Instrumenty s pevným výnosem: Chce to klid a chytit příležitost za pačesy

Analýza
Se zpomalením ekonomiky budou ve výhodě kvalitní aktiva, zejména státní dluhopisy do pěti let. Potenciální snížení sazeb centrálními bankami ve druhém čtvrtletí naznačuje prodloužení durace, a to navzdory obavám z politiky a inflace.
Fed, centrální banka USA, zpomalí tempo kvantitativního zpřísňování, aby nedošlo k poklesu likvidity, zatímco Evropská centrální banka ho zrychlí. S nejvyšší pravděpodobností tak vzroste volatilita dluhopisových výnosů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpomalení hospodářského růstu a postupný pokles inflace dá centrálním bankám příležitost uvolnit přísnou monetární politiku a začít už ve druhém čtvrtletí snižovat sazby, což mluví ve prospěch prodloužení durace portfolia.

Navzdory tomu by se však investoři neměli snažit o přílišnou expozici v obligacích s ultra dlouhou splatností, protože se inflace dál drží nad cílovou dvouprocentní hladinou. Rozvinuté trhy se postupně začnou rozcházet ve své monetární politice, zejména v tom, jak budou centrální banky omezovat svou rozvahu.

Fed, centrální banka USA, zpomalí tempo kvantitativního zpřísňování (QT), aby nedošlo k poklesu likvidity, zatímco Evropská centrální banka (ECB) ho zrychlí, až začne v červnu ukončovat program PEPP (nouzový program nákupů aktiv, pozn. red.). S nejvyšší pravděpodobností tak vzroste volatilita dluhopisových výnosů, zejména na vzdálenějším konci výnosové křivky.

PSALI JSME:
Neničme trh dluhopisů, kultivujme ho. Ekonomika dluhopisy potřebuje

Po všeobecném posilování napříč trhy za poslední dvě čtvrtletí bude trh nejspíš podceňovat rizika vzestupu i pádu ekonomiky. Dobrou zprávou je, že instrumenty s pevným výnosem nabízejí v současnosti celou řadu příležitostí, které vám mohou díky atraktivnímu ohodnocení dluhopisů a výnosům poblíž 15letého maxima pomoci přečkat nejrůznější makroekonomické scénáře.

Státní dluhopisy si navzdory fiskálním obavám zachovaly svou hodnotu při zajišťování portfolia proti růstovým a finančním rizikům a přední část výnosové křivky nabízí jednoznačně nejvýhodnější řešení.

Instrumenty s pevným výnosem

Někdy v létě začnou Fed i ECB nejspíš se snižováním sazeb. Odpovědní činitelé však znovu opakují, že se budou dál řídit daty a postupovat pomalu, protože inflace zůstává nad cílovou dvouprocentní hladinou. Pokud ke snižování sazeb nedojde, zvyšuje se pravděpodobnost tvrdého přistání, zejména v eurozóně, jejíž ekonomika stagnuje už od prosince 2022.

Zdroj: Althea Spinozziová, Saxo Bank

Investiční dluhopisy soukromých firem

Zpomalování ekonomiky s sebou přinese rychlejší zhoršování úvěrových podmínek, takže začnou klesat ratingy. Když odhlédneme od pandemických maxim a minim, mají teď investiční dluhopisy soukromých firem nejvyšší úročení v historii a nejnižší investiční pokrytí od globální finanční krize, takže je zásadní analýza zdola nahoru a pečlivý výběr.

Korporátní dluhopisy s vysokým výnosem

Korporátní dluhopisy s vysokým výnosem se musí vypořádat se dvěma překážkami: Zhoršováním fundamentálních ukazatelů a zvyšováním rizik spojených s refinancováním, protože mnohé dosáhnou v roce 2025 splatnosti. Protože se však centrální banky připravují rozvolnit podmínky financování, budou rizikové dluhopisy nejspíš i nadále populární.

Investiční dopady

Jelikož se Fed i ECB připravují snižovat sazby, je tady prostor pro prodloužení durace portfolia až na deset let. Krátkodobé sazby na rozvinutých trzích dosáhly v loňském roce vrcholu a nabízejí všeobecně výhodný scénář pro držitele papírů se střednědobou a dlouhodobou splatností.

Zdroj: Althea Spinozziová, Saxo Bank

Jako příklad můžeme uvažovat šestiměsíční držbu, kdy musí výnosy z dvouletých amerických vládních dluhopisů stoupnout nad 6,1 procenta, aby byla návratnost záporná. Americké dlouhodobé sazby totiž i nadále ohrožuje možný návrat inflace ke dvěma procentům a případné opětovné zvýšení prémie za splatnost.

V případě nad očekávání pomalého dezinflačního trendu mohou výnosy z amerických státních dluhopisů se splatností delší než deset let dál růst, i když že začne Fed snižovat sazby. V Evropě jsou dlouhodobé sazby přiměřené, ale u ultra dlouhých splatností jsme i nadále opatrní.

Investiční dluhopisy soukromých firem

Navzdory zhoršování úvěrových podmínek se budou úvěrové spready investičních dluhopisů držet v úzkém pásmu a investoři upřednostní kvalitu před rizikem. Ve zpomalující ekonomice se budou spready rizikových dluhopisů nejspíš postupně rozšiřovat. Poptávka však patrně zůstane robustní, protože rizikové dluhopisy na obou stranách Atlantiku mají průměrný výnos vyšší než průměr za posledních 14 let.

Autorka je specialistka na dluhopisy Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled pro druhé čtvrtletí. Jde o volby a status quo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB