Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?

Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla? Jak vlastník, tak i provozovatel vozidla, jsou osoby zapisované do registru vozidel. Provozovatel nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, hradí náklady provozu vozidla atd.
Vlastník je vždy zapsán ve velkém technickém průkazu a provozovatel v malém technickém průkazu. Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

Vlastník je vždy zapsán ve velkém technickém průkazu a provozovatel v malém technickém průkazu. Problematika rozdílného vlastníka a provozovatele pak výrazně zasahuje do sjednávání POV (pojištění odpovědnosti vozidel, pozn. red.) a zejména čerpání bonusů s ním spojených.

Platbu povinného ručení vždy provádí pojistník. Pojistník je osoba, která sjednává a podepisuje pojistnou smlouvu. Případ, kdy je pojistník odlišný od majitele vozidla, může to mít jednu zásadní výhodu a to je možnost získat výrazně nižší cenu pojištění.

Jsou ale pojišťovny, které při uzavírání pojištění berou v potaz rozhodnou dobu provozovatele. Nevýhodou je, že v případě zavinění nehody se veškeré malusy připisují jak vlastníkovi, tak i osobě zapsané jako pojistník (provozovatel).

PSALI JSME:
Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Další nevýhodou při odlišném vlastníkovi a provozovateli je to, že se majiteli nenačítají žádné bonusy za bezškodní léta. Tím pádem do budoucna bude mít stále vysoké ceny za povinné pojištění vozu.

A jak se vyvíjí cena pojištění odpovědnosti vozidel? Podle Jiřího Váchala, analytika neživotního pojištění společnosti Broker Consulting, sice v listopadu „došlo ke zvýšení průměrné ceny povinného ručení na meziměsíčním horizontu, ale v meziročním porovnání ceny výrazně klesly“.

Důvodem jsou podle něj jednak změny na trhu, kdy došlo ke sloučení dvou velkých poskytovatelů povinného autopojištění, ale i pokles škodních událostí v loňském roce v důsledku pandemie covidu.

PSALI JSME:
Český pojistný trh bude mít nového lídra

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, prodal jsem auto,mám kupní smlouvu, ale nenechal jsem si žádné doklady od vozidla. Den poté jsem zaslal kopci „doporučeně“ plnou moc, jak bylo domluveno a tu si i převzal. Dal již nekomunikuje a ani přes výzvu úřadu nesoučini. Mě chodí výzvy k úhradě přestupků za překročení rychlosti a píše se tam, pokud uvedená osoba ve formuláři neprokáže, že tomu tak nebylo, v tomto případě ho ani nezkontaktují jelikož trvalé bydliště má na OÚ. Za kým pak jde pohledávka? Děkuji
    S pozdravem
    Pavel Albrecht

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Od loňského března, kdy ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny pohonných hmot do extrémních výší, je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o šest …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB