Jak se na podzim bude dařit nemovitostnímu trhu?

Názor
Vlastní bydlení se pořizuje na dlouhé roky dopředu, a to i v řádu desítek let. Během těchto let projde několik ekonomických cyklů a cenových korekcí a výkyvů.
Díky dotaci „oprav dům po babičce“ se mohou některé objekty v horším stavu jevit jako vhodná investice. Ilustrační foto: ČSOB Stavební spořitelna

Pohledem skrze aktuální makro-podmínky, vždy platí, že na vrcholu ekonomického cyklu, či za vrcholem, kde se nyní právě nacházíme, jsou diskontní sazby vždy nahoře a ceny nemovitostí jsou v korekci.

Je otázka na křišťálovou kouli, zdali bude případná recese hlubší, nebo mělčí. Nicméně, je-li třeba řešit otázku bydlení kvapně, tak v tomto období je třeba volit fixaci úrokové sazby kratší – rok, dva, tři a počkat, kam se vyvinou sazby – v současné době můžeme do roka čekat spíše pokles.

Co se týče cen nemovitostí, tak v tomto případě je trh velmi segmentovaný a nedá se odpovědět jednotně, a to především z hlediska kategorií (bytů, rodinných domů, pozn. aut.). V kategorii rodinných domů, stále probíhá korekce a mají sestupnou tendenci.

To platí především u starších rodinných domů před rekonstrukcí. V tomto segmentu může s cenou zahýbat tzv. dotace: „Oprav dům po babičce“ – situaci bude třeba dále sledovat. Nicméně díky této dotaci se mohou některé objekty v horším stavu jevit jako vhodná investice a může se zastavit jejich pokles.

PSALI JSME:
Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Segment menších bytů vypadá, že se již odrazil od svého dna a může v následujících měsících o několik procentních bodů růst. Též velmi záleží na regionu. Očekáváme, že tak jak v minulosti rychle spadly ceny bytů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, bude i růst startovat v těchto lokalitách.

Tyto kraje jsou lakmusovým papírkem na cenové výkyvy. Ceny menších bytů vhodných k investici v těchto krajích se během vydaly prázdnin směrem nahoru a získávají v posledních měsících i několik procent navrch. Jestli jde již o potvrzený trend, ukáže až následující období.

Ceny nájmů porostou o tři až pět procent rychleji než cenová hladina prodávaných nemovitostí, a to z několika důvodů: Stále se pomalu staví.    Úrokové sazby z dlouhodobého horizontu budou klesat. Poptávka po pořízení nemovitosti od srpna 2023 opět roste. Stále vysoké ceny energií.

Z tohoto úhlu pohledu doporučujeme nečekat a pořídit nemovitost k vlastnímu bydlení. V případě poklesu úrokových sazeb doporučujeme refinancovat úvěr, až sazby poklesnou alespoň o dvě procenta od té aktuální.

Autor je hlavní ekonom Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
S financováním tepelných čerpadel výrazně pomáhají dotace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.