Jak tuzemské pojišťovny reagují na konflikt na Blízkém východě?

Analýza
Většinou nedostatečně, což je špatně. Ve většině případů totiž o aktuální fázi konfliktu na Blízkém východě návštěvníky svých webů v sekci cestovního pojištění vůbec neinformují. Vyplynulo to z šetření redakce portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz). Jedinými světlými výjimkami jsou podle našich zjištění pojišťovny Allianz a Uniqa.
Tuzemské pojišťovny ve většině případů o aktuální fázi konfliktu na Blízkém východě své návštěvníky vůbec neinformují. Výjimkou jsou pojišťovny Allianz a Uniqa, které na svých webech upozorňují, že klientům cestujícím do této časti světa není možné poskytnout pojistnou ochranu Ilustrační foto: Pixabay.com

Ta na svých webových stránkách v sekci cestovní pojištění upozorňuje, že „není možné klientům cestujícím do tohoto regionu (Izraele a Palestiny, pozn. red.) poskytnout pojistnou ochranu v souladu s pojistnými podmínkami“.

Na aktuální problém s cestovním pojištěním do zemí Blízkého východu, tento týden upozornila FAEI.cz Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny:

Screenshot webu Uniqa pojišťovny. Zdroj: FAEI.cz

„Vzhledem k přetrvávající mimořádně nebezpečné situaci na území Izraele a Palestiny, která vznikla a průběžně eskaluje v důsledku válečného konfliktu, není možné klientům cestujícím do tohoto regionu poskytnout pojistnou ochranu v souladu s pojistnými podmínkami.“

Svobodová vysvětlila, že pojistné podmínky se řídí doporučeními Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV) pro cestování. Z tohoto důvodu není cestovní pojištění pro dané oblasti aktuálně účinné. Ministerstvo dále varuje i před cestami do Libanonu, části Jordánska a nabádá také ke zvýšené opatrnosti i v Egyptě.

Screenshot webu MZV. Zdroj: FAEI.cz

„Momentálně nelze poskytnout klientům cestovní pojistnou ochranu ani pro cesty do Iránu,“ doplnila mluvčí pojišťovny a dodala: „Důvodem je nejen bezpečnostní situace v zemi, ale také mezinárodní sankce aktuálně uvalené na tuto zemi. Kvůli sankčnímu ustanovení uvedenému v pojistných smlouvách není možné z cestovního pojištění plnit.“

„I když jde o turisticky atraktivní země, není nyní rozumné do nich cestovat bez toho, aby si lidé před odjezdem zjistili všechny informace,“ uvedla dále Eva Svobodová. Když si však redakce FAEI.cz chtěla ověřit obsah linku na web ministerstva zahraničí s detaily, tak byl dva dny po sobě nefunkční. „Tento web není dostupný. Odpověď webu www.mzv.cz trvala příliš dlouho,“ napsal vyhledávač opakovaně po „xtém“ pokusu.

Screenshot webu Allianz pojišťovny. Zdroj: FAEI.cz

Další z pojišťoven, které poskytují cestovní pojištění, německá Allianz, na svém webu v sekci Cestování informuje: „Upozorňujeme Vás, že cestovní pojištění se nevztahuje na cesty do oblastí, které jsou označeny jako válečné a do nichž není doporučeno cestovat (varování MZV ČR).

Aktuálně mezi ně patří také Ukrajina, Rusko, Bělorusko a Izrael. V současné situaci nemůžeme v těchto zemích garantovat standardní asistenční péči, ani případnou repatriaci.“

Screenshot webu ERV Evropské pojišťovny. Zdroj: FAEI.cz

„Pokud klient odcestoval do oblasti dříve, než MZV vydalo varování (a nemohl se doposud vrátit i přes výzvy MZV k návratu), výluku neuplatníme a snažíme se pomoct, jak situace dovolí,“ uvedla na serveru iDnes.cz za Allianz pojišťovnu její mluvčí Marie Petrová.

ERV Pojišťovna, která se deklaruje jako tuzemský leader v cestovním pojištění, na svých webových stránkách sice přináší obsáhlý seznam oblastí se „zvýšeným bezpečnostním rizikem“, avšak poslední aktualizace proběhla 28. ledna letošního roku. Nicméně i k tomuto datu jsou území Izraele, Palestiny a Iráku označeny jako „válečná zóna“.

Screenshot webu ČSOB pojišťovny. Zdroj: FAEI.cz

ČSOB pojišťovna reaguje na svém webu na konflikt na Blízkém východě zprávou z 10. října loňského roku. Generali Česká pojišťovna pak na svých webových stránkách v sekci cestovního pojištění přináší dva roky starou aktualitu, že od ledna 2022 platí v Itálii nový zákon: „Každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu.“ O aktuálním konfliktu na Blízkém východě ani slovo…

Podobně je na tom i pojišťovna Kooperativa. Sice nabízí slevu 20 procent za sjednání cestovního pojištění on-line, ale i když na svém webu tvrdí „Nic neskrýváme“, o přístupu této pojišťovny k aktuálnímu konfliktu na Blízkém východě – a případnému pojistnému plnění či neplnění kvůli výjimkám – se návštěvník webu nic nedozví.

Pozn. redakce: Data byla z webových stránek uvedených pojišťoven získána v pátek 19. dubna 2024 a ověřena o den později.

PSALI JSME:
Izrael udeřil na Írán, zlato vystřelilo na (takřka) historický rekord

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.