Zlevňování potravin je nevyhnutelné

Výkupní ceny zemědělských komodit jsou často nižší než před začátkem války na Ukrajině. Megawatthodina elektrické energie se na burze obchoduje za méně než 100 eur. K tomu navíc již sedm měsíců klesají ceny zemědělských výrobců a od Nového roku dojde ke snížení DPH na potraviny. To vše by mělo nevyhnutelně vést ke zlevňování potravin v supermarketech.
V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 10,5 procenta. Například ceny mléka klesly o 18,5 procenta a ceny drůbeže o čtyři procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziročně snížily o 16,2 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 19,4 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 35,8 procenta a obilovin o 36,3 procenta.

Narostly však ceny ovoce o 40,1 procenta a brambor o 31,6 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 10,5 procenta. Například ceny mléka klesly o 18,5 procenta a ceny drůbeže o čtyři procenta.

V listopadu došlo k mírnému meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 0,8 procenta. Obavy energeticky náročných firem zmírnila dohoda, v jejímž rámci vláda uvolní 3,5 miliardy korun na pomoc s úhradou regulované složky ceny elektrické energie.

PSALI JSME:
Podpora energeticky náročných podniků: ERÚ připravil změnu cenového rozhodnutí

Pomoc se zaměří na firmy připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí a bude se týkat přibližně 25 tisíc odběrných míst.

Podle odhadu Energetického regulačního úřadu sníží tento krok platby firem za rezervovaný měsíční příkon z původně vyměřených 365 tisíc korun za každou rezervovanou megawattu na 115 tisíc korun, což představuje snížení přibližně o dvě třetiny.

Ceny stavebních prací v listopadu meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,5 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Oživení stavební produkce čeká na výraznější snížení úrokových sazeb, které by mělo přijít v průběhu roku 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zemědělci dramaticky zlevňují, potravináři zlevňují také, v obchodech však potraviny stále zdražují

Zavřít reklamu ×
  1. Pěkná zpráva,realita však bude přesně opačná. Kvůli skokovému zdražení elektřiny podnikatelům bude všechn o po novém roku zdražovat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB