
Koruna v pátek profitovala z dalšího zlepšení úrokového diferenciálu, když se tržní úrok na korunových sazbách zlepšil proti padajícím eurovým sazbám ještě výrazněji než ve čtvrtek po zasedání ČNB. Na něm centrální banka překvapila trhy a analytiky razantnějším zvyšováním úrokových sazeb s tím, že jejich další růst lze očekávat.
Z pohledu kurzového vývoje pak překvapily předpoklady inflační prognózy centrální banky, které u vývoje koruny vůči euru počítají s poměrně razantním posílením tuzemské měny (pro čtvrté čtvrtletí letošního roku v průměru na 25,00 CZK/EUR, pro první kvartál roku příštího pak dokonce 24,43 CZK/EUR – pozn. aut.).
Posílení koruny nezabránilo zveřejnění ve srovnání s tržním konsensem slabších zářijových dat z maloobchodu. Je zřejmé, že spotřebitelé jsou opatrnější ve světle zvyšující se inflace.
Lepší korunový diferenciál v pátek přetlačil dopad silnějšího amerického dolaru. Ten si proti euru sáhl na nejsilnější hodnotu od loňského července. Hned ráno euru ublížilo zklamání, které přinesla říjnová data německé průmyslové produkce. Páteční německé podnikové objednávky totiž indikovaly možnost lepšího výsledku. Obdobné negativní překvapení přinesla i francouzská průmyslová data.
Naopak povzbuzením pro zelené bankovky v pátek skončilo odpolední zveřejnění říjnových statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst překonal očekávání, navíc byla směrem k lepšímu revidována i data za předchozí měsíc. Míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu od začátku pandemie v březnu 2020.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)