Jaké jsou podle pojišťoven typické vánoční škody?

Jako dítě jsem zažil hořící vánoční stromek, který chytil od prskavky. A jak s požárem změnil těžiště, překlopil se na vedle stojící jídelní stůl se svátečním ubrusem a cukrovím. Co vám mám povídat, zachránily to dva kýble vody, hasiče jsme volat nemuseli. Ale cukroví bylo rozmočené, prohořelý ubrus po babičce skončil v popelnici a zabalené dárky jsme jeden po druhém narychlo osušili…
Ukliďte zápalky a zapalovače z dosahu svých dětí, aby si nemohly „dopřávat“ vánoční atmosféru bez Vás. Foto: Depositphotos.com

„Období adventu a Vánoc je pro pojišťovny spojeno s nárůstem některých druhů nebo příčin škod, ke kterým po zbytek roku dochází v menší míře. Z dřívějška si vybaví asi každý obrázek hořícího vánočního stromku, to už je ale minulost,“ říká tisková mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

V minulosti hasiče zaměstnávaly požáry vánočních stromků. V posledních letech bývá škod tohoto druhu méně než deset ročně. Zato je trendem zapalovat svíčky během celého adventu, zejména na adventních věncích. Takže zatímco ubylo požárů domácností od vánočního stromečku během poslední dekády prosince a prvního lednového týdne, nyní se škody rozložily na celý prosinec.

Požáry vánočních stromečků podle statistik pojišťoven vystřídaly požáry adventních věnců. Plameny nehlídané svíčky na dekoraci dokážou spolykat nejen věnec, ale i stůl a případně nakonec vybavení celé místnosti. Domácnosti jsou totiž v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří.

PSALI JSME:
Místo dárků hasicí přístroje a vyšetření na pohotovosti. Češi jsou o svátcích neopatrní

Zejména ve čtvrtích rodinných domů, ale i na balkonech bytových domů to během adventu často vypadá, že obyvatelé soutěží o nejzářivější domácnost široko daleko. K tomu doslova omotají svá obydlí řetězy s elektrickými světélky, do zahrady postaví svítící soby a na štítu bliká obrovská hvězda.

„Nic proti tomu, každému se může líbit něco jiného. Ale pozor na úrazy elektrickým proudem nebo požáry z elektroinstalace. Vyznavači světla často chtějí na pořízení nejrůznějších pomůcek ušetřit, to se ale nemusí vždy vyplatit. Někdy zboží bývá levné, ale nemá povinné atesty nebo je nespolehlivé. A k tomu ještě hrozí pád z výšky, pokud chceme výzdobu opravdu až po střechu,“ upozorňuje Svobodová.

Podle statistik pojišťoven jsou úrazy při úklidu po zraněních z rekreačního sportu druhé nejfrekventovanější ve volném čase, přičemž dominuje období listopadu a prosince. Mezi nimi jsou nejrizikovější pády ze štaflí. Chcete-li si tedy svůj dům vánočně osvětlit, pozor na pravidla pro práci s elektrickým proudem. Ideálně si ještě předtím zkontrolujte elektroinstalaci.

PSALI JSME:
Deset rizik spojených s obdobím adventu a Vánoc

Období vánočního setkávání se je obvykle spojené také s konzumací alkoholu. Během vánočních svátků stoupá počet škod, u nichž musí pojišťovny tento faktor zohlednit. Obecně platí, že jde o hrubé porušení povinností z pojištění a klient tedy musí při škodě počítat s postihem.

Pojišťovny vždy posuzují, jaký vliv měl alkohol na vznik a rozsah vzniklé škody, a podle toho své pojistné plnění krátí. A jak upozorňují odborníci, v případě závažného provinění pod vlivem alkoholu může pojišťovna výplatu plnění odmítnout.

Také silvestrovské veselí spojené s vlastním ohňostrojem může skončit neštěstím. Každoročně se dostanou na trh nespolehlivé petardy pochybného původu, což v kombinaci s alkoholem může přinést neštěstí. Pojišťovny každoročně řeší úrazy, často velmi těžké, spojené právě se zábavní pyrotechnikou.

PSALI JSME:
Novoroční ohňostroje dokážou domácí mazlíčky potrápit. Nejvíce ohrožení jsou ale ptáci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB