Inflační tlaky odeznívají

Názor
Říjnový vývoj cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. Ceny průmyslových výrobců se podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšily pouze o 0,2 procenta.
Za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesající objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jejich meziroční růst již několik měsíců brzdí – v září meziročně stouply o 0,8 procenta. To je dobrá zpráva, pokud se díváme na další vývoj inflace. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesající objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců.

Český průmysl totiž již několik měsíců dusí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 procenta.

I ceny zemědělské produkce se meziročně snížily o 9,7 procenta a klesají již šestý měsíc v řadě. Nicméně již v září se zrychlování poklesu cen zemědělců zastavilo, když meziročně klesly o 13,4 procenta, a tento trend pokrčoval i v říjnu.

PSALI JSME:
Existuje prostor pro další zlevňování potravin

Navíc říjen je druhý měsíc, kdy meziměsíčně ceny zemědělců dokonce stouply a to o 4,2 procenta. Nicméně stále platí, že meziroční pokles cen potravinářů by se měl dále promítat do cen v obchodech, a tedy i do odeznívání spotřebitelské inflace.

Vedle cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků i samotná míra inflace. Ta sice v říjnu „povyskočila“ na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta, šlo však jen statistickou operaci zaviněnou dopadem loňského úsporného tarifu na energie.

Pokud bychom tento faktor nebrali v potaz, byla by říjnová inflace o téměř tři procentní body nižší. Když nedojde k neočekávaným cenovým šokům – například v oblasti energií – měl by pokles inflace pokračovat i na počátku příštího roku.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen výrobců v říjnu výrazně zpomalil

Zavřít reklamu ×
  1. Inflace v celé EU odeznívá jen naše milovaná „pětikolka“ si inflaci hýčká a udržuje co nejdéle to půjde!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.