Sedmá šokující prognóza pro rok 2024: Japonsko zamíří ke světlým zítřkům

Japonsko bylo po mnoho let ekonomickou velmocí, než v roce 1991 praskla bublina a nastalo dlouhé období stagnace. Zisky podniků a mzdy se snižovaly a stárnutí společnosti znamenalo nedostatek pracovních sil a brzdu spotřeby. S koncem deflace, růstem mezd a soukromých investic, což přináší zvýšení produktivity a rychlý hospodářský růst, však k žádnému zvratu nedošlo.
Japonský jen posiluje, protože investoři přesouvají peníze do domácích aktiv, což přináší zpevnění domácí měny vůči euru a americkému i australskému dolaru, predikuje pro rok 2024 Saxo Bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Éra deflace tedy skončila, což vedlo k opětovnému růstu mezd. Jarní vyjednávání o mzdách vedlo letos k 3,6% nárůstu mezd a v roce 2024 by mohlo dojít k více než čtyřprocentnímu nárůstu.

Navrhované snížení spotřební daně přiměje japonského spotřebitele k tomu, aby se odklonil od tradičního spořivého myšlení. Vzhledem k tomu, že současné prezidentské období končí v září 2024, premiér Kišida a jeho vláda přijdou s řadou populistických opatření, která dál podpoří domácí poptávku.

S trvalým růstem poptávky podniky oznámí zvýšení kapitálových výdajů. Bohaté hotovostní rezervy japonských firem již dnes naznačují silný apetit po kapitálových výdajích, což se odrazilo i v zářijovém průzkumu pro japonskou centrální banku, který zaznamenal 13,3% nárůst kapitálových výdajů v roce 2023 oproti 7,4% nárůstu v roce 2022.

Změní se také trh práce, kde nabídka pracovní síly v důsledku stárnutí populace klesá, zatímco poptávka po zaměstnancích se zvyšuje v oblasti zdravotní a sociální péče. To se zpětně promítne do mzdových tlaků a vytvoří tak pozitivní cyklus.

Japonsko rovněž zintenzivní svůj program hospodářské transformace přijetím technologií, které pomohou zvyšovat produktivitu navzdory nedostatku pracovních sil. Vítr v zádech bude mít Japonsko díky zvyšování investic.

Další technologické společnosti oznámí investice v Japonsku i kvůli vládním podporám. Následné technologické úspory umožní japonské vládě vypořádat se s dluhem a pokračovat v uvolňování fiskální politiky s cílem zajistit trvalý růst, přijatelnou inflaci a příznivější mzdy.

Autorka je manažerka tržních strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB