Jádrová inflace v eurozóně v červnu meziročně setrvala na 2,9 %

Evropská centrální banka (ECB) nechce s dalším snižováním sazeb spěchat. Její prezidentka Christine Lagardeová ani hlavní ekonom banky zatím podle svých slov nemají dostatek důkazů o tom, že inflační hrozba pominula.
Evropská centrální banka nechce s dalším snižováním úrokových sazeb spěchat. Inflační hrozba zatím podle prezidentky Christine Lagardeové nepominula. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že trh práce v eurozóně zůstává napjatý, má ECB čas na vyhodnocení příchozích informací, uvedla Lagardeová v pondělí v portugalské Sintře na každoroční fóru centrálních bankéřů. Hlavní ekonom ECB Philip Lane v úterý v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že červnový údaj o inflaci nebude stačit k vyhodnocení míry rizika plynoucí z vývoje cen služeb.

Celkově tak ve svých nedávných vystoupeních představitelé ECB podpořili očekávání, že si centrální banka eurozóny na červencovém zasedání (18. 7.) dá od snižování úrokových sazeb pauzu.

Inflace v eurozóně se v červnu podle předběžných dat v souladu s očekáváními snížila z květnových 2,6 procenta meziročně na 2,5 procenta. Jádrová inflace však opět překvapila směrem nahoru, když dosáhla stejně jako o měsíc dříve 2,9 procenta meziročně, zatímco tržní konsenzus předpokládal pokles na 2,8 procenta meziročně.

Za zpomalením celkové meziroční inflace stály zejména ceny potravin a energií. Dynamika cen zboží (0,7 % y/y) i služeb (4,1 % y/y) v rámci jádrové složky spotřebitelského koše zůstala ve srovnání s květnem beze změny.

Vzhledem k rychlému růstu jednotkových mzdových nákladů, který podle našeho odhadu v letošním roce dosáhne v průměru čtyř procent, očekáváme, že – z pohledu ECB klíčová –  inflace cen služeb setrvá i ve zbytku letošního roku poblíž současných úrovní.

V Sintře promluvil také šéf Fedu, americké centrální banky, Jerome Powell. Jeho slova měla na trzích relativně neutrální vyznění, když na jedné straně uvedl, že před snížením úrokových sazeb bude chtít Fed vidět více příznivých dat, zároveň však ocenil znovuobnovený dezinflační trend.

Počet volných pracovních pozic JOLTS (měsíční přehled o zaměstnanosti v USA, pozn. red.) za květen sice překvapil vyšším údajem, duben byl nicméně současně revidován naopak směrem dolů. Celkově v úterý nebyly na finančních trzích k vidění výrazné výkyvy.

Eurové i dolarové tržní úrokové sazby mírně klesly. Dolar se k euru odpoledne obchodoval poblíž otevíracích 1,074 USD/EUR. Česká koruna v páru eurem nepatrně (o 0,1 %) oslabila lehce pod hladinu 25,20 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB