Jak se opravdu vyznat v půjčkách a vybrat si tu nejlevnější?

Nabídek na výhodnou půjčku lze najít zdánlivě nepřeberné množství jak na internetu, tak třeba i na letácích nalepených někde na nástěnku. Když vynecháme ty nejhorší příklady očividně nevýhodných půjček, musíme se i přesto stále vyznat ve stovkách úroků, poskytovatelů a podmínek. Pojďme se tedy společně podívat na důležité kroky a informace, o kterých musíte vědět před podepsáním smlouvy o půjčce.
Ilustrační foto: Archív

Zameťte si před vlastním prahem

Bez dobrého důvodu a přehledu o vlastních financích nemá smysl se do hledání půjčky pouštět. Suma, kterou potřebujete, vaše schopnost splácet a rychlost s jakou peníze potřebujete, rozhodnou o tom, jaký úvěr pro vás bude nejlepší.

V první řadě je nutno podotknout, že ne každé přání či potřeba musí být vyřešeny půjčkou. Někdy stačí pouze omezit zbytečné výdaje či se místo společností pozeptat u známých (tam však riskujete narušení mezilidských vztahů). Pokud se tedy na základě analýzy vašich příjmů a výdajů rozhodnete pro půjčku, je na čase zvážit, na koho se obrátíte.

Když nejdete do banky

Nebankovní společnosti poskytují spotřebitelské půjčky určené na nákup nejrůznějšího zboží či třeba automobilu. Zároveň fungují jako rychlá záplata v krátkodobé finanční tísni. Spotřebitelská půjčka je vhodná především pro ty, kteří potřebují menší obnos a relativně málo riskují. Naopak bankovní instituce s dlouholetými zkušenostmi jsou výhodnější pro lidi s velkými sny, kteří shánějí peníze na podnikatelské účely, rozsáhlé úpravy domova atd.

Zajímavou moderní alternativou nebankovní půjčky je také Zonky půjčka. Místo získání peněz přímo od dané společnosti je vaše půjčka financována investory. Splacením se vložené peníze investorů zhodnocují a investoři mají proto motivaci nalákat zájemce o půjčku nízkými úroky.

Nezajímejte se pouze o úrok

Úrok však zdaleka není jediným důležitým aspektem výhodné půjčky. RPSN (roční procentní sazba nákladů) je procentuálním vyjádřením reálné částky, kterou za půjčení zaplatíte. Do RPSN se zahrnují veškeré manipulační a administrativní poplatky, které dokáží půjčku silně znevýhodnit. RPSN proto představuje mnohem lepší kritérium pro porovnávání jednotlivých půjček než úrok. I ta na první pohled nejlevnější půjčka podle úroku vás může ve skutečnosti dostat do pasti neustálých poplatků za služby, o kterých se při podepisování ani netušili.

Kromě RPSN ale věnujte pozornost i doplňkovým službám, jako je pojištění schopnosti splácet. Společnost, od které si půjčujete, by vám měla poskytnout dostatek informací a možností, jak zajistit, že vše v pořádku splatíte. Jestliže se setkáte s úsečnými odpověďmi či naopak dlouhými odstavci nicneříkajícího textu (do něhož některé firmy rádi pohřbívají údaj o RPSN), zdaleka se takovému poskytovateli vyhněte.

Pozorně čtěte podmínky a buďte upřímní

Podmínky půjčky, zejména týkající se nezaplacení splátky včas, bývají dobrým ukazatelem toho, jak poskytovateli záleží na finančním zdraví zájemců. Bohužel stále existuje dostatek společností, které se snaží nalákat lidi do propasti dluhů. Na druhou stranu i vy buďte vůči poskytovateli půjčky zcela upřímní a nezatajujte informace o pohledávkách či příjmech. Každá smlouva včetně té o půjčce vždy nejlépe funguje, pokud obě strany drží svoje slovo a nic neskrývají.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.