Místo dárků hasicí přístroje a vyšetření na pohotovosti. Češi jsou o svátcích neopatrní

Téma týdne
Kuriózní pohromy, hořící adventní věnce, zlomeniny i řezné rány. Nehody a zranění se nám nevyhýbají ani během Vánoc. V pojišťovnách tak mají napilno i na konci roku. Důvodů, proč být pojištěný, jsou desítky a lidé se o tom přesvědčují celoročně.
Po nazdobení stromečku na něj začal můj pes skákat a strhávat z něj ozdoby, popisuje začátek kuriózního vánočního hlášení klientka jedné pojišťovny. Pak ji pokousal. Ilustrační foto: pixabay

Všichni si přejeme, aby vánoční svátky proběhly co možná nejklidněji podle tradičního řádu. Pojistné události se však lidem nevyhýbají ani na konci roku. Co do počtu ale nejde o výjimečné období.

„Nejklidnější je bezkonkurenčně Štědrý den. Podíváme-li se na Vánoční dny pouze optikou motoristické statistiky, dochází jenom k 30 procentům škod jiných dnů v roce, to znamená o 70 procent méně. Zloději i vandalové zřejmě také světí Vánoce,“ uvádí pozitivní statistiky Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny.

„Z našich zkušeností se ukazuje, že řada pojistných událostí se stane kvůli nedbalosti nebo nedodržování základních bezpečnostních pravidel. Předejít domácím katastrofám tak není nic složitého, stačí úplně selský rozum. A protože nejvíce neplech o Vánocích nadělají požáry a úrazy, pak doporučení jsou opravdu jednoduchá: Otevřený oheň nikdy nenechávejte bez dozoru ani na chvíli a platí to i u obyčejné čajové svíčky a při fyzických aktivitách buďte opatrní a nikam nespěchejte.,“ říká mluvčí Generali Pojišťovny Honza Marek.

(před)Vánoční zázrak

Motorista z Královéhradeckého kraje nahlásil pojišťovně jednu opravdu kuriózní nehodu. Došlo k ní v sobotu ve čtyři hodiny ráno, kdy řidič se svým automobilem sjížděl lesní serpentýny. Kvůli námraze však dostal smyk. Co čert nechtěl, ve stejném okamžiku se před automobilem navíc objevilo stádo srnek. Protože se řidič obával nárazu do stromu a následného zranění, rychle se odpoutal, přesedl na sedadlo spolujezdce, opět se připoutal a čekal na náraz.

„Jak dokázal zvládnout tolik úkonů ve zlomku vteřiny, však vysvětlit nedokázal. Že by (před)vánoční zázrak?“ ptá se na kuriózní pojistnou událost Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

PSALI JSME:
Požáry zabily za půl roku 29 lidí. Na podzim může být hůř

Sváteční „klasiky“

Notoricky se během Vánoc objevují menší i větší domácí požáry. Nejčastěji je způsobí svíčky, adventní věnce či prskavky. Výsledkem jsou poškozené koberce, podlahy a občas i dárky. „Evidujeme i škody od svíček, které plavaly ve vaně. V tomto případě to odnesla pouze vana, došlo totiž k ohoření a deformaci polyethylenového povrchu,“ popisuje pojistnou událost Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Na Silvestra se pak nejčastěji řeší škody, které vzniknou od zábavní pyrotechniky. „Dříve jsme každoročně řešili desítky případů, které souvisely s pyrotechnikou. V posledních letech se zdá, že jsou lidé při jejím používání opatrnější. Nicméně se začínají objevovat nové druhy škod. Před několika lety například velkou škodu způsobily tzv. lampiony štěstí. Při únorovém hromadném vypouštění ve Zlíně jeden zapálil budovu, na kterou spadl. Požár způsobil škodu přesahující dva miliony korun,“ uvádí Káňa příklad nového druhu pojistných nehod.

PSALI JSME:
Jen platit nestačí. Máte správně nastavené pojistné?

Nebezpečná domácnost

K typicky vánočním nehodám patří také úrazy spojené s úklidem domácnosti nebo přípravou vánoční výzdoby. Poměrně časté jsou i úrazy při vaření – popáleniny, řezné rány nebo pohmožděniny od paličky. Někdy jde o zloděje, jindy o rozmary počasí.

„Na vině je lidská nedbalost, jako například v případě klientky, která současně s vařením čistila kuchyňskou linku benzinem. Během několika vteřin tak založila požár celé kuchyně. Původcem kuchyňských katastrof jsou také oblíbené tlakové hrnce neboli papiňáky,“ říká Buriánková.

Od pořezaných ruk po prasklá žebra

„Naši likvidátoři řešili z úrazového pojištění skutečně výjimečnou situaci: Klientka se při vybalování vánočního dárku pořezala na ruce. Pod balicím papírem se totiž skrýval profesionální kuchyňský nůž. Řízla se tak nešťastně, že následným léčením strávila téměř dva týdny,“ popisuje kuriózní nehodu Honza Marek, mluvčí Generali Pojišťovny.

„Dalším případem je zakopnutí o šňůru při zdobení vánočního stromku a následné rozbití hlavy. Během Vánoc jsme také řešili případ, kde klientka popsala, co se jí přihodilo, takto: Manžel mě pod stromečkem objal, nadzvedl mne, aby ukázal, že je ještě chlap a zmáčkl. A mně praskla žebra,“ dodává.

PSALI JSME:
Auto si můžete pojistit třeba jen na cestu na hory

Jak na klidné svátky

„Rozhodnete-li se trávit vánoční svátky či Silvestra na horách, či v zahraničí a vaše domácnosti zůstávají prázdné, nesvěřujte se na sociálních sítích, kam odjíždíte na dovolenou. Toho mohou zloději využít a pod smyšleným jménem získat důležité informace. Proto se vyplatí být opatrný. Zajistěte si vybírání poštovních schránek, mějte kvalitně zabezpečeny dveře, okna a ostatní otvory, kterými lze vniknout do objektu,“ doporučuje Milan Káňa z Kooperativy.

A pokud se vám koncem roku přece jen přihodí nějaká nepříjemná událost, neváhejte a obraťte se na klientský servis pojišťovny. Nahlásit škodu můžete i pomocí e-mailu, chatu na webových stránkách pojišťovny, aplikace v chytrém telefonu nebo facebookového messengeru. K řadě pojištění jsou k dispozici také asistenční služby.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojištění auta: Deset tipů, jak prodělat

Přinášíme deset „babských rad“, jak na první pohled ušetřit, ale ve skutečnosti si zadělat na malý či velký problém. Na internetu i od „rádoby poradců“ se lze setkat s radami, které se mohou vymstít. Pokud uvažujete …

Pojištění auta: Deset tipů, jak ušetřit

Rostoucí inflace začíná mít skrytý dopad na cenu pojištění vozidel. Zatímco u nově sjednávaných smluv zůstávají ceny přibližně stejné jako v posledních měsících, u existujících smluv dostávají klienti na výročí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB