Růst cen výrobců v říjnu výrazně zpomalil

Analýza
Meziroční růst výrobních cen v průmyslu v říjnu podle Českého statistického úřadu poměrně výrazně zpomalil a ceny vzrostly v meziročním vyjádření jen nepatrně. Výrobní ceny v zemědělství v říjnu dále zmírnily svůj meziroční pokles, ten je však i nadále výrazný, téměř na úrovni deseti procent.
Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zrychlení meziročního poklesu cen ve zpracovatelském průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v říjnu klesl ze zářijových 0,8 procenta na 0,2 procenta, když trh očekával zmírnění meziročního růstu na úroveň 0,6 procenta. Výrobní ceny v zemědělství v říjnu vykázaly meziroční pokles na úrovni 9,7 procenta poté, co v srpnu jejich meziroční pokles činil 13,4 procenta.

Vývoj výrobních cen odpovídá scénáři oslabování inflačních tlaků v české ekonomice. V průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).

ČNB ve své prognóze z počátku listopadu očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,7 procenta poté, co v letošním třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 1,3 procenta.

Jakkoliv lze v listopadu a prosinci čekat zrychlení meziročního růstu výrobních v tuzemském průmyslu, tak by jejich růst za celé závěrečné čtvrtletí letošního roku mohl vyjít mírně pod odhadem centrální banky.

PSALI JSME:
Pokud je Česko „nemocným mužem Evropy“, pak se ale nakazilo od Německa

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zrychlení meziročního poklesu cen ve zpracovatelském průmyslu: V říjnu zde činil meziroční cenový pokles tři procenta, zatímco v září meziroční pokles činil 1,6 procenta.

V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen anebo k prohloubení meziročního poklesu u většiny sledovaných odvětví. Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 1,9 procenta, když ještě v září ceny v tomto odvětví meziročně mírně rostly, o 0,9 procenta.

Vývoj cen v zemědělství a stejně tak efekty srovnávací cenové základny naznačují, že by se meziroční tempo poklesu cen v potravinářském průmyslu mohlo v dalších měsících prohloubit, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.

PSALI JSME:
Existuje prostor pro další zlevňování potravin

Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 42,5 procenta na 40,2 procenta. V oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch meziroční růst výrobních cen naopak zrychlil ze zářijových 4,4 procenta na sedm procent.

V případě zemědělských výrobců se v říjnu meziroční pokles výrobních cen zmírnil na 9,7 procenta poté, co v srpnu meziroční pokles cen činil 13,4 procenta. Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se ovšem může v závěrečných měsících letošního roku začít opět prohlubovat.

V samotném říjnu byl patrný výrazný meziměsíční nárůst výrobních cen u ovoce a zeleniny, což lze interpretovat jako výraznější sezónní nárůst těchto cen. V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v říjnu meziročně klesly o deset procent, když v září jejich meziroční pokles činil 17,9 procenta.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se propadá více, než jsme se obávali. Hrozí jí celoroční pokles

Živočišná výroba naopak hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen tempem 9,4 procenta poté, co v září meziroční pokles cen v živočišné výrobě činil 5,7 procenta. ČNB ve své listopadové prognóze počítala pro letošní závěrečné čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 16,1 procenta po meziročním poklesu o 14,7 procenta vykázaném v letošním třetím čtvrtletí.

Zdá se, že ceny zemědělských výrobců mají v letošním závěrečném čtvrtletí nakročeno k mírnějšímu meziročnímu poklesu, než ve své listopadové prognóze čekala centrální banka. Listopad a prosinec mohou v důsledku efektu nízké srovnávací základny vést k přechodnému zrychlení meziročního růstu výrobních cen v tuzemském průmyslu.

V prvních měsících roku 2024 by se měl meziroční růst cen v průmyslu opětovně zmírnit. V zemědělství jsou výrobní ceny ve výrazném propadu: Ten se sice v září a říjnu zmírnil, avšak v listopadu a prosinci se může opětovně prohloubit a další prohloubení poklesu může přijít i na počátku roku 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.