Jak moc bychom si měli vzít z kapes budoucích generací?

Názor
V posledních měsících probíhá debata o tom, zda/jak by měla vláda pomáhat domácnostem zasaženým rychle rostoucími cenami energií a pohonných hmot (a vbrzku asi i potravin, pozn. aut.).
Aktuálně platná výše záchranné sítě ve smyslu existenčního minima je tedy o 388 korun níž, než by měla být podle hypotetické valorizace částky stanovené od ledna 2007. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vláda samotná samozřejmě nikomu finančně pomáhat nemůže, neboť peníze netrhá na stromě, nýbrž půjčuje a následně splácí penězi vybranými od poplatníků. Rozhoduje tedy jen o tom, jestli a jak hodně si nynější generace pomůže z kapes budoucích generací. Otázka tak zní, jak moc bychom si z těch kapes měli vzít.

Jasné vodítko vidím v článku 30 odst. 2 Listiny základních práv a svobod: „Každý, kdo je v hmotné nouzi, má právo na takovou pomoc, která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek.“

Abychom ovšem mohli toto vodítko používat v praxi, musíme stanovit, jak konkrétně vypadá hranice hmotné nouze (neboli co jsou základní životní podmínky, například o jaké konkrétní objemy zboží a služeb jde), a tedy jaký finanční příjem při aktuálních cenách musí člověk mít, aby se držel právě na této hranici a do hmotné nouze nespadl.

Na úrovni tohoto příjmu je pak třeba zavěsit „záchrannou síť“, tj. nastavit sociální dávky tak, aby příjem žádné domácností neklesl pod tuto úroveň.

PSALI JSME:
Životní minimum vzroste na 3 860 korun

Chceme-li určit, v jaké výši (ve smyslu dostupného objemu zboží a služeb) by podle české společnosti měla záchranná síť viset, jednou možností je podívat se na částku, která podle aktuálně platné legislativy odpovídá existenčnímu minimu (částka se týká všech výdajů domácnosti kromě nákladů na bydlení).

Zvolíme-li tento přístup, zjistíme velmi zajímavou věc: Představa české společnosti o vhodné výši umístění záchranné sítě není v čase neměnná. Pokud se tedy mění, čekali bychom, že celkové reálné bohatnutí společnosti povede spíš k posunům této představy nahoru.

Skutečnost je ale opačná: Společenská představa ohledně příjmu chránícího před hmotnou nouzí – tj. o inflaci očištěná hodnota existenčního minima – dlouhodobě převážně klesala.

Tak například v lednu 2007 existenční minimum činilo 2 020 korun. Spotřebitelské ceny se od té doby zvýšily o dobrých 55 procent; pokud bychom se tedy chtěli dodnes držet představy, kterou jsme o vhodné výši záchranné sítě měli v lednu 2007, existenční minimum by dnes mělo činit 3 128 korun.

Zdroj: Česká spořitelna

Ve skutečnosti ovšem (po úpravě od 1. dubna 2022) činí jen 2 740 Kč. Aktuálně platná výše záchranné sítě ve smyslu existenčního minima je tedy o 388 korun níž, než by měla být podle hypotetické valorizace částky stanovené od ledna 2007.

V relativním vyjádření můžeme říct, že jsme ochotni ty nejchudší z nás nechat příjmově klesnout o 13 procent níž, než v roce 2007. (U životního minima by byl výsledek v procentuálním vyjádření velice podobný).

Tento dlouhodobý nezájem o udržování výše, na níž je umístěna záchranná síť v rámci dávkového systému, je zřejmě jednou z forem (bohužel nevhodných), jak společnost reagovala na pocit, že dávky jsou masově zneužívány a že úřady nejsou schopny tomuto zneužívání učinit přítrž.

Zdroj: Česká spořitelna

Další formou reakce bylo vybudování atmosféry, že žádat o dávky v hmotné nouzi je ostuda – že je to projev buď lenosti a vykutáleného podvádění, nebo trapné neschopnosti se o sebe postarat.

V tuto chvíli potřebujeme, aby dávky v hmotné nouzi (a příspěvek na bydlení) zafungovaly, jak by měly – ale ony tak nefungují, protože nastavují záchrannou síť velmi nízko a protože pro mnohé nyní s inflací dramaticky zápasící domácnosti má čerpání těchto dávek silně odpudivý odér.

Výsledkem může být nová vlna exekucí, sociální nepokoje a nástup politických sil nabízejících radikální řešení. V minulých letech jsme bohužel zaseli vítr; teď hrozí, že sklidíme bouři.

Ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chodit do práce se musí lidem vyplatit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.