Jejich meziroční růst již několik měsíců brzdí – v září meziročně stouply o 0,8 procenta. To je dobrá zpráva, pokud se díváme na další vývoj inflace. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesající objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců.
Český průmysl totiž již několik měsíců dusí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 procenta.
I ceny zemědělské produkce se meziročně snížily o 9,7 procenta a klesají již šestý měsíc v řadě. Nicméně již v září se zrychlování poklesu cen zemědělců zastavilo, když meziročně klesly o 13,4 procenta, a tento trend pokrčoval i v říjnu.
Navíc říjen je druhý měsíc, kdy meziměsíčně ceny zemědělců dokonce stouply a to o 4,2 procenta. Nicméně stále platí, že meziroční pokles cen potravinářů by se měl dále promítat do cen v obchodech, a tedy i do odeznívání spotřebitelské inflace.
Vedle cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků i samotná míra inflace. Ta sice v říjnu „povyskočila“ na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta, šlo však jen statistickou operaci zaviněnou dopadem loňského úsporného tarifu na energie.
Pokud bychom tento faktor nebrali v potaz, byla by říjnová inflace o téměř tři procentní body nižší. Když nedojde k neočekávaným cenovým šokům – například v oblasti energií – měl by pokles inflace pokračovat i na počátku příštího roku.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Inflace v celé EU odeznívá jen naše milovaná „pětikolka“ si inflaci hýčká a udržuje co nejdéle to půjde!