Evropská inflace ustupuje jen velmi pomalu, česká je podle metodiky Eurostatu stále ještě dvojciferná

Analýza
Podle dat Eurostatu zveřejněných v úterý, pokračovala inflace v EU a v eurozóně jen ve velmi pozvolném poklesu. Žádné dramatické skoky dolů se neodehrály, protože podobně jako u nás, tak i ve zbytku Evropy přestává fungovat kouzlo srovnávacího základu.
Česká inflace je hned po Maďarsku druhou nejvyšší v rámci celé EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční inflace v eurozóně tentokrát poklesla na o jednu desetinu procentního bodu na 5,3 procenta, jádrová inflace o dva na 5,3 procenta. Obě tyto hlavní čísla jsou stále velmi vysoko nad úrovní, na které by si je představovala Evropská centrální banka (ECB).

I když navíc budou dál klesat díky srovnávacímu základu, na dvojkový cíl se pravděpodobně ani v roce 2024 nedostanou. Aby k tomu došlo, musel by se asi stát zázrak na energetickém trhu nebo by ekonomika EU musela vstoupit do vleklé recese.

ECB měla předběžná čísla o inflaci už dispozici, takže její poslední zvýšení sazeb bylo naprosto logickým krokem.

PSALI JSME:
ECB zvýšila úrokové sazby

Toho, čeho by se však měla obávat nadále, je migrující inflace. Zatímco v energiích se situace zklidnila, totiž začaly vzlínat ceny ve službách. Scénář přetrvávající zvýšené inflace tak zůstává i nadále ve hře.

Česká inflace je hned po Maďarsku druhou nejvyšší v rámci celé EU. A je navíc stále ještě dvouciferná, i když národní statistiky už máme jednocifernou inflaci tři měsíce. Důvodem tohoto rozdílu jsou především ceny nemovitostí.

Ty nám českou inflaci díky svému letošnímu vývoji srážejí dolů, avšak do harmonizované inflace se nezapočítávají. Proto pak v harmonizovaném koši mají vyšší podíl rychle zdražující potraviny a energie, takže takto počítaná inflace vypadá pro ČR podstatně hůř. Zářijové číslo bude nicméně už jednociferné i z pohledu harmonizované metodiky, i když jen na krátko.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rostoucí náklady na bydlení drží inflaci stále na vysokých hodnotách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB