Inflační roky končí

Názor
Lednová inflace naznačuje, jak by se mohly vyvíjet spotřebitelské ceny v letošním roce. Informace, které tento týden zveřejnil Český statistický úřad, dávají důvod k optimismu; po třech inflačních letech jsme vstoupili do roku, kterým by nás měla provázet nižší inflace. Ta dosáhla svého posledního vrcholu loni v lednu (17,5 %) a od té doby se růst spotřebitelských cen zmírňuje.
V nižší lednové inflaci se projevilo i meziroční zlevnění potravin, a to jak v důsledku změny DPH, tak díky dlouhodobému poklesu cen zemědělské produkce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letos v lednu inflace klesla z prosincových 6,9 procenta na 2,3 procenta, což je nejnižší hodnota od března 2021. Za skokovým lednovým poklesem stojí mimo jiné odeznění vlivu úsporného tarifu na energie z roku 2022, který ovlivňoval srovnávací základnu inflace v posledních měsících loňského roku.

V nižší lednové inflaci se projevilo i meziroční zlevnění potravin, a to jak v důsledku změny DPH, tak díky dlouhodobému poklesu cen zemědělské produkce. V prosinci se ceny zemědělských výrobců totiž snížily již po osmé. O jasném trendu zlevňování cen potravin svědčí i jejich průměrná cena za celý rok 2023, která byla o šest procent nižší, než v roce 2022, kdy se ceny v průměru zvýšily o 31,8 procenta.

PSALI JSME:
S výměnou peněz na dovolenou nemá cenu váhat. Koruna ještě oslabí

Podle očekávání ministerstva financí by v letošní roce měla celoroční inflace dosáhnout 3,1 procenta. Česká národní banka ve své prognóze předpokládá průměrný celoroční růst spotřebitelských cen 2,6 procenta. V porovnání s loňský rokem 2023 by tak inflace měla výrazně klesnout. Ta byla totiž v roce 2023 třetí nejvyšší v celé historii České republiky a dosáhla hodnoty 10,7 procenta.

Rokem 2024 by nás však již měla provázat inflace, která se vrátí na hodnoty z první poloviny roku 2021, kdy akceleroval její růst. Nižší růst spotřebitelských cen přinese letos po dlouhé době i růst reálných mezd. To by mělo nastartovat spotřebu českých domácností. Růst domácí poptávky by pak měl následně stimulovat růst celé české ekonomiky.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vítězství v boji nad vysokou inflací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB