Éra deflace tedy skončila, což vedlo k opětovnému růstu mezd. Jarní vyjednávání o mzdách vedlo letos k 3,6% nárůstu mezd a v roce 2024 by mohlo dojít k více než čtyřprocentnímu nárůstu.
Japonský jen posiluje, protože investoři přesouvají peníze do domácích aktiv, což přináší zpevnění domácí měny vůči euru a americkému i australskému dolaru.
Navrhované snížení spotřební daně přiměje japonského spotřebitele k tomu, aby se odklonil od tradičního spořivého myšlení. Vzhledem k tomu, že současné prezidentské období končí v září 2024, premiér Kišida a jeho vláda přijdou s řadou populistických opatření, která dál podpoří domácí poptávku.
S trvalým růstem poptávky podniky oznámí zvýšení kapitálových výdajů. Bohaté hotovostní rezervy japonských firem již dnes naznačují silný apetit po kapitálových výdajích, což se odrazilo i v zářijovém průzkumu pro japonskou centrální banku, který zaznamenal 13,3% nárůst kapitálových výdajů v roce 2023 oproti 7,4% nárůstu v roce 2022.
Změní se také trh práce, kde nabídka pracovní síly v důsledku stárnutí populace klesá, zatímco poptávka po zaměstnancích se zvyšuje v oblasti zdravotní a sociální péče. To se zpětně promítne do mzdových tlaků a vytvoří tak pozitivní cyklus.
Japonsko rovněž zintenzivní svůj program hospodářské transformace přijetím technologií, které pomohou zvyšovat produktivitu navzdory nedostatku pracovních sil. Vítr v zádech bude mít Japonsko díky zvyšování investic.
Další technologické společnosti oznámí investice v Japonsku i kvůli vládním podporám. Následné technologické úspory umožní japonské vládě vypořádat se s dluhem a pokračovat v uvolňování fiskální politiky s cílem zajistit trvalý růst, přijatelnou inflaci a příznivější mzdy.
Autorka je manažerka tržních strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Japonsko je velmi zadlužená země. Mnohem více než ČR…..