Češi si za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata

Češi si v roce 2022 pořídili 2,4 tuny investičního zlata, informoval specializovaný server zlato.cz s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), který nedávno uzavřel bilanci dovozu a vývozu zlata za loňský rok. Loňský dovoz zlata do ČR byl podle serveru, jenž se specializuje na zpravodajství o cenných kovech, byl absolutně nejvyšší za poslední desetiletí.
Češi si loni podle statistického úřadu pořídili 2,4 tuny investičního zlata. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle ČSÚ se loni do Česka celkem dovezlo 9,4 tuny zlata v hodnotě 12,2 miliardy korun a ze země se vyvezly 3,4 tuny. Rekordním měsícem byl březen po přepadení Ukrajiny Ruskem, kdy bylo dovezeno 1 778 kilogramů zlata a vyvezeno 330 kilogramů.

Přes tunu zlata bylo dovezeno ještě v únoru a dubnu. Podle údajů Generálního ředitelství cel (GŘC) se loni v říjnu a v listopadu víc zlata z Česka vyvezlo, než dovezlo. „Možná to bylo způsobeno tím, že v těchto měsících byl i dovoz zlata nejnižší v roce, čemuž vévodil říjen s importem pouhých 399 kilogramů vzácného žlutého kovu,“ usuzuje web zlato.cz.

V prosinci se podle něj situace opět znormalizovala a dovoz zlata stoupl na celkem standardních 543 kilogramů.

PSALI JSME:
Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

„Po odečtení vývozu u nás zůstalo 281 kilogramů zlata, z toho zhruba polovinu lze považovat za investiční,“ napsal autor článku Rudolf Marek.

Za celý loňský rok pak Češi do svých rezerv přidali šest tun zlata ve špercích, slitcích a mincích, zatímco jejich centrální banka navýšila devizové rezervy ve zlatě jen o 1,4 tuny. V covidovém roce 2021 se podle GŘC do Česka dovezlo 8,9 tuny zlata. Po odečtení exportu u nás našlo majitele 5,5 tuny zlata. Zhruba polovina v podobě šperků a 2,7 tuny v podobě slitků jako čistě investičního zlata.

David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, na dotaz redakce FAEI.cz připomněl, že v letech 2011 a 2012 se na tuzemském trhu prodaly zhruba 1,9 tuny zlata. „V posledních předcovidových letech jsme odhadovali roční dovozy investičního zlata na zhruba dvě tuny ročně, “ upřesnil Marášek. Češi si tak podle něj za poslední dva roky pořídili přes pět tun investičního zlata.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace

Ropa Brent dosáhla nového desetiměsíčního maxima poblíž 93 dolarů, zatímco WTI se blíží 90 dolarům. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. OPEC …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?