Investiční boom. Co to vůbec je a jak investice fungují?

Slýcháte v médiích neustále o různých „investičních boomech“, ale vlastně nevíte, co se za tímto pojmem skrývá a jak investování funguje? Pomůžeme vám se v problematice zorientovat.
Ilustrační foto: Pexels.com

O čem je v případě investičního boomu řeč?

Anglický výraz boom bychom v daném kontextu mohli přeložit jako rozpuk či rozkvět. Hovoříme tedy o tom, že strmě roste objem investovaných finančních prostředků. V posledních letech jde v České republice především o investice do cenných papírů (akcie a dluhopisy) a do nemovitostí (například do investičních bytů).

Za investiční boom se tato situace označuje z toho důvodu, že se o investice začalo v Česku zajímat nebývalé procento populace. Objem nových hypotečních úvěrů opakovaně lámal historické rekordy a zvýšený zájem o investování na finančních trzích zaznamenaly i finanční instituce jako banky, investiční společnosti či třeba finanční poradci a další experti z oboru.

Proč lidé investují?

Češi se svými financemi tradičně hospodaří spíše konzervativně. Dávají přednost spořicím produktům, jako jsou spořicí účty, termínované vklady nebo stavební spoření. Část obyvatel dokonce nevyužívá ani těchto produktů a peníze nechává na běžném účtu, případně je má uložené doma v hotovosti.

Za takovým jednáním nejčastěji stojí averze k riziku doplněná neznalostí toho, jak alternativa v podobě investic funguje. Spořicí produkty jsou takřka bezrizikové. Hodnota finančních prostředků nemůže v absolutním vyjádření klesnout a vklady jsou do určité výše pojištěné. Český bankovní systém je navíc velmi stabilní a krach velkých bankovních domů je silně nepravděpodobný.

Problémem však je, že s využitím spořicích produktů střadatel často ani nepřekoná aktuální míru inflace. A i přesto, že v absolutním vyjádření částka na účtu díky připisovaným úrokům roste, reálně hodnota peněz kvůli inflaci klesá.

Jedním ze způsobů, jak finance před inflací ochránit, nebo ji dokonce překonat, je právě investování prostředků do cenných papírů nebo třeba do nemovitostí.

Proč investice ochrání finance před inflací?

Inflace je často prezentována jako zdražování. Lze se na ni ale dívat také jako na pokles kupní síly peněz. V takovém případě zjistíte, že jsou to právě peníze, které ztrácejí na hodnotě. A tím, že koupíte jiná aktiva (například akcie, dluhopisy nebo třeba zmíněné nemovitosti), zabráníte poklesu hodnoty svého majetku.

Při vhodné volbě bude cena vašeho majetku růst a ve finančním vyjádření tedy budete bohatnout. Po několika letech totiž v případě prodeje své investice obdržíte více peněz, než kolik jste do ní původně vložili.

Investování dává smysl především v dlouhodobém měřítku, kdy do hry vstupuje tzv. složené úročení, díky němuž budete z investice profitovat nejvíce.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.