Jak globální oteplování zasáhne světovou ekonomiku

Lesní požáry v Řecku a ve Spojených státech, teploty nad 50 stupňů, prudké bouře, krupobití, to je jen několik projevů globálního oteplování, jež lze v současnosti pozorovat. Nedávná studie navíc odhaduje, že v budoucnu může nárůst globálních teplot způsobit velkou ránu světovému hrubému domácímu produktu (HDP) a nakonec i vaší peněžence.
Podle nové studie mohou změny klimatu vyvolané emisemi CO2, které se již nyní nacházejí v atmosféře, snížit do roku 2050 celosvětový HDP přibližně o 38 bilionů dolarů, tedy téměř o pětinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letos však extrémní počasí prozatím turisty od cestování neodrazuje. V Evropě to letos v létě vypadá na silný turistický ruch, a to navzdory vlnám veder a bouřím, které kontinent zasáhly a narušily leteckou dopravu na začátku letošní letní sezóny.

Podle nové studie mohou změny klimatu vyvolané emisemi CO2, které se již nyní nacházejí v atmosféře, snížit do roku 2050 celosvětový HDP přibližně o 38 bilionů dolarů, tedy téměř o pětinu, a to bez ohledu na to, jak razantně bude lidstvo snižovat znečištění oxidem uhličitým.

Tyto škody jsou šestkrát vyšší než náklady na zmírnění dopadů, které jsou potřebné k omezení globálního oteplování o dva stupně. V důsledku toho se průměrný příjem na obyvatele během příštích 25 let sníží o 19 procent, tvrdí výzkumníci z německého Postupimského institutu pro výzkum dopadů změny klimatu (PIK).

Bohužel toho nebude ušetřena jediná země. „Předpokládá se ale, že země, které jsou za změnu klimatu nejméně odpovědné, utrpí ztrátu příjmů o 60 procent vyšší než země s vyššími příjmy, a o 40 procent větší než ty, které produkují větší množství emisí,“ sdělil francouzské agentuře AFP vědec z PIK Anders Levermann.

Ušetřeny nebudou ani bohaté země: Podle prognóz se příjmy Německa a Spojených států do roku 2050 sníží o 11 procent a Francie o 13 procent. Předpokládá se, že bude ovlivněn i cestovní ruch, který tvoří více než sedm procent celosvětového HDP.

Od oblíbených destinací, kde dochází k prudkému nárůstu letních teplot, až po zimní sportovní střediska, kde se začíná zkracovat sezóna s menším množstvím sněhu oproti dřívějšku, a turisté tudíž přehodnotí svou dovolenou. Studie Společného výzkumného střediska Evropské komise předpovídá, že evropský cestovní ruch poroste, ale změní se sezónnost, kterou pozorujeme nyní.

V severoevropských přímořských oblastech se očekává více než 5% nárůst poptávky v letních a časných podzimních měsících. Naopak v jižních pobřežních regionech se předpokládá úbytek letních turistů o téměř deset procent oproti současnosti, a to zejména v případě teplejších klimatických scénářů (3 °C a 4 °C).

V těchto regionech je pokles letní poptávky částečně kompenzován vyšší návštěvností turistů na jaře, na podzim a v zimě. Z agregovaného hlediska se očekává, že v dubnu dojde k nejvyššímu nárůstu turistických toků, který ve srovnání se současností dosáhne nárůstu o 8,89 procenta v případě scénáře 4 °C. Největší pokles evropské turistické poptávky se předpokládá v červenci, a to od -0,06 procenta ve scénáři s 1,5 °C do -5,72 procent podle klimaticky nejteplejšího scénáře.

Navzdory tomu, že v Evropě začaly na přelomu roku panovat vysoké teploty, vyhlídky na letošní léto jsou příznivé. Turisté plánují letní dovolenou a podle cestovních kanceláří je poptávka silná. Generální ředitel skupiny TUI Sebastian Ebel v květnu varoval, že v létě může být nedostatek míst na turisty oblíbené Mallorce, ale také na oblíbených řeckých ostrovech.

Podle odhadů společnosti Booking.com více než třetina cestovatelů (36 %) hledá v souvislosti s teplejším počasím rychlé řešení v podobě dovolené u vody. Také 75 procent cestujících deklarovalo, že naleznou okamžitý odpočinek u vody. Díky tomu se země Středomoří pro Evropany stávají oblíbenou destinací letošního léta.

Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB