Japonská centrální banka se vrací k holubičímu postoji

Viceguvernér Japonské centrální banky (BOJ – Bank of Japan) Šiniči Učida vyjádřil na prvním veřejném vystoupení zástupců Bank of Japan od 31. července, kdy došlo ke zvýšení sazeb, výrazně holubičí postoj. Po jestřábích krocích, které se projevily na japonských i světových akciových trzích, byla centrální banka pod drobnohledem.
Japonská centrální banka (na snímku) se vrací k holubičímu postoji. Může tím zastavit uzavírání krátkých pozic v jenu? Ilustrační foto: Wiiii - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10795696
Japonská centrální banka (na snímku) se vrací k holubičímu postoji. Může tím zastavit uzavírání krátkých pozic v jenu? Ilustrační foto: Wiiii - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10795696

Viceguvernér však prohlásil, že centrální banka nebude znovu zvyšovat úrokové sazby, dokud se trhy neuklidní. Japonské indexy se na medvědím trhu nejprve propadly, ale v úterý se znatelně vzpamatovaly. Japonský jen mezitím výrazně posílil, čímž narušil carry obchodování, na něž spoléhalo mnoho světových fondů.

Učida naznačil, že bude banka při dalším rozhodování o úpravě sazeb pečlivě zvažovat stav finančních trhů. Prohlásil, že si odpovědné orgány v Japonsku mohou dovolit s rozhodováním počkat, než se trhy uklidní.

„Na rozdíl od Evropy či Spojených států není japonská ekonomika při zvyšování základních úrokových sazeb v situaci, kdy by snad centrální banka zaostala za očekávanou křivkou, kdyby nezvyšovala sazby určitým tempem,“ řekl. „Proto nebudeme základní úrokovou sazbu zvyšovat, dokud jsou finanční a kapitálové trhy nestabilní.“

Učida také poznamenal, že odpovědné orgány musí monitorovat případné dopady změn na trhu na ceny a celkovou ekonomiku. Podle toho se potom může měnit trajektorie japonských úrokových sazeb.

Finančním trhům se ulevilo. Jen se oproti dolaru propadl o víc než dvě procenta, futures na dluhopisy šly nahoru a také akcie zažily okamžitý vzestup. Trhy zmírnily svá očekávání ohledně dalšího zvýšení základní sazby BOJ před koncem roku.

Swapové trhy teď počítají jen s 25% pravděpodobností zvýšení sazby o 25 bazických bodů před prosincovou schůzkou, zatímco ještě den po schůzce, k níž došlo minulý týden, byla podle nich tato pravděpodobnost 75 procent.

Už skončilo uzavírání krátkých pozic v jenech?

Za nedávným unwindingem carry obchodů financovaných jeny nestálo pouze zvýšení sazeb BOJ. To bylo jen jedním z faktorů. Přispěly k němu i údaje o americké nezaměstnanosti, které byly zveřejněny minulý pátek a vyvolaly obavy z možné recese a rychlého poklesu sazeb.

I když za poslední obrat dolarového páru USD/JPY může avizovaný holubičí postoj BOJ, není pravděpodobné, že by Fed (centrální banka USA, pozn. red.) v nejbližší době zaujal jestřábí postoj. Toto prostředí může být pro carry obchodování i nadále příznivé.

Učidovy výroky sice mohou japonskému akciovému trhu přinést dočasnou stabilitu, ale nemohou zastínit neutuchající obavy plynoucí z údajů o americké ekonomice a s nimi spojeného rizika recese. Vzhledem ke klesajícímu výnosovému diferenciálu mezi Spojenými státy a Japonskem by musel Fed podniknout větší kroky než BOJ, aby dosáhl podobného efektu – na tom se nic nezměnilo.

Pozice v JPY podle týdenního COT CFTC. Zdroj: Charu Chananaová, Saxo Bank
Pozice v JPY podle týdenního COT CFTC. Zdroj: Charu Chananaová, Saxo Bank

I když může Učida svými poznámkami japonský jen i tamní akciové trhy stabilizovat kolem aktuální hladiny, rozjíždění nových carry obchodů bude kvůli vyšší volatilitě a obavám o stav americké ekonomiky i nadále problematické.

Poměr mezi výnosy a riziky mluví ve prospěch dalšího posílení jenu, ovšem kdy k němu dojde, závisí na tom, jak bude Fed přistupovat ke snižování sazeb. Pokud poroste pravděpodobnost měkkého přistání americké ekonomiky, může jen znovu oslabit. A protože je volební rok, Fed pravděpodobně zakročí, kdyby se ekonomické oslabení prohloubilo.

V poslední době docházelo k hromadnému uzavírání krátkých pozic v jenu. Ale i když jich ubylo, i nadále převažují a stále je zde prostor pro změnu. V minulosti, konkrétně během krize na hypotečním trhu v roce 2007 a po krachu fondu Long-Term Capital Management v roce 1998, posílil japonský jen o 20 procent. K letošnímu 6. srpnu posílil oproti dolaru zatím pouze o deset procent.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB