Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v říjnu klesl ze zářijových 0,8 procenta na 0,2 procenta, když trh očekával zmírnění meziročního růstu na úroveň 0,6 procenta. Výrobní ceny v zemědělství v říjnu vykázaly meziroční pokles na úrovni 9,7 procenta poté, co v srpnu jejich meziroční pokles činil 13,4 procenta.
Vývoj výrobních cen odpovídá scénáři oslabování inflačních tlaků v české ekonomice. V průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).
ČNB ve své prognóze z počátku listopadu očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,7 procenta poté, co v letošním třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,3 procenta.
Jakkoliv lze v listopadu a prosinci čekat zrychlení meziročního růstu výrobních v tuzemském průmyslu, tak by jejich růst za celé závěrečné čtvrtletí letošního roku mohl vyjít mírně pod odhadem centrální banky.
Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zrychlení meziročního poklesu cen ve zpracovatelském průmyslu: V říjnu zde činil meziroční cenový pokles tři procenta, zatímco v září meziroční pokles činil 1,6 procenta.
V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen anebo k prohloubení meziročního poklesu u většiny sledovaných odvětví. Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 1,9 procenta, když ještě v září ceny v tomto odvětví meziročně mírně rostly, o 0,9 procenta.
Vývoj cen v zemědělství a stejně tak efekty srovnávací cenové základny naznačují, že by se meziroční tempo poklesu cen v potravinářském průmyslu mohlo v dalších měsících prohloubit, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.
Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 42,5 procenta na 40,2 procenta. V oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch meziroční růst výrobních cen naopak zrychlil ze zářijových 4,4 procenta na sedm procent.
V případě zemědělských výrobců se v říjnu meziroční pokles výrobních cen zmírnil na 9,7 procenta poté, co v srpnu meziroční pokles cen činil 13,4 procenta. Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se ovšem může v závěrečných měsících letošního roku začít opět prohlubovat.
V samotném říjnu byl patrný výrazný meziměsíční nárůst výrobních cen u ovoce a zeleniny, což lze interpretovat jako výraznější sezónní nárůst těchto cen. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v říjnu meziročně klesly o deset procent, když v září jejich meziroční pokles činil 17,9 procenta.
Živočišná výroba naopak hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen tempem 9,4 procenta poté, co v září meziroční pokles cen v živočišné výrobě činil 5,7 procenta. ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro letošní závěrečné čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 16,1 procenta po meziročním poklesu o 14,7 procenta vykázaném v letošním třetím čtvrtletí.
Zdá se, že ceny zemědělských výrobců mají v letošním závěrečném čtvrtletí nakročeno k mírnějšímu meziročnímu poklesu, než ve své listopadové prognóze čekala centrální banka. Listopad a prosinec mohou v důsledku efektu nízké srovnávací základny vést k přechodnému zrychlení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu.
V prvních měsících roku 2024 by se měl meziroční růst cen v průmyslu opětovně zmírnit. V zemědělství jsou výrobní ceny ve výrazném propadu: Ten se sice v září a říjnu zmírnil, avšak v listopadu a prosinci se může opětovně prohloubit a další prohloubení poklesu může přijít i na počátku roku 2024.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com