Ta na svých webových stránkách v sekci cestovní pojištění upozorňuje, že „není možné klientům cestujícím do tohoto regionu (Izraele a Palestiny, pozn. red.) poskytnout pojistnou ochranu v souladu s pojistnými podmínkami“.
Na aktuální problém s cestovním pojištěním do zemí Blízkého východu, tento týden upozornila FAEI.cz Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny:
„Vzhledem k přetrvávající mimořádně nebezpečné situaci na území Izraele a Palestiny, která vznikla a průběžně eskaluje v důsledku válečného konfliktu, není možné klientům cestujícím do tohoto regionu poskytnout pojistnou ochranu v souladu s pojistnými podmínkami.“
Svobodová vysvětlila, že pojistné podmínky se řídí doporučeními Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV) pro cestování. Z tohoto důvodu není cestovní pojištění pro dané oblasti aktuálně účinné. Ministerstvo dále varuje i před cestami do Libanonu, části Jordánska a nabádá také ke zvýšené opatrnosti i v Egyptě.
„Momentálně nelze poskytnout klientům cestovní pojistnou ochranu ani pro cesty do Iránu,“ doplnila mluvčí pojišťovny a dodala: „Důvodem je nejen bezpečnostní situace v zemi, ale také mezinárodní sankce aktuálně uvalené na tuto zemi. Kvůli sankčnímu ustanovení uvedenému v pojistných smlouvách není možné z cestovního pojištění plnit.“
„I když jde o turisticky atraktivní země, není nyní rozumné do nich cestovat bez toho, aby si lidé před odjezdem zjistili všechny informace,“ uvedla dále Eva Svobodová. Když si však redakce FAEI.cz chtěla ověřit obsah linku na web ministerstva zahraničí s detaily, tak byl dva dny po sobě nefunkční. „Tento web není dostupný. Odpověď webu www.mzv.cz trvala příliš dlouho,“ napsal vyhledávač opakovaně po „xtém“ pokusu.
Další z pojišťoven, které poskytují cestovní pojištění, německá Allianz, na svém webu v sekci Cestování informuje: „Upozorňujeme Vás, že cestovní pojištění se nevztahuje na cesty do oblastí, které jsou označeny jako válečné a do nichž není doporučeno cestovat (varování MZV ČR).
Aktuálně mezi ně patří také Ukrajina, Rusko, Bělorusko a Izrael. V současné situaci nemůžeme v těchto zemích garantovat standardní asistenční péči, ani případnou repatriaci.“
„Pokud klient odcestoval do oblasti dříve, než MZV vydalo varování (a nemohl se doposud vrátit i přes výzvy MZV k návratu), výluku neuplatníme a snažíme se pomoct, jak situace dovolí,“ uvedla na serveru iDnes.cz za Allianz pojišťovnu její mluvčí Marie Petrová.
ERV Pojišťovna, která se deklaruje jako tuzemský leader v cestovním pojištění, na svých webových stránkách sice přináší obsáhlý seznam oblastí se „zvýšeným bezpečnostním rizikem“, avšak poslední aktualizace proběhla 28. ledna letošního roku. Nicméně i k tomuto datu jsou území Izraele, Palestiny a Iráku označeny jako „válečná zóna“.
ČSOB pojišťovna reaguje na svém webu na konflikt na Blízkém východě zprávou z 10. října loňského roku. Generali Česká pojišťovna pak na svých webových stránkách v sekci cestovního pojištění přináší dva roky starou aktualitu, že od ledna 2022 platí v Itálii nový zákon: „Každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škodu.“ O aktuálním konfliktu na Blízkém východě ani slovo…
Podobně je na tom i pojišťovna Kooperativa. Sice nabízí slevu 20 procent za sjednání cestovního pojištění on-line, ale i když na svém webu tvrdí „Nic neskrýváme“, o přístupu této pojišťovny k aktuálnímu konfliktu na Blízkém východě – a případnému pojistnému plnění či neplnění kvůli výjimkám – se návštěvník webu nic nedozví.
Pozn. redakce: Data byla z webových stránek uvedených pojišťoven získána v pátek 19. dubna 2024 a ověřena o den později.