Jak jednat s pojišťovnou v případě autonehody?

Autonehody se odehrávají každý den na našich i evropských silnicích a měli byste si být vědomi, že se vám mohou také stát. Mnoho řidičů neví, jak jednat s pojišťovnou v případě nehody.
Autonehoda. Ilustrační foto

Bezprostředně po havárii se musíte ujistit, zda nejsou účastníci nehody zranění. Pokud ano, pak je třeba zavolat příslušné služby – nejen sanitku, ale také policii. Postarají se o zbývající formality. Pokud však nikdo nebyl zraněn a všechny škody jsou pouze materiální, lze incident označit jako kolizi a nebude vyžadovat přivolání policie.

Nehodu jste povinni ohlásit také v případě, že je odhadovaná výše škody nad 100 000 Kč, nemůžete se s dalšími účastníky dohodnout, kdo je viníkem, a v případě, že došlo k poškození majetku třetích osob nebo příslušenství pozemní komunikace.

S vozidlem do příjezdu policie nesmí nikdo z účastníků manipulovat. Je vhodné okamžitě zaznamenat registrační čísla vozidel, abyste předešli zbytečným problémům v případě, že některý z účastníků od nehody uteče.

V případě, kdy nedošlo ke zranění osob, je vhodné odstranit vozidlo z komunikace co nejdříve.

Komunikace s pojišťovnou

Vzhledem k tomu, že každý vůz musí mít povinné ručení, je třeba kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte pojistku uzavřenou. Na zákaznické lince vás pracovník pojišťovny přesně navede a poradí jak postupovat, pomůže vám s vyplněním formuláře k dopravní nehodě.

Vytištěný formulář Evropský záznam o dopravní nehodě, který si stáhnete na stránkách pojišťovny nebo jej obdržíte spolu se zelenou kartou, je vhodné mít pro tyto případy v autě. Díky tomu budete mít jistotu, že dokument obsahuje všechny údaje nezbytné k uplatnění nároku na náhradu škody. Mnoho pojišťoven umožňuje nahrání potřebných dokumentů a fotografií online.

Velmi důležitý je podpis obou účastníků nehody. Formulář opatřený podpisy zašlete do své pojišťovny. Pokud by podpis chyběl, může pojišťovna řízení pozastavit nebo vrátí formulář k podpisu. V případě svědků, můžete připojit jejich kontaktní údaje.

Při nehodě v zahraničí volejte asistenční službu vždy. Před cestou do zahraničí je dobré si u své pojišťovny zjistit předem rozsah asistenčních služeb, abyste nebyli v případě nehody nemile překvapeni.

Vyplacení odškodného

Jste-li viníkem, který autonehodu způsobil, komunikujte s vaší pojišťovnou. Ta uhradí nárok poškozených bez další součinnosti. V případech, kdy není možné určit viníka, je vhodné mít kameru do auta, která usnadní prokazování viny.

Vyplacení odškodného by mělo být provedeno do 30 dnů ode dne nahlášení nehody. Často se však stává, že pojistitel prodlouží toto třicetidenní období. V takové situaci by měl pojistitel písemně odůvodnit, proč k prodloužení zákonné lhůty došlo.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.