Jak to bude s poklesem cen potravin pro spotřebitele v dalších měsících?

Ceny průmyslových výrobců hlásí za letošní červen meziroční růst jedno procento, což je stejná úroveň meziročního cenového růstu jako v květnu. Finanční trh očekával pro červen nárůst výrobních cen v tuzemském průmyslu meziročně o 1,1 procenta, vykázaný růst na úrovni jednoho procenta je tak nepatrně mírnější, než se čekalo.
Skutečný meziroční pokles výrobních cen za celé druhé čtvrtletí činil 10,4 procenta a byl tedy o dost výraznější, než co předpokládala prognóza tuzemské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Skutečný meziroční pokles výrobních cen za celé druhé čtvrtletí činil 10,4 procenta a byl tedy o dost výraznější, než co předpokládala prognóza tuzemské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny zemědělských výrobců viditelně zmírnily svůj meziroční pokles, na čemž se částečně podepsal statistický efekt nízké srovnávací základny, jenž povede k dalšímu zmírnění meziročního poklesu výrobních cen v zemědělství také v červenci, srpen pak může přinést přechodný meziroční růst těchto cen.

Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku května očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním druhém čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o 1,8 procenta poté, co v letošním prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,9 procenta. Skutečný meziroční růst za letošní druhé čtvrtletí však činil 1,1 procenta a byl tedy pod prognózou centrální banky.

V červnu byly změny v meziročním růstu výrobních cen minimální jak ve zpracovatelském průmyslu, kde ceny meziročně stagnovaly, tak v těžbě a dobývání s meziročním poklesem o 1,9 procenta, i u meziročního růstu cen ve výrobě elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, jenž činil 4,2 procenta.

Odvětví výroby potravinářských výrobků hlásí meziroční pokles výrobních cen o 3,8 procenta poté, co v květnu meziroční pokles cen činil 3,7 procenta. Pro připomenutí, v červnu se v rámci statistiky vývoje spotřebitelských cen prohloubilo tempo meziročního poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů pro koncového spotřebitele.

Není sice jisté, zda se tempo meziročního poklesu cen potravin a nealkoholických nápojů pro koncového spotřebitele bude prohlubovat i v dalších měsících, přesto by ale i letošní třetí čtvrtletí mělo být ve znamení pokračování meziročního poklesu těchto cen.

V případě zemědělských výrobců došlo v červnu k viditelnému zmírnění meziročního poklesu výrobních cen z květnových 10,1 procenta na 7,5 procenta. V rostlinné výrobě se meziroční výrobní ceny v červnu meziročně poklesly o 12,6 procenta, když v květnu jejich meziroční propad činil 15,7 procenta.

Živočišná výroba hlásí meziroční pokles výrobních cen o 1,4 procenta, což je další zmírnění po květnovém meziročním poklesu výrobních cen, jenž činil 4,4 procenta. ČNB ve své květnové prognóze počítala pro letošní druhé čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o sedm procent po meziročním propadu o 17,3 procenta vykázaném v letošním prvním čtvrtletí.

Skutečný meziroční pokles výrobních cen za celé druhé čtvrtletí činil 10,4 procenta a byl tedy o dost výraznější, než co předpokládala prognóza centrální banky. Červen přinesl nepatrně slabší meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu, než jaký očekával finanční trh, a cenový růst za celé druhé čtvrtletí vyšel pod prognózou ČNB.

V nejbližších měsících může meziroční růst cen průmyslových výrobců kolísat kolem úrovně vykázané letos v květnu a červnu. V zemědělství se zmírňuje tempo meziročního poklesu cen a statistické efekty nízké meziročního srovnávací základny povedou k dalšímu zmírnění meziročního cenové poklesu v červenci, v srpnu pak mohou výrobní ceny v tuzemském zemědělství vykázat mírný meziroční růst.

Z pohledu ČNB vývoj výrobních cen za letošní druhé čtvrtletí představuje příznivou zprávu, neboť cenové tlaky byly slabší, než předpokládala prognóza z dílny centrální banky. Nicméně, na příštím měnovém zasedání její bankovní rady, přikročí rada ke snížení úroků zřejmě jen o 25 bazických bodů poté, co je na všech letošních zasedáních zatím snižovala vždy o 50 bazických bodů.

Důvodem pro opatrnost centrální banky by měl být o něco slabší kurz koruny a obavy z inflačních rizik v sektoru služeb. Nicméně: Repo sazba ČNB aktuálně činí 4,75 procenta a očekáváme, že bankovní rada na každém měnovém zasedání v letošním druhém pololetí sníží úroky vždy o 25 bazických bodů a repo sazba by tak koncem letošního roku mohla činit 3,75 procenta.

Auto je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena