Vítězství v boji nad vysokou inflací

Názor
Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu 2024 se pohyboval na úrovni 2,3 procenta. Tím se inflace vrátila zpět do svého tolerančního pásma a výrazně se přiblížila ke svému cíli ve výši dvou procent.
V lednu 2024 došlo k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 13,3 procenta, zatímco ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,5 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Aktuální úroveň inflace je nejnižší od března 2021. Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou. Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v lednu 2024 na úroveň 2,3 procenta, což bylo o 4,6 procentního bodu méně než v prosinci 2023.

K výraznému zlepšení došlo díky odeznění efektu úsporného tarifu, který snižoval srovnávací základnu pro výpočet inflace v závěru roku 2022, což navyšovalo inflaci v závěru roku 2023. Naopak od ledna 2024 je výpočet inflace ovlivněn vysokou srovnávací základnou z loňského roku, což umožňuje výrazný pokles inflace.

PSALI JSME:
Překvapení. Lednová inflace v Česku byla nejspíše nižší než v okolních státech

Díky nízké inflaci lze očekávat, že Česká národní banka bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což pomůže nastartovat českou ekonomiku. Při snižování úrokových sazeb však může docházet k oslabování kurzu koruny. V takovém případě by mohlo docházet k navyšování cen dovážených produktů.

V lednu 2024 došlo k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 13,3 procenta. O měsíc dříve však tento růst na základě efektu úsporného tarifu dosahoval úrovně 142,4 procenta. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,5 procenta. U potravin došlo například k poklesu cen mouky o 23,6 procenta, masa o 6,6 procenta, jogurtů o 7,6 procenta, cukru o 21,9 procenta či sýrů a tvarohů o 9,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusnok: Hlavní sazba ČNB už měla být mezi čtyřmi a pěti procenty

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB