Jak dostat sportovce do Pekingu? Tuto otázku musí vyřešit organizační tým ČPV

Měsíc a půl zbývá do startu největší sportovní akce pro handicapované sportovce. Paralympijské hry v Pekingu proběhnou ve velmi přísném režimu kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Přípravy všech výprav komplikuje především doprava.
Logo paralympijských her v Pekingu. Zdroj: ČPV

Organizační tým Českého paralympijského výboru (ČPV) sice už zná definitivní počet členů celé výpravy, ale problémem je malý počet míst v letadlech. Čína totiž povolila vstup do země pouze některým leteckým společnostem.

„Momentálně tak řešíme hlavně letenky, abychom do Pekingu dostali výpravu a zavazadla. Je to velmi komplikované, protože do Číny prakticky nikdo nelétá, takže jsme v podstatě odkázáni pouze na společnosti, které vybrala čínská vláda,“ popsala situaci Jana Kulířová, manažerka ČPV pro koordinaci a zahraniční styk.

Problematická doprava je hlavním rozdílem mezi organizací předchozích paralympiád a té letošní. Do Tokia, kde se hry konaly po covidovém odkladu loni v létě, dokázaly aerolinky spoje posílit a zajistit tak dostatečný počet míst v letadlech v požadovaných dnech.

„Do Číny ale cestují jen určené letecké společnosti, které musí mít certifikát provozovatele her, což limituje naše možnosti,“ vysvětlil místopředseda ČPV Roman Suda. Z České republiky bude na paralympiádu cestovat přibližně 45 lidí rozložených do několika etap.

„Ta hlavní skupina sportovců a jejich doprovod poletí společně. Ještě zhruba tři, čtyři dny před nimi poletí pár lidí, kteří musí připravit vesnici, dokončit akreditace a vyřešit všechny pořadatelské záležitosti. Později přiletí ještě novináři a hosté, tedy náš pan předseda a místopředseda,“ přiblížila Kulířová logistiku akce.

Opatření proti onemocnění covid-19 budou ještě přísnější, než na letních paralympijských hrách v Tokiu v roce 2021. Sportovci absolvují dva PCR testy před odletem, pak je čeká test i na letišti a poté i v paralympijské vesnici. Tato část zůstala stejná jako v loňském roce.

„Tentokrát už ale nebude možné se jakýmkoliv způsobem dostat mimo vesnici, což v Tokiu ještě občas šlo,“ poukázala Kulířová na jeden z rozdílů v pravidlech. Nově budou také všichni účastníci her nosit respirátor, nikoli pouze roušku. Všechna platná opatření shrnuje takzvaný playbook, který je od loňska novinkou, a podle kterého se řídí všechny výpravy.

Organizace paralympiády je běh na dlouhou trať. Rok před konáním her se koná seminář pro vedoucí misí. Toto setkání probíhá obvykle v místě konání a v posledních letech bylo přesunuto do on-line prostoru. „Tam se generují nějaké prvotní informace, také je možnost si prohlédnout sportoviště a ubytování v paralympijské vesnici,“ popsal význam setkání Suda.

„Ještě dřív, než pro organizátory, ale začíná období paralympijských her pro samotné sportovce. V rámci kvalifikačního procesu se stejně jako účastníci olympiády musí účastnit soutěží a získat určitou výkonnost. To znamená, že ukončením jedněch her už pro sportovce prakticky začíná další období,“ dodal.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

9 způsobů, jak ochránit své úspory před inflací

Každý si říká, jestli je rozumné začít investovat teď v době začínající krize, kdy všechny aktiva klesají. Přitom čekání na lepší chvíli, je to nejhorší, co můžete při investování udělat.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.