Inflační prognózy ČNB počítají s razantním posílením koruny

Názor
Hráči na finančním trhu v pátek vstřebávali výsledek čtvrtečního jednání České národní banky (ČNB). Se vstupem amerických obchodníků na trhy trend posilující koruny akceleroval. Zatímco ještě v pátek dopoledne kurz stagnoval v blízkosti hladiny 25,35 CZK/EUR, v pozdních odpoledních hodinách se již dostal pod hladinu 25,20 CZK/EUR. Takto levné bylo euro pro našince naposledy v únoru loňského roku.
Inflační prognózy centrální banky, které u vývoje koruny vůči euru počítají s poměrně razantním posílením tuzemské měny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna v pátek profitovala z dalšího zlepšení úrokového diferenciálu, když se tržní úrok na korunových sazbách zlepšil proti padajícím eurovým sazbám ještě výrazněji než ve čtvrtek po zasedání ČNB. Na něm centrální banka překvapila trhy a analytiky razantnějším zvyšováním úrokových sazeb s tím, že jejich další růst lze očekávat.

Z pohledu kurzového vývoje pak překvapily předpoklady inflační prognózy centrální banky, které u vývoje koruny vůči euru počítají s poměrně razantním posílením tuzemské měny (pro čtvrté čtvrtletí letošního roku v průměru na 25,00 CZK/EUR, pro první kvartál roku příštího pak dokonce 24,43 CZK/EUR – pozn. aut.).

Posílení koruny nezabránilo zveřejnění ve srovnání s tržním konsensem slabších zářijových dat z maloobchodu. Je zřejmé, že spotřebitelé jsou opatrnější ve světle zvyšující se inflace.

PSALI JSME:
Koruna v očekávání dalšího zvedání úroků ČNB zpevňuje

Lepší korunový diferenciál v pátek přetlačil dopad silnějšího amerického dolaru. Ten si proti euru sáhl na nejsilnější hodnotu od loňského července. Hned ráno euru ublížilo zklamání, které přinesla říjnová data německé průmyslové produkce. Páteční německé podnikové objednávky totiž indikovaly možnost lepšího výsledku. Obdobné negativní překvapení přinesla i francouzská průmyslová data.

Naopak povzbuzením pro zelené bankovky v pátek skončilo odpolední zveřejnění říjnových statistik z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst překonal očekávání, navíc byla směrem k lepšímu revidována i data za předchozí měsíc. Míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnotu od začátku pandemie v březnu 2020.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální banka šokovala extrémním růstem úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×
  1. Ona silná koruna je hezká záležitost, ale má i svá negativa. Pokud bude v EU velký rozdíl v příjmech a v cenách, tak jak je to u nás, pak silná koruna silně oslabí příjem peněz do státní pokladny. Již dnes je výhodné jezdit nakupovat téměř vše za hranice a pokud bude koruna ještě silnější, pak to bude ještě výhodnější a lidí co budou nakupovat za hranicemi bude přibývat a objeví se řada „podnikatelů“ co tohoto bude využívat a výsledek ? Ano stát bude chudnout a spirála nesmyslů se rozjede naplno, nebude na nic , ale koruna bude silná. Podrazí to i tisíce podnikatelů.

  2. výhodné jezdit nakupovat téměř vše za hranice – to urcite – vse jsem kupovala a budu kupovat u nas

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB