Investiční boom. Co to vůbec je a jak investice fungují?

Slýcháte v médiích neustále o různých „investičních boomech“, ale vlastně nevíte, co se za tímto pojmem skrývá a jak investování funguje? Pomůžeme vám se v problematice zorientovat.
Ilustrační foto: Pexels.com

O čem je v případě investičního boomu řeč?

Anglický výraz boom bychom v daném kontextu mohli přeložit jako rozpuk či rozkvět. Hovoříme tedy o tom, že strmě roste objem investovaných finančních prostředků. V posledních letech jde v České republice především o investice do cenných papírů (akcie a dluhopisy) a do nemovitostí (například do investičních bytů).

Za investiční boom se tato situace označuje z toho důvodu, že se o investice začalo v Česku zajímat nebývalé procento populace. Objem nových hypotečních úvěrů opakovaně lámal historické rekordy a zvýšený zájem o investování na finančních trzích zaznamenaly i finanční instituce jako banky, investiční společnosti či třeba finanční poradci a další experti z oboru.

Proč lidé investují?

Češi se svými financemi tradičně hospodaří spíše konzervativně. Dávají přednost spořicím produktům, jako jsou spořicí účty, termínované vklady nebo stavební spoření. Část obyvatel dokonce nevyužívá ani těchto produktů a peníze nechává na běžném účtu, případně je má uložené doma v hotovosti.

Za takovým jednáním nejčastěji stojí averze k riziku doplněná neznalostí toho, jak alternativa v podobě investic funguje. Spořicí produkty jsou takřka bezrizikové. Hodnota finančních prostředků nemůže v absolutním vyjádření klesnout a vklady jsou do určité výše pojištěné. Český bankovní systém je navíc velmi stabilní a krach velkých bankovních domů je silně nepravděpodobný.

Problémem však je, že s využitím spořicích produktů střadatel často ani nepřekoná aktuální míru inflace. A i přesto, že v absolutním vyjádření částka na účtu díky připisovaným úrokům roste, reálně hodnota peněz kvůli inflaci klesá.

Jedním ze způsobů, jak finance před inflací ochránit, nebo ji dokonce překonat, je právě investování prostředků do cenných papírů nebo třeba do nemovitostí.

Proč investice ochrání finance před inflací?

Inflace je často prezentována jako zdražování. Lze se na ni ale dívat také jako na pokles kupní síly peněz. V takovém případě zjistíte, že jsou to právě peníze, které ztrácejí na hodnotě. A tím, že koupíte jiná aktiva (například akcie, dluhopisy nebo třeba zmíněné nemovitosti), zabráníte poklesu hodnoty svého majetku.

Při vhodné volbě bude cena vašeho majetku růst a ve finančním vyjádření tedy budete bohatnout. Po několika letech totiž v případě prodeje své investice obdržíte více peněz, než kolik jste do ní původně vložili.

Investování dává smysl především v dlouhodobém měřítku, kdy do hry vstupuje tzv. složené úročení, díky němuž budete z investice profitovat nejvíce.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.