Investoři ztrácejí chuť na veganské akcie

Společnost eToro, která provozuje sociální investiční síť, uskutečnila koncem října analýzu za účelem vytvoření veganských a masných košů pro kótované akcie. Z analýzy, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplynulo, že investoři v posledních 12 měsících ztratili zájem o takzvané „veganské akcie“, zatímco akciím tradičních výrobců masa se dařilo mnohem lépe.
Investoři v posledních 12 měsících ztratili zájem o takzvané „veganské akcie“, zatímco akciím tradičních výrobců masa se dařilo mnohem lépe. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V době, kdy si svět připomněl Světový den veganství ukazují údaje sestavené platformou pro sociální investování, že za posledních 12 měsíců hodnota deseti největších veganských akcií klesla o 51 procent a za předchozí dva roky o 36 procent.

Ekvivalentní koš akcií nejznámějších společností produkujících maso by v dolarovém vyjádření ztratil za poslední rok pouze 12 procent a za poslední dva roky získal sedm procent.

Dochází tak ke změně trendu z předchozích let, kdy cena veganských akcií prudce rostla. V delším časovém období by byl veganský index stále lepší investicí, než index masných akcií, který by za tři roky vynesl 38 procent oproti -10 procentům a za pět let 20 procent oproti pěti procentům.

PSALI JSME:
Vegetariánské firmy dobývají trhy

To je dáno výhradně fenomenálním růstem výrobce veganských nápojů Celsius Holdings, jehož cena akcií za pět let vyskočila o více než 1 500 procent. Neobsahují konzervační látky, aspartam, kukuřičný sirup, jsou bez umělých příchutí nebo barviv a bez přidaného sodíku, sóji, lepku a cukru.

Za období pěti let by ani jeden z těchto indexů nepřekonal výnosy indexu Nasdaq, který vzrostl o 67 procent, ale oba si v tomto období vedly mnohem lépe než index FTSE100, který poklesl o pět procent, uvedla společnost eToro.

Index s veganskými akciemi zahrnoval kromě společnosti Celsius Holdings také známé společnosti vyrábějící náhražky masa a mléčných výrobků, jako jsou Beyond Meat a Oatly, jejichž cena akcií v roce 2022 prudce klesla, a to nedlouho po vstupu na burzu Nasdaq.

PSALI JSME:
Nenápadná zpráva ze světa vědy, která ovlivní podobu jídelníčku nás všech

Koš akcií byl složen také ze značek zaměřených na veganství v jiných odvětvích, například z kosmetické společnosti ELF Beauty. Koš masných akcií zahrnoval giganty produkující maso, jako je brazilská firma JBS, největší zpracovatel masa na světě, a americký výrobce masa Tyson Foods.

„Mnohé z tzv. veganských akcií během širšího boomu rizikového kapitálu a technologií v posledních několika letech prudce vzrostly, ale nyní se v náročných tržních podmínkách, vysokých úrokových sazbách a riziku recese propadají,“ sdělil Ben Laidler, stratég pro globální trhy společnosti eToro.

Podle jeho názoru byly výkonnost tradičních masných akcií pomalá a stabilní a tyto společnosti nyní pravděpodobně těží z toho, že spotřebitelé v souvislosti s krizí životních nákladů přecházejí na levnější zdroje bílkovin, zatímco investoři se v současné situaci přiklánějí spíše k základním hodnotovým akciím.

PSALI JSME:
Jsme národ všežravců, ale výjimek přibývá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB