Inflační vlna opadá

I listopadová čísla o vývoji cen ve výrobě jasně ukazují, že inflační tlaky v české ekonomice slábnou a dávají tak velkou naději na rychlejší ústup i spotřebitelské inflace, kterou cíluje Česká národní banka.
Zajímavý je vývoj cen u producentů stavebních materiálů, kteří letos musí čelit velmi slabé poptávce. Dochází proto ke zlevňování například cihel, nicméně další stavební materiály si své ceny drží. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průmyslu se ceny meziměsíčně snížily o 0,4 procenta, a to především díky zlevnění pohonných hmot. Nicméně ty nejsou jedinými položkami, které jejichž ceny výrobci snížili. Levnější byly i tentokrát některé potraviny a výrobky z oborů, jimž se v posledních měsících příliš nedaří.

Pro spotřebitele je samozřejmě podstatná otázka, jak se dál budou vyvíjet ceny potravin. A minimálně od výrobců i tentokrát přicházejí z tohoto pohledu příznivé zprávy. Výrazný pokles ceny zemědělských výrobků (meziročně o 16,2 %, pozn. aut.) vytváří příznivé předpoklady i pro další směřování cen potravin.

Zlevňovalo se totiž nejenom v rostlinné výrobě (o pětinu), ale i v té živočišné (o desetinu). Znamená to levnější vstupy do potravinářského průmyslu, který svoje výrobky zatím ve srovnání s loňským rokem zlevnil v průměru jen o 2,5 procenta. O pětinu poklesy ceny olejů, o 17 procent mlýnských výrobků, zdražilo naproti tomu ovoce a zelenina.

Z dalších průmyslových oborů je zajímavý i vývoj u producentů stavebních materiálů, kteří se v letošním roce musí čelit velmi slabé poptávce. Dochází proto ke zlevňování například cihel, nicméně další stavební materiály si své ceny zatím docela drží.

Celkově jsou čerstvé zprávy o výrobních cenách spíše pozitivní a dávají centrální bance do rukou další argument ve prospěch snížení úrokových sazeb už na prosincovém zasedání. Samozřejmě velkou neznámou je, co udělají výrobci a řetězce s cenami po Novém roce, avšak s ohledem na vystresovanou poptávku prostor pro zdražování příliš nemají.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB