Jak řecké Korfu chrání turisty i sebe před koronavirem

Reportáž
Na vlastní kůži jsme otestovali protikoronavirová opatření v Řecku, respektive na ostrově Korfu, který patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Nutno podotknout, že se ochrana turistů i místních obyvatel časem mění a upravuje. Z hlediska Čechů zejména podle toho, jakou barvu má tuzemský koronavirový semafor.
Na vlastní kůži jsme otestovali protikoronavirová opatření v Řecku, respektive na ostrově Korfu, který patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Foto: Petr Starý, FAEI.cz

Nad řeckým ostrovem pomalu zapadá rudě zbarvené slunce, což je pro mnohé turisty vítaná příležitost udělit si atraktivní záběry slunce „mizejícího“ v moři. Živo ale není jen před hotelem Angela Beach, ale i v jejích restauracích, které se plní lidmi mířícími na večeři.

V jednu chvíli přistoupí k jednomu z hostů členka hotelového personálu a upozorní ho, že nemá nasazenou roušku. Postarší turista se omlouvá, sáhne do kapsy, vytáhne respirátor a nasadí si ho na obličej.

Kdokoli, kdo přichází na snídani, oběd i večeři, musí mít roušku i respirátor. A turisté to dodržují. Když někdo roušku nemá, není to projev „antirouškového aktivisty“, ale zkrátka obvykle proto, že na ochranu svého dýchacího ústrojí zapomněl.

Foto: Petr Starý, FAEI.cz

„Občas někdo zapomene si roušku nasadit, ale nepamatuji se, že bychom tu kvůli respirátorům měli nějaký konflikt,“ říká číšník, který v hotelu pracuje už od začátku letošní turistické sezóny. Roušky nebo respirátory si pak lidé samozřejmě před jídlem sundali.

Roušky mají rovněž zaměstnanci resortu, který stojí jen pár desítek metrů od pláže, odkud se otevírá výhled nejen na „nekonečné“ moře, ale v dálce také na vysoké hory blízké Albánie. V recepci je na pultu dokonce nainstalováno plexisklo, takže recepční a turisté jsou vzájemně odděleni pro větší bezpečnost.

Foto: Petr Starý, FAEI.cz

Dezinfekce na stolech

Ačkoli před odletem na dovolenou jsme byli od cestovní kanceláře upozorněni na to, že kvůli protikoronavirovým opatřením nám nebude umožněno brát si jídlo ze švédských stolů, ale že to bude každému hostovi nandávat na talíř číšník, realita byla jiná: V resortu Angela Beach si za našeho pobytu hosté brali polévku, maso, přílohy, ovoce, zeleninu, zákusky a další pokrmy sami.

Na začátku pultu s jídlem ale byly jednorázové rukavice, které si měl každý host před výběrem pokrmu nasadit. Zatímco ve zmíněném resortu na Korfu to respektovalo jen minimum turistů, v jiných řeckých hotelech na rukavicích (anebo alespoň jedné, „dotykové“, pozn. red.) podle našich informací personál trval a nikoho bez rukavic ke švédským stolům nepustil.

Foto: Petr Starý, FAEI.cz

Vedle krabičky s rukavicemi stála také dezinfekce na ruce. Spreje s dezinfekčním roztokem byly ostatně rozmístěny po celém areálu, byly na mnoha stolech v restauracích i barech u bazénů. Řada řeckých hotelů podle zjištění redakce FAEI.cz nabízela svým hostům během pobytu roušky zdarma – a to bud’ přímo na recepci, nebo při vstupu do restaurace.

Všude také visely informační letáky o tom, jaká bezpečnostní opatření je nutné v resortu dodržovat včetně minimálních vzdáleností mezi jednotlivými hosty – například při frontě na jídlo nebo u baru. Jenže areál se za pár dní naplnil tolika turisty, že dodržovat jedenapůlmetrový distanc bylo prakticky nemožné.

Foto: Petr Starý, FAEI.cz

Měření teploty

Podobná hygienická opatření jako v hotelu fungovala rovněž v obchodech nebo v kulturních památkách – všude byli návštěvníci upozorňováni na to, že dovnitř se smí jenom s rouškou. U vchodů rovněž stály na stolcích dezinfekční přípravky na ruce.

A stejně jako v našem resortu na Korfu, ani ve zdejších obchodech či restauracích jsme nezaznamenali, že by se někdo dodržování proticovidových opatření bránil. „Někdy jsem měla dokonce pocit, že se tam dodržovaly všechny předpisy a doporučení více než u nás v Česku,“ poznamenala česká turistka ve středních letech.

Foto: Petr Starý, FAEI.cz

Potkali jsme ji v nedlouhé frontě před letohrádkem Achillion, což býval letní zámeček císařovny Alžběty Bavorské, známější jako Sissi. Nyní toto reprezentativní sídlo slouží jako muzeum a je jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst na ostrově Korfu, leží jen pár kilometrů na jih od hlavního města Kerkyry (česky Korfu, pozn. red.).

Vedle tradičních opatření, jako jsou roušky, se zde u vchodu do objektu dokonce všem návštěvníkům měřila teplota. Personál navíc pouštěl lidi dovnitř po skupinkách, aby v místnostech nebyla hlava na hlavě.

PSALI JSME:
Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Zavřít reklamu ×
  1. Co to je za nesmysly? Hned po příjezdu na hotel nám delegátka oznámila, že se tu roušky nenosí. Jediné co tu je dezinfekce na stole. Nikdo nikde žádné roušky ani rukavice tu nenosí. Ve městě je to na dobrovolnosti.Zde to vypadá jako by žádný covid nebyl.Nečist ,nevidět a je nám dobře 😉

  2. Právě jsem na korfu, článek nelže a paní Lucie má asi hotel 3 a méně ☆. Procestovali jsme celý ostrov, nikde žadní lidé, pláže prázdné, a covid? Bez lidí asi není.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Může cestovka zdražit už zaplacený zájezd?

Už jste to slyšeli? Cestovky prý na poslední chvíli zdražují zájezdy, a dokonce ty již zaplacené. Je to fáma, nebo cestovní kanceláře mohou tento krok skutečně udělat? Vždyť v posledních měsících se zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.