Vítězové a poražení roku 2022. V žebříčku deseti nejvýkonnějších akcií jsou ropné a plynárenské společnosti a obranný průmysl

Analýza
Rok 2022 byl pro investory bouřlivým obdobím, kdy se jen málokde mohli schovat před raketově rostoucí inflací, zvyšujícími se úrokovými sazbami, problémy v dodavatelském řetězci a hrozící recesí.
Není překvapením, že v žebříčku vítězů se objevilo několik ropných a plynárenských gigantů – ceny ropy a zemního plynu se letos zvýšily v důsledku války na Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analýza sociální investiční sítě eToro však ukazuje, že letošní rok má své jasné vítěze a poražené. Analýza se zaměřila na dvě nejvýkonnější a nejhorší akcie v každém z hlavních akciových indexů na pěti největších světových akciových trzích (USA, Japonsko, Čína, Velká Británie, Kanada, pozn. aut.), aby identifikovala deset vítězů a deset poražených v letošním roce.

Není překvapením, že se v žebříčku vítězů objevilo několik ropných a plynárenských gigantů – ceny ropy a zemního plynu se letos zvýšily v důsledku války na Ukrajině. Například cena akcií společnosti Occidental Petroleum letos vyskočila o 121 procent, zatímco firmy Tourmaline Oil Corp (+102 %) a Cenovus Energy Inc (+57 %), kótované na kanadské burze, rovněž prudce vzrostly.

Zvýšená globální bezpečnostní situace měla pozitivní dopad také na cenu akcií společností z obranného průmyslu, přičemž společnost BAE Systems, která patří do indexu FTSE 100, zaznamenala za letošní rok 51% nárůst ceny akcií.

PSALI JSME:
Změny v indexu FTSE 100

Mezi další akcie na seznamu vítězů patří vydavatelská společnost Pearson, která v roce 2022 vzrostla o 51 procent díky sérii dobrých finančních výsledků, a americká utilitní společnost Constellation Energy Corp, která zaznamenala obrovský 116% nárůst po zavedení zákona o snížení inflace v USA, který předznamenal daňové úlevy pro různé druhy čisté energie.

Za letošním neutěšeným průměrným výnosem mínus 17 procent z globálních akciových trhů stojí tisíce jednotlivých akcií s různým osudem. Některé z těchto společností zaznamenaly velké zisky, zatímco jiné si vedly mnohem hůře pod průměrem.

Ukazuje to, jak důležité je, abyste jako drobní investoři před rozhodováním o svém portfoliu prováděli průzkum a přemýšleli o současném ekonomickém prostředí a globálních trendech.

Na seznamu poražených v letošním roce vynikají také některá témata: Akcie zaměřené na technologie, e-commerce a nemovitosti, které utrpěly ztrátu v důsledku globálního výprodeje technologií, krize životních nákladů a počínajícího poklesu cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Vysoké sazby pouštějí investicím žilou. Někde to bylo třeba jako sůl

Mezi pozoruhodná jména na seznamu poražených patří Ocado Group, která se letos propadla o 60 procent, protože se potýkala s problémy během výprodeje technologických akcií v roce 2022 poté, co v předchozích letech boomu její cena akcií prudce rostla.

Silný pokles hodnoty zaznamenal také kanadský gigant v oblasti e-commerce Shopify, jehož hodnota klesla o 70 procent, zatímco japonský gigant v oblasti e-commerce Rakuten Group, který je kótován na burze, rovněž oslabil (-45 %).

Komodity jsou jedinou třídou aktiv, která v roce 2022 vzrostla, nicméně akcie ropných společností si vedly ještě lépe, protože začínaly jako jedny z nejlevnějších na trhu a v letošním roce trvale vyplácely slušné dividendy. Zklamání přišlo od mnoha technologických „high flyers“, protože pandemický impuls k růstu polevil a letošní prudký růst úrokových sazeb přiměl investory přehodnotit jejich vysoké ocenění.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.