Je hypoteční trh v ohrožení?

Názor
První kvartál letošního roku se nesl ve znamení zvyšující se poptávky po hypotékách. Podle údajů Fincentrum Hypoindex se březen 2021 stal rekordním měsícem jednak v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů ve výši 44,72 miliardy korun a jednak s počtem 14 401 sjednaných nových hypoték.
Podle analýz může refinancování u jednotlivých bank dosahovat 25 až 50 procent z vykazovaného počtu hypoték. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celé první čtvrtletí pak dosáhlo rekordního objemu téměř sto miliard, výrazně se do něj ovšem promítly refinancované úvěry. Průměrná výše hypotéky vzrostla na 3,1 mil. Kč, průměrná úroková sazba nepatrně stoupla na 1,94 procenta ročně.

V tomto období se potkalo hned několik faktorů podporujících boom na hypotečním trhu. K těm hlavním patří nízké úrokové sazby úvěrů či snaha investorů uložit volné peněžní prostředky do bezpečného přístavu, což nemovitosti v očích Čechů představují.

Dále se dle mého názoru projevuje i nemožnost vycestovat na delší dobu do zahraničí. V posledních letech bylo trendem hlavně mladých lidí, že část roku pracovali a další část jezdili po světě jen s batohem. Proto obvykle nechtěli investovat do vlastního bydlení. Nyní však necestují, a když necestují, mají názor, že nedává smysl platit nájem, a tak kupují svůj první byt.

Dalším fenoménem je snaha mladých osamostatnit se. Není výjimkou, že si sami pro sebe pořizují nemovitost hned po dokončení studií. Následně si najdou partnera, byt nechají na nájem a kupují svoje společné bydlení. Nemovitostí je proto třeba více než v minulosti.

PSALI JSME:
Prvobydlení: Speciální hypotéka pro financování prvního bytu

Přetrvávající nedostatek bytů žene ceny vzhůru

Nicméně český realitní trh se dlouhodobě potýká s obrovským převisem poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou. Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu navíc vyplývá, že v 1. čtvrtletí letošního roku se meziročně snížil počet zahájených bytů o 7,5 procenta a činil 8 451 bytů.

Dnes se tak za vysokou cenu rychle prodají i nemovitosti, které by dříve neměly šanci. Nedostatek nemovitostí spjatý s jejich zdražováním má svůj podíl na rekordním objemu hypotečních úvěrů, neboť lidé si musí půjčovat stále vyšší částky, aby na vysněné bydlení dosáhli.

Troufám si tvrdit, že k zastavení růstu cen na realitním trhu nedojde. To očekávám ve chvíli, kdy klientům s průměrným příjmem nebude bonita stačit na běžný byt. Pak nebudou schopni kupovat a zvyšování cen se může zbrzdit, ne však klesnout. A s ohledem na zdražování pozemků, materiálů a stavebních prací se ovšem toto zbrzdění nedá v dohledné době očekávat.

Končí období výhodných úvěrů?

K obratu došlo rovněž u výše průměrné úrokové sazby hypoték, která v březnu po jedenácti měsících poklesů nepatrně stoupla, oproti únoru o 0,01 procenta. Aktuálně úrokové sazby stoupají vlivem růstu vnitrobankovní sazby. Odhaduje se, že i Česká národní banka letos dvakrát zvýší svoje sazby ze současných 0,25 procenta na 0,75 procenta. Průměrnou sazbu ve čtvrtém kvartálu letošního roku očekávám nad 2,5 procenta.

PSALI JSME:
Proč byty pořád nezlevňují? Ani koronakrize neodradila kupce

Co se týče vlivu výše sazeb na zájem lidí o sjednání hypoték, bude záležet i na finančních poradcích, jak dobře umí edukovat zákazníky. Jakákoli sazba do úrovně inflace je vlastně výhodná. Z tohoto pohledu by to znamenalo, že do 3,5 procenta se vyplatí kupovat. Klienti však budou namlsáni současnými sazbami.

Domnívám se, že úrok nad tři procenta by trh minimálně na dva až tři měsíce zpomalil, ale pak by se vše zase pomalu rozjelo. Podstatné zvýšení sazeb by mělo vliv zejména na refinancování. Nové hypotéky to tolik nezasáhne, protože lidé potřebují financování na zajištění svého bydlení.

Motivace přechodu k jiné bance

Převod současných úvěrů se tak výrazně podepsal na aktuálním strhujícím objemu hypoték. Podle analýz může refinancování u jednotlivých bank dosahovat 25 až 50 procent z vykazovaného počtu hypoték. Právě množství refinancovaných úvěrů podle mne trochu uměle navyšuje rekordní čísla objemu sjednaných hypoték. Pokud klient přechází k jiné bance, ta jej reportuje jako nového zákazníka a nový úvěr. Kdyby zůstal u staré, v žádné tabulce se již neobjeví.

Kromě obav klientů z dalšího růstu úrokových sazeb se do nynějšího boomu refinancování může promítat také praxe nesolidních finančních poradců, kteří zákazníka odvádí do nové banky jen z důvodu znovuzískání zprostředkovatelské provize. Správný profesionální poradce by však měl klientovi dát i nabídku jeho původní banky: Ať se sám rozhodne, jestli chce odejít.

Autor je regionální manažer společnosti Bidli
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi si hypotéky výrazně zlevňují refinancováním

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru