Jak blízko jsme autonomnímu řízení a kdo bude pojistníkem zítřka?

Představitelé pojišťoven diskutovali spolu s vizionáři, zahraničními experty a influencery z oborů jako je automotive, telekomunikace nebo obchod o budoucnosti s autonomními systémy na 3. výroční konferenci pojistného trhu, kterou pořádala již tradičně Česká asociace pojišťoven. Záštitu nad konferencí, na kterou přišlo téměř 300 účastníků, převzal guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

„Rolí asociace je nejen stát pevně po boku pojišťovnám při jejich vyrovnávání se s novými regulacemi, reportingy a informačními povinnostmi, ale má být místem inspirace, pomáhat dívat se za horizont na svět zítřka. Pojišťoven bude v budoucnu třeba více než kdy jindy, čekají nás zásadní výzvy jako frekventovanější výskyt přírodních katastrof, zvyšující se kybernetická rizika nebo větší příležitost pomoci v důstojném stáří prostřednictvím penzijních produktů a soukromého zdravotního pojištění. Postupné zavádění vyspělých asistenčních systémů v autech je ovšem také jasným ukazatelem budoucnosti, a to nejen v oboru pojišťovnictví. Téma autonomních vozidel a dopadů jejich postupného zavádění na nehodovost, riziko a na obchodní model pojišťoven chceme diskutovat s českými i zahraničními hosty a odpovědět některé zásadní otázky, které okolo tématu vznikají,“ zahájil konferenci Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

Inspirativní prezentaci na začátek konference předvedli zahraniční hosté Marco Amendolagine ze společnosti Octo Telematics a Philippe Talleux z AXA Global P&C. Zajímavostí z prezentací je například informace, že v současnosti je více než 90 % dopravních nehod způsobeno lidskou chybou, v budoucnu díky autonomnímu řízení by bylo garantováno rapidní snížení nehodovosti, zranění a zvýšení bezpečnosti na silnicích. Dále uvedli, že se předpokládá, že v roce 2040 už bude na světě prodáno více než 33 milionů autonomních vozidel.

Následovaly čtyři panelové diskuse, ze kterých vzešly například tyto závěry a další otázky do budoucna:

Česká republika se autonomními vozidly musí a bude aktivně zabývat, protože podstatná část našeho průmyslu se zakládá na produkci automobilů.

Je důležité, aby evropská legislativa navrhla základní, sjednocující principy, neboť různí výrobci nyní implementují různé autonomní prvky. S ohledem na budoucí fungování a kooperaci autonomních vozidel by bylo dobré utvářet již nyní nějaký standard.

Hlavní cíl pojištění zůstane stejný a bude nabízet další řešení pro ochranu zákazníků a jejich majetku. Jedná se pouze o další vývojovou fázi, neboť princip nahodilosti, z nějž pojistný trh vychází, bude i nadále součástí životů lidí a vždy se bude vyskytovat něco, co klient bude chtít pojistit. Autonomní vozidla pro pojišťovny znamenají další velkou příležitost.

Technologie autonomních vozidel technicky zvládnou vše potřebné, nejpodstatnější otázku ale tvoří etické hledisko: jak autonomní vozidla naprogramovat pro situace, v nichž neexistuje pozitivní řešení a při nichž bude ohrožena posádka vozidla či další účastníci silničního provozu (chodci, ostatní řidiči apod.).

„Dnešní konference, na kterou se sjeli hosté z České republiky i Evropy z různých oborů ukázala, jak multidisciplinární pojišťovnictví je a jak velký má potenciál i do budoucna,“ uvedl ve svém závěrečném proslovu Martin Diviš, prezident ČAP.

Mezi hosty přivítali organizátoři například zástupce BMW Group ČR, Škoda Auto ČR, Německé asociace pojišťoven, Octo Telematics, Holandské zelenokaretní kanceláře, Vienna Insurance Group, AXA Global P&C, Cebia, Vodafone CZ, Liftago nebo zástupce FIGIEFA Automotive Aftermarket Distributors.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Blíží se uzávěrka soutěže Kanceláře roku

Registrace do soutěže Kanceláře roku, která oceňuje výjimečné kancelářské interiéry, jsou v plném proudu. Do 20. prosince 2018 můžete zaregistrovat vaši firmu a získat jedinečné ocenění, které vám přinese mnoho …

Praha upadá do krize nájemního bydlení, v jeho důsledku roste výše nájmů

Krize bydlení v Praze se přesouvá ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů do segmentu nájemního bydlení. Poukázal na to včera na Fóru Zlaté koruny Martin Vachek, předseda představenstva Asociace developerů České republiky. Nájemné v posledních měsících rostlo, a stejný trend lze očekávat i v dalších letech. …

Za zboží či služby nezaplatil včas každý šestý Čech

Šestina plateb za nakoupené zboží či služby nedorazila letos k obchodníkům včas nebo vůbec. Z aktuálních výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro společnost EOS KSI navíc vyplývá, že více než dvě třetiny českých dlužníků neměly v době pořízení na danou věc peníze. Polovina je v platební neschopnosti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru