
Letos však extrémní počasí prozatím turisty od cestování neodrazuje. V Evropě to letos v létě vypadá na silný turistický ruch, a to navzdory vlnám veder a bouřím, které kontinent zasáhly a narušily leteckou dopravu na začátku letošní letní sezóny.
Podle nové studie mohou změny klimatu vyvolané emisemi CO2, které se již nyní nacházejí v atmosféře, snížit do roku 2050 celosvětový HDP přibližně o 38 bilionů dolarů, tedy téměř o pětinu, a to bez ohledu na to, jak razantně bude lidstvo snižovat znečištění oxidem uhličitým.
Tyto škody jsou šestkrát vyšší než náklady na zmírnění dopadů, které jsou potřebné k omezení globálního oteplování o dva stupně. V důsledku toho se průměrný příjem na obyvatele během příštích 25 let sníží o 19 procent, tvrdí výzkumníci z německého Postupimského institutu pro výzkum dopadů změny klimatu (PIK).
Bohužel toho nebude ušetřena jediná země. „Předpokládá se ale, že země, které jsou za změnu klimatu nejméně odpovědné, utrpí ztrátu příjmů o 60 procent vyšší než země s vyššími příjmy, a o 40 procent větší než ty, které produkují větší množství emisí,“ sdělil francouzské agentuře AFP vědec z PIK Anders Levermann.
Ušetřeny nebudou ani bohaté země: Podle prognóz se příjmy Německa a Spojených států do roku 2050 sníží o 11 procent a Francie o 13 procent. Předpokládá se, že bude ovlivněn i cestovní ruch, který tvoří více než sedm procent celosvětového HDP.
Od oblíbených destinací, kde dochází k prudkému nárůstu letních teplot, až po zimní sportovní střediska, kde se začíná zkracovat sezóna s menším množstvím sněhu oproti dřívějšku, a turisté tudíž přehodnotí svou dovolenou. Studie Společného výzkumného střediska Evropské komise předpovídá, že evropský cestovní ruch poroste, ale změní se sezónnost, kterou pozorujeme nyní.
V severoevropských přímořských oblastech se očekává více než 5% nárůst poptávky v letních a časných podzimních měsících. Naopak v jižních pobřežních regionech se předpokládá úbytek letních turistů o téměř deset procent oproti současnosti, a to zejména v případě teplejších klimatických scénářů (3 °C a 4 °C).
V těchto regionech je pokles letní poptávky částečně kompenzován vyšší návštěvností turistů na jaře, na podzim a v zimě. Z agregovaného hlediska se očekává, že v dubnu dojde k nejvyššímu nárůstu turistických toků, který ve srovnání se současností dosáhne nárůstu o 8,89 procenta v případě scénáře 4 °C. Největší pokles evropské turistické poptávky se předpokládá v červenci, a to od -0,06 procenta ve scénáři s 1,5 °C do -5,72 procent podle klimaticky nejteplejšího scénáře.
Navzdory tomu, že v Evropě začaly na přelomu roku panovat vysoké teploty, vyhlídky na letošní léto jsou příznivé. Turisté plánují letní dovolenou a podle cestovních kanceláří je poptávka silná. Generální ředitel skupiny TUI Sebastian Ebel v květnu varoval, že v létě může být nedostatek míst na turisty oblíbené Mallorce, ale také na oblíbených řeckých ostrovech.
Podle odhadů společnosti Booking.com více než třetina cestovatelů (36 %) hledá v souvislosti s teplejším počasím rychlé řešení v podobě dovolené u vody. Také 75 procent cestujících deklarovalo, že naleznou okamžitý odpočinek u vody. Díky tomu se země Středomoří pro Evropany stávají oblíbenou destinací letošního léta.
Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)