Jak blízko jsme autonomnímu řízení a kdo bude pojistníkem zítřka?

Představitelé pojišťoven diskutovali spolu s vizionáři, zahraničními experty a influencery z oborů jako je automotive, telekomunikace nebo obchod o budoucnosti s autonomními systémy na 3. výroční konferenci pojistného trhu, kterou pořádala již tradičně Česká asociace pojišťoven. Záštitu nad konferencí, na kterou přišlo téměř 300 účastníků, převzal guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

„Rolí asociace je nejen stát pevně po boku pojišťovnám při jejich vyrovnávání se s novými regulacemi, reportingy a informačními povinnostmi, ale má být místem inspirace, pomáhat dívat se za horizont na svět zítřka. Pojišťoven bude v budoucnu třeba více než kdy jindy, čekají nás zásadní výzvy jako frekventovanější výskyt přírodních katastrof, zvyšující se kybernetická rizika nebo větší příležitost pomoci v důstojném stáří prostřednictvím penzijních produktů a soukromého zdravotního pojištění. Postupné zavádění vyspělých asistenčních systémů v autech je ovšem také jasným ukazatelem budoucnosti, a to nejen v oboru pojišťovnictví. Téma autonomních vozidel a dopadů jejich postupného zavádění na nehodovost, riziko a na obchodní model pojišťoven chceme diskutovat s českými i zahraničními hosty a odpovědět některé zásadní otázky, které okolo tématu vznikají,“ zahájil konferenci Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.

Inspirativní prezentaci na začátek konference předvedli zahraniční hosté Marco Amendolagine ze společnosti Octo Telematics a Philippe Talleux z AXA Global P&C. Zajímavostí z prezentací je například informace, že v současnosti je více než 90 % dopravních nehod způsobeno lidskou chybou, v budoucnu díky autonomnímu řízení by bylo garantováno rapidní snížení nehodovosti, zranění a zvýšení bezpečnosti na silnicích. Dále uvedli, že se předpokládá, že v roce 2040 už bude na světě prodáno více než 33 milionů autonomních vozidel.

Následovaly čtyři panelové diskuse, ze kterých vzešly například tyto závěry a další otázky do budoucna:

Česká republika se autonomními vozidly musí a bude aktivně zabývat, protože podstatná část našeho průmyslu se zakládá na produkci automobilů.

Je důležité, aby evropská legislativa navrhla základní, sjednocující principy, neboť různí výrobci nyní implementují různé autonomní prvky. S ohledem na budoucí fungování a kooperaci autonomních vozidel by bylo dobré utvářet již nyní nějaký standard.

Hlavní cíl pojištění zůstane stejný a bude nabízet další řešení pro ochranu zákazníků a jejich majetku. Jedná se pouze o další vývojovou fázi, neboť princip nahodilosti, z nějž pojistný trh vychází, bude i nadále součástí životů lidí a vždy se bude vyskytovat něco, co klient bude chtít pojistit. Autonomní vozidla pro pojišťovny znamenají další velkou příležitost.

Technologie autonomních vozidel technicky zvládnou vše potřebné, nejpodstatnější otázku ale tvoří etické hledisko: jak autonomní vozidla naprogramovat pro situace, v nichž neexistuje pozitivní řešení a při nichž bude ohrožena posádka vozidla či další účastníci silničního provozu (chodci, ostatní řidiči apod.).

„Dnešní konference, na kterou se sjeli hosté z České republiky i Evropy z různých oborů ukázala, jak multidisciplinární pojišťovnictví je a jak velký má potenciál i do budoucna,“ uvedl ve svém závěrečném proslovu Martin Diviš, prezident ČAP.

Mezi hosty přivítali organizátoři například zástupce BMW Group ČR, Škoda Auto ČR, Německé asociace pojišťoven, Octo Telematics, Holandské zelenokaretní kanceláře, Vienna Insurance Group, AXA Global P&C, Cebia, Vodafone CZ, Liftago nebo zástupce FIGIEFA Automotive Aftermarket Distributors.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru