Současná vlna optimismu na akciovém trhu, vyvolaná volební horečkou, skrývá nepříjemnější pravdu. Naše ekonomika se nachází v křehkém stavu, kdy akumulace dluhu překonává růst hrubého domácího produktu (HDP).
Centrální banky po celém světě utahují peněženky, což v kombinaci s vysokými reálnými úrokovými sazbami a horou existujícího dluhu může znamenat problémy pro naši ekonomickou dynamiku.
Trhy jsou poháněny volebním optimismem, který zastiňuje rostoucí obavy z dluhu a likvidity. Volby v roce 2024 jsou na obzoru, ale ekonomické základy a dluhové problémy opravňují k opatrným investicím.
Volby zůstávají důležitým tématem roku 2024
Vzhledem k blížícím se volbám v USA v roce 2024 se zdá, že trh je fixován na tento jediný faktor a zastiňuje ostatní potenciální scénáře. I když jsme uznali, že volby jsou neodmyslitelnou součástí nejistoty, předpokládali jsme, že v prvním čtvrtletí budou hrát dominantní roli a možná ovlivní i druhé čtvrtletí.
Nešlo o to hrát si s trhy, ale spíše rozpoznat narativ, který řídí sentiment investorů. Centrální banky, připravené snížit sazby při jakémkoli náznaku slabosti, a politici toužící utrácet bez ohledu na fiskální obezřetnost vytvořili prostředí zralé pro „lepší než očekávané“ údaje, které podpoří volební optimismus.
Nezdravá výše dluhu
Emise dluhu americké vlády ve výši tří bilionů dolarů od roku 2022 přinesla pouze 2,4 bilionu dolarů v nominálním růstu HDP, a přesto udržovala vnímání pozitivních ekonomických údajů. Tato strategie sice zabránila oficiální recesi, ale nepromítla se do zdravého, dlouhodobého růstu nebo hospodářské expanze.
Psali jsme
Šestá šokující předpověď pro rok 2024: Robert F. Kennedy vyhraje prezidentské volby v USA
K tomuto vnímání dále přispělo výrazné čerpání reverzní repo facility (RRF) Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), což je v podstatě vládní bankomat. Tuto facilitu si představte jako dočasné „parkoviště“ pro přebytečnou hotovost.
Fed tuto hotovost absorbuje prodejem cenných papírů s příslibem jejich pozdějšího zpětného odkupu. Když tato hotovost opustí tuto facilitu a znovu se dostane do bankovního systému, znásobí se prostřednictvím půjček a pákového efektu, čímž v podstatě promazává kola ekonomiky.
RRF (nástroj pro obnovu a odolnost, pozn. red.) dosáhl vrcholu ve výši 2,5 bilionu amerických dolarů na počátku roku 2023, ale od té doby se zmenšil na méně než 500 miliard dolarů. To vlilo do amerického finančního systému neuvěřitelné dva biliony dolarů čerstvé likvidity, což podpořilo „zvířecího ducha“ v akciích a způsobilo, že kryptoměny dosáhly nových maxim.
Uvědomují si trhy rizika likvidity?
Pod povrchem se však odvíjí jiný příběh. Nadměrné tištění a oběh peněz, které měly stimulovat přijímání rizika, se shodovaly s říjnovým minimem trhu S&P 500. Výrazný pokles nesplacených zůstatků RRF a vnímaný obrat Fedu ke snižování úrokových sazeb poslal akcie od konce října 2023 po přímce vzhůru. Při současném tempu bude zůstatek RRF vyčerpán do června, čímž se odstraní jeho stimulační účinek.
Kromě toho světové centrální banky ve druhém čtvrtletí společně snižují celkovou likviditu. Předpokládáme, že důsledky nahromaděného dluhu, vysokých reálných úrokových sazeb, neproduktivních investic v zeleném sektoru, refinančních potřeb malých a středních bank a převisu komerčních nemovitostí v nejbližší budoucnosti kolektivně zpomalí hospodářský růst.
Počáteční přehnaný optimismus trhu ohledně snižování sazeb se vytratil a prognózy Fedu jsou stále více akceptovány. Jiné části trhu se však vydaly opačným směrem a v roce 2024 žádné snížení nepředpokládají.
My se stále domníváme, že snížení sazeb je pravděpodobné, přičemž uznáváme, že tempo změn je ve srovnání s očekáváním trhu pomalé. Nezapomeňte, že trh má často problém efektivně zpracovat komplexní informace.
Alokace investic
Naše investiční strategie v průběhu prvního čtvrtletí zahrnovala vyváženou alokaci po 25 procentech do čtyř klíčových tříd aktiv: Akcií, pevného výnosu, komodit a hotovosti/alternativ. Tato diverzifikace nám dobře posloužila, ale s přechodem do druhého čtvrtletí upravujeme naši alokaci snížením expozice vůči akciím kvůli obavám z ocenění.
I když si uvědomujeme potenciální vliv voleb v letošním roce, možná je čas řídit se slavnou odpovědí někdejšího amerického investičního bankéře J. P. Morgana, když se ho ptali, jak se stal nejbohatším člověkem na světě: „Vydělal jsem jmění tím, že jsem příliš brzy vystoupil“.
Autor je hlavní investiční stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)