Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?

Jaké jsou rozdíly mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla? Jak vlastník, tak i provozovatel vozidla, jsou osoby zapisované do registru vozidel. Provozovatel nemusí vozidlo vlastnit, ale se souhlasem vlastníka je fakticky užívá a provozuje, hradí náklady provozu vozidla atd.
Vlastník je vždy zapsán ve velkém technickém průkazu a provozovatel v malém technickém průkazu. Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

Vlastník je vždy zapsán ve velkém technickém průkazu a provozovatel v malém technickém průkazu. Problematika rozdílného vlastníka a provozovatele pak výrazně zasahuje do sjednávání POV (pojištění odpovědnosti vozidel, pozn. red.) a zejména čerpání bonusů s ním spojených.

Platbu povinného ručení vždy provádí pojistník. Pojistník je osoba, která sjednává a podepisuje pojistnou smlouvu. Případ, kdy je pojistník odlišný od majitele vozidla, může to mít jednu zásadní výhodu a to je možnost získat výrazně nižší cenu pojištění.

Jsou ale pojišťovny, které při uzavírání pojištění berou v potaz rozhodnou dobu provozovatele. Nevýhodou je, že v případě zavinění nehody se veškeré malusy připisují jak vlastníkovi, tak i osobě zapsané jako pojistník (provozovatel).

Další nevýhodou při odlišném vlastníkovi a provozovateli je to, že se majiteli nenačítají žádné bonusy za bezškodní léta. Tím pádem do budoucna bude mít stále vysoké ceny za povinné pojištění vozu.

A jak se vyvíjí cena pojištění odpovědnosti vozidel? Podle Jiřího Váchala, analytika neživotního pojištění společnosti Broker Consulting, sice v listopadu „došlo ke zvýšení průměrné ceny povinného ručení na meziměsíčním horizontu, ale v meziročním porovnání ceny výrazně klesly“.

Důvodem jsou podle něj jednak změny na trhu, kdy došlo ke sloučení dvou velkých poskytovatelů povinného autopojištění, ale i pokles škodních událostí v loňském roce v důsledku pandemie covidu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek