Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně ukradeno až pět tisíc jízdních kol, přičemž řada majitelů tuto skutečnost ani nehlásí.
Krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně ukradeno až pět tisíc jízdních kol. Ilustrační foto: Freepik.com

Přes veškeré své úsilí pak dokáže policie objasnit pouze čtvrtinu těchto případů, což je veřejnou informací, a i přes to má své kolo pojištěno jen pár procent lidí. Jak si můžete zajistit pojištění kola proti krádeži?

Co je za vysokým počtem krádeží kol a kdy o ně majitelé přichází nejčastěji?

V posledních letech výrazně roste cena pořizovaných jízdních kol, protože se stále větší oblíbenosti těší elektrokola, jejichž pořizovací cena je poměrně vysoká. Průměrná cena kola v ČR se tak v současné době v ČR pohybuje nad 35 000 Kč. Řada lidí si tak na kolo musí několik měsíců šetřit nebo na jeho pořízení čerpá neúčelový spotřebitelský úvěr. Často se pak stává, že ve finále musíte každý měsíc splácet kolo, které již fyzicky nemáte.

K největšímu nárůstu hlášených krádeží dochází zpravidla v červnu, kdy lidé hojně vyráží na vyjížďky a vysoká čísla se pak drží až do konce září. Přitom k většině krádeží nedochází u stojanů na kola, ale ve vaší domácnosti, ať už je kolo ukradeno ze sklepa, garáže, balkónu a mnohdy i přímo z domu.

Jaká pojištění si můžete sjednat?

Aby vám pojištění pokrývalo krádež kola, můžete si vybírat z řady produktů. V případě krádeže kola z domu nebo bytu, může tuto škodu krýt běžné pojištění domácnosti, se kterým můžete uplatnit škodu i za další odcizené předměty a cennosti. Ačkoli jde o velmi výhodné pojištění, které vaši domácnost chrání i před řadou dalších rizik, mimo domov vaše kolo neochrání, což je třeba například na dovolené.

Vhodné tak je poohlédnout se přímo po pojištění kola, některé produkty totiž nekryjí jen samotné odcizení kola, ale i případné poškození kola, pokud dojde k nehodě nebo poškození následkem vandalismu. Dále jsou pak na trhu dostupné i produkty, které navíc kryjí i škody způsobené provozem kola tedy ve formě odpovědnosti za škodu.

Jak sjednat pojištění kola?

V případě, že teprve nákup nového kola plánujete, můžete si vybírat z více druhů pojištění a pojišťoven, u řady pojišťoven je totiž možné kolo pojistit jen ve chvíli jeho koupě. Typickým příkladem může být pojištění kola, které nabízí ERV pojišťovna. Jejich komplexní pojištění totiž lze uzavřít pouze zároveň s koupí, a to u vybraných partnerů po celé ČR. Vhodné tedy je, projít si smluvní podmínky pojišťoven ještě před vlastním pořízením nového kola.

Při uzavírání pojištění kola, je v každém případě potřeba, mít u sebe občanský průkaz. To je dostačující, pokud uzavíráte pojistku v době nákupu nového kola. V případě, že si kolo pojišťujete jako doplňkové pojištění k pojištění vašeho majetku, je nezbytné mít připravenou i kupní smlouvu, respektive účet. Ten pak musí obsahovat nejen cenu a datum nákupu kola, ale i jeho výrobní číslo. Zároveň je nezbytné, abyste disponovali fotografiemi kola.

Pojištění kola je sice možné uzavřít u většiny pojišťoven on-line, ale je nutné počítat s návštěvou pojišťovacího agenta, který zkontroluje nejen skutečnost, zda je kolo ukládáno v uzamykatelných prostorech, ale že jej skutečně stále máte ve vlastnictví.

Jak získat slevy na pojistném kola?

U řady pojišťoven můžete získat slevy z výše pojistného, pokud aplikujete dodatečná bezpečnostní opatření proti krádeži kola. Jde především o bezpečnostní známky v objektu, kde je kolo skladováno, bezpečnostní zámek na kolo nebo GPS tracker na kolo.

Při výběru bezpečnostního zámku na kolo upřednostňujte modely, které nabízí vyšší zabezpečení. Oblíbené lankové zámky na kolo jsou sice lehké a mají nízkou pořizovací cenu, ale zloděje dnes již neodradí. Velmi oblíbené tak začínají být například zámky na kolo s integrovaným alarmem. Hlasitý zvuk totiž upoutá okolí a zloději značně krádež ztíží.

Jak zabezpečit své kolo proti krádeži?

Za základní opatření, které sice nezamezí krádeži kola, ale ztíží zloději jeho následný prodej, je registrace kola do národního registru. Zároveň je pak vhodné aplikovat pro zabezpečení svého kola již výše zmíněné bezpečnostní opatření.

Jak postupovat v případě krádeže při hlášení pojistné události

V případě, že dojde ke krádeži kola, je nezbytné neprodleně hlásit tuto událost Policii ČR. Následně pak protokol přiložit k hlášení pojistné události spolu s popisem kola, fakturou nebo účtem za kolo a s číslem pojistné smlouvy.

Zejména v případech, kdy jste si rozhodli si pořídit dražší model kola, je adekvátní pojištění nezbytné. Vhodné však je si již předem projít nabídky jednotlivých pojišťoven, ale i nabídku krytých pojistných rizik, jejich výjimky a výši spoluúčasti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.