Investiční boom. Co to vůbec je a jak investice fungují?

Slýcháte v médiích neustále o různých „investičních boomech“, ale vlastně nevíte, co se za tímto pojmem skrývá a jak investování funguje? Pomůžeme vám se v problematice zorientovat.
Ilustrační foto: Pexels.com

O čem je v případě investičního boomu řeč?

Anglický výraz boom bychom v daném kontextu mohli přeložit jako rozpuk či rozkvět. Hovoříme tedy o tom, že strmě roste objem investovaných finančních prostředků. V posledních letech jde v České republice především o investice do cenných papírů (akcie a dluhopisy) a do nemovitostí (například do investičních bytů).

Za investiční boom se tato situace označuje z toho důvodu, že se o investice začalo v Česku zajímat nebývalé procento populace. Objem nových hypotečních úvěrů opakovaně lámal historické rekordy a zvýšený zájem o investování na finančních trzích zaznamenaly i finanční instituce jako banky, investiční společnosti či třeba finanční poradci a další experti z oboru.

Proč lidé investují?

Češi se svými financemi tradičně hospodaří spíše konzervativně. Dávají přednost spořicím produktům, jako jsou spořicí účty, termínované vklady nebo stavební spoření. Část obyvatel dokonce nevyužívá ani těchto produktů a peníze nechává na běžném účtu, případně je má uložené doma v hotovosti.

Za takovým jednáním nejčastěji stojí averze k riziku doplněná neznalostí toho, jak alternativa v podobě investic funguje. Spořicí produkty jsou takřka bezrizikové. Hodnota finančních prostředků nemůže v absolutním vyjádření klesnout a vklady jsou do určité výše pojištěné. Český bankovní systém je navíc velmi stabilní a krach velkých bankovních domů je silně nepravděpodobný.

Problémem však je, že s využitím spořicích produktů střadatel často ani nepřekoná aktuální míru inflace. A i přesto, že v absolutním vyjádření částka na účtu díky připisovaným úrokům roste, reálně hodnota peněz kvůli inflaci klesá.

Jedním ze způsobů, jak finance před inflací ochránit, nebo ji dokonce překonat, je právě investování prostředků do cenných papírů nebo třeba do nemovitostí.

Proč investice ochrání finance před inflací?

Inflace je často prezentována jako zdražování. Lze se na ni ale dívat také jako na pokles kupní síly peněz. V takovém případě zjistíte, že jsou to právě peníze, které ztrácejí na hodnotě. A tím, že koupíte jiná aktiva (například akcie, dluhopisy nebo třeba zmíněné nemovitosti), zabráníte poklesu hodnoty svého majetku.

Při vhodné volbě bude cena vašeho majetku růst a ve finančním vyjádření tedy budete bohatnout. Po několika letech totiž v případě prodeje své investice obdržíte více peněz, než kolik jste do ní původně vložili.

Investování dává smysl především v dlouhodobém měřítku, kdy do hry vstupuje tzv. složené úročení, díky němuž budete z investice profitovat nejvíce.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.