Investice do zlata jsou stále populárnější. Jakých chyb se při nákupu vyvarovat?

Vysoká inflace i napjatá geopolitická situace a nejistota ohledně stability bankovního sektoru v USA i Evropě způsobily v posledních měsících výrazný nárůst poptávky po investičním zlatě a zlatých mincích.
Na větší investice je určitě vhodný kvalitní trezor, který se v domácnosti nebo na jiném místě nenachází na viditelném místě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cena zlata se letos dostala poblíž historických maxim a je možné, že je brzy také překoná. V souvislosti s vysokým zájmem lidí o nákup zlata je však potřeba upozornit i na chyby, které se v souvislosti s investicí do žlutého kovu často opakují.

Nevyjasněná očekávání

Každý, kdo chce investovat do zlata či jiného kovu by si měl nejprve položit následující otázky: Co od této investice očekávám? Z jakého důvodu chci investovat právě do zlata, a proč do fyzického zlata? Důvodů pro nákup zlata může být řada a všechny můžou být relevantní.

Zatímco třeba ještě předloni Češi kupovali zlato především s cílem uchovat část úspor do skladné, přenosné a mezinárodně uznávané formy, nyní převažují důvody dlouhodobé ochrany majetku před inflací. Někteří investoři ho přitom kupují i ze spekulativních důvodů.

Ačkoli spekulativní nákup fyzického zlata se může lidem vyplatit, často končí spíše nepříjemným rozčarováním. Řada lidí, kteří ho na vrcholu cyklu koupili s vidinou rychlých zisků, to v takovém případě nevydrží a rozčarovaní ho prodají se ztrátou.

V dlouhodobém horizontu také 100% platí, že zlato chrání úspory před znehodnocením, v krátkém čase to platit nemusí. Lidé by měli přemýšlet nad tím, co od nákupu zlata očekávají, na jak dlouho ho kupují a jestli jsou tato očekávání realistická.

Spekulativní nákup bez znalosti rizik

Zlato, a fyzické zlato především, je obecně dlouhodobou investicí. V historii sice nalezneme období, ve kterých se jeho cena během roku zvýšila o desítky procent, ale najdeme zde i opačné příklady.

Kdo například koupil unci zlata začátkem srpna 2008 za 660 dolarů, mohl ji začátkem března 2009, tedy o půl roku později, prodat téměř za 1 000 dolarů a v září 2011, tedy po čtyřech letech, dokonce za 1 900 dolarů, tedy téměř třikrát dráž.

Kdo ho však v září 2011 nakoupil, mohl ho po dvou letech prodat se ztrátou 500 dolarů za unci a po dalších dvou letech dokonce se ztrátou přesahující 700 dolarů za unci. Ačkoli cena zlata stále roste a po delší době se jakýkoli pokles jeho ceny vyrovná, je dobré myslet na to, že v krátkém čase může výrazně kolísat.

Nevhodná výše investice a podcenění likvidity

S důvody nákupu fyzického zlata souvisí i výše a forma investice. Samozřejmostí je neukládat do zlata veškeré své úspory, obzvlášť pokud hrozí, že je budete brzy potřebovat. Je ale také nutné myslet na to, v jaké hmotnosti zlato nakoupíte.

Nákup tisíce jednogramových plíšků například vyjde dráž než nákup kilového slitku, na druhou stranu je lze v případě potřeby rozprodat po částech a jejich prodej je také snazší a rychlejší.

S likviditou souvisí i nákup investičních zlatých mincí. Jejich cena většinou v čase výrazně roste, ale pokud je člověk potřebuje prodat rychle, může se stát, že bude muset slevit. Speciální kategorií pak představuje nákup historických zlatých mincí, u kterých existuje vysoké riziko špatného odhadu či přímo podvodu a jejichž likvidita je také velmi omezená.

Jednorázový nákup na vrcholu

S předchozími dvěma chybami souvisí i další častý omyl, a tím je jednorázový nákup zlata. Lidé se teď v médiích dočítají, že se zlato blíží historickým maximům a o kolik jeho cena vzrostla jen za poslední rok.

Je však nutné uvědomit si, že zlato se nejvíc vyplatí jakožto pravidelná a dlouhodobá investice. Trpělivý investor se nakonec vždy dočká návratu ceny nad hodnotu, za kterou zlato koupil, v extrémních případech to ale může trvat i více než deset let.

Pokud však zlato nakupuje pravidelně, jeho výsledná nákupní cena je průměrem ceny zlata za dobu, po kterou do něj investoval. V takovém případě bude po většinu času v pásmu, které zajišťuje onu ochranu majetku před inflací, případně zisk.

Porušení obalového certifikátu

Především menší zlaté slitky nebo mince se prodávají v plastovém obalu, ve kterém jsou vyražené základní údaje o slitku a jeho vydavateli. Obal slouží jako certifikát pravosti a bez něj má slitek nižší cenu. Pokud si tedy chce investor zlato takzvaně osahat, musí koupit větší slitky, u nichž se ražba provádí přímo do zlata a které se prodávají s papírovými certifikáty.

Panický nákup a prodej

Jak už bylo řečeno, je třeba myslet na to, že cena se neustále mění a že vložená investice může mít zničehonic nižší hodnotu. Zde platí totéž, co u jiných dlouhodobých investic: Nejhorší, co můžete udělat, je v tuhle chvíli své zlato prodávat.

Využijte toho, že máte zlato fyzicky u sebe, pokochejte se pohledem a uvědomte si, z jakých důvodů jste ho původně kupovali. Můžete také přikoupit další zlato. Snížíte tím průměrnou nákupní cenu a dlouhodobě určitě neproděláte.

Nákup u neprověřených dodavatelů

Pokud už se pro nákup fyzického zlata rozhodnete, vždy si prověřte prodejce, jeho reference, délku podnikání, způsob dodání zboží a další atributy. Pamatujte na to, že i když cena zlata se může u jednotlivých prodejců mírně lišit, výrazně levnější nabídka má svá rizika. Dodavatel nemusí mít zlato na skladě, může prodávat slitky s poškozenými certifikáty, nemusí mít vyřešenou bezpečnost dodání zboží, případně může jít přímo o podvod.

Nákup zlata na burze

Nákup zlata na burze ve formě veřejně obchodovatelných fondů (tzv. ETF, Exchange Traded Funds) je relevantní cestou k nákupu zlata. Jeho výhodou je vyšší likvidita a nižší transakční náklady. Je však třeba myslet na to, že v tomto případě si nekupujete fyzické zlato, ale příslib fondu, že vám v případě potřeby pošle peníze odpovídající aktuální hodnotě zlata.

Pokud se navíc podíváte blíže do prospektů jednotlivých fondů, najdete v nich upozornění na to, že hodnota investice se v krajním případě může dostat až na nulu.

Pokud koupíte fyzické zlato, jeho hodnota může kolísat, ale nikdy zcela nezmizí. Nákup zlata na burze je tak vhodný spíše pro krátkodobou spekulaci s vědomím všech rizik, které to přináší. Na dlouhodobou investici se vyplatí investovat do fyzického zlata.

Podcenění bezpečnosti

Ať už investujete do čehokoli, vždy byste měli zajistit, aby se k vašim prostředkům nedostal nikdo nepovolaný. Zatímco u obchodování s akciemi jde především o přístupové údaje k účtu u brokera, u zlata je potřeba zajistit jeho fyzickou ochranu, což s sebou může nést dodatečné náklady.

Na větší investice je určitě vhodný kvalitní trezor, který se v domácnosti nebo na jiném místě nenachází na viditelném místě. Není ani moudré vyprávět všem na potkání, že máte doma například kilo zlata.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB