Napětí na Ukrajině žene cenu zlata vysoko. Za posledních 14 dní vzrostla o šest procent

Názor
Cenu zlata ovlivňuje několik faktorů. Aktuálně do ní nejvíce promlouvá vysoká inflace a nejistá situace na Ukrajině. Ta v posledním týdnu cenu zlata ovlivnila zásadně – jeho cena stoupá a podle odborníků poroste dál. Navíc se zásoby zlata určeného k investicím tenčí.
Aktuálně do ceny zlata nejvíce promlouvá vysoká inflace a nejistá situace na Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlato patří k nejoblíbenějším burzovním komoditám. Investoři na něm oceňují především relativní spolehlivost – ačkoliv drahý kov zaznamenává i propady, jeho cena historicky roste.

Cenu zlata ovlivňuje vedle kurzu amerického dolaru, světové inflace, vztahu nabídky a poptávky také politické dění ve světě. Právě rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou v posledních dnech cenu zlata výrazně zvýšilo.

S ohledem na zvyšující se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zdražilo zlato za posledních 14 dní o šest procent. Zlato plní svým charakterem jak pojistku proti inflaci, tak slouží především jako bezpečný přístav pro finanční úspory při zvyšujícím se mezinárodním politickém napětí.

Ve druhém únorovém týdnu se cena zlata dostala na nejvyšší úroveň od léta loňského roku – cena za troyskou unci překročila hranici 1900 dolarů. Zásadním dnem byly události z pátku 11. února 2022, kdy prezident USA J. Biden oznámil blížící se invazi Ruska na Ukrajinu.

PSALI JSME:
Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích

Cena zlata po tomto oznámení prorazila dlouhodobou sestupnou linii a následně vyrazila až k hodnotě 1 900 amerických dolarů za troyskou unci. Tento průlom byl podepřen i vysokým objemem obchodů v největším světovém ETF fondu se zlatem GLD.

Podle odborníků cena zlata dlouhodobě poroste a během letošního roku překročí historické maximum. Cena zlata se konsoliduje na současných cenových úrovních už 1,5 roku.

S ohledem na vysokou inflaci, problémy v mezinárodním obchodě a nyní i na mezinárodní politické scéně by nebylo překvapením, pokud by došlo v následujících třech až šesti měsících k proražení hodnoty dvou tisíc amerických dolarů za troyskou unci. Následně i k atakování historického maxima 2 075 za unci.

I když Češi patří v přístupu k investicím spíš ke konzervativcům, zájem o investice do zlata v posledních letech sílí. V reakci na zdražování hledají Češi možnost, jak nastřádané úspory vhodně investovat.

PSALI JSME:
ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Za takzvané záchranné lano se dnes považuje nákup zlatých investičních slitků. Burzovní cena zlata v českých korunách vyrostla aktuálně z úrovně 38 tisíc korun na 41 000 za troyskou unci a s ohledem na aktuální světové dění pravděpodobně poroste dál.

Navíc v dobách nejistoty investoři mohutně investují do zlata a existuje reálná možnost, že některé slitky nebudou dostupné, ať z důvodu vysoké poptávky, nebo i výpadků ve výrobě z důvodu karantén.

Už na jaře 2020, kdy byl zájem o investice do zlata enormní, způsobila rostoucí poptávka a problémy s výrobou nedostatek zlatých cihliček a mincí, které jsou populární právě mezi drobnými zákazníky. Je pravděpodobné, že se tato situace bude opakovat.

Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato by nás letos mohlo překvapit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB