Prvobydlení: Speciální hypotéka pro financování prvního bytu

Nedostatek vlastních financí je hlavním důvodem, proč mladí lidé nežádají o hypotéku, vyplynulo z výzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu na vzorku 840 respondentů ve věku 26-36 let. Vzhledem ke stále rostoucí nedostupnosti financování vlastního bydlení, zejména pro mladší generaci a lidi, kteří dosud nemají vlastní byt, se banka rozhodla vytvořit speciální hypoteční produkt Prvobydlení.
Česká spořitelna se rozhodla vytvořit speciální hypoteční produkt Prvobydlení kvůli stále rostoucí nedostupnosti financování vlastního bydlení. Foto: Archiv

Prvobydlení nabízí možnost získat hypotéku až do výše 90% LTV (Loan to value – poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti, pozn. red.), tedy o deset procentních bodů více nad rámec standardu doporučení České národní banky (ČNB). Je určena klientům, kteří podle Katastru nemovitostí ještě nevlastní žádnou nemovitost k bydlení.

Nabídka Prvobydlení není podle banky omezena věkem klientů, ale je limitována jedním z doporučení ČNB, kdy hypotéky s 90% LTV mohou tvořit pouze 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték.

„Na základě doporučení České národní banky dodržujeme 15% limit u hypoték s 90% LTV již více než dva roky. Nicméně od zavedení dalších regulatorních doporučení ČNB v říjnu 2018 prudce stoupl počet klientů, kteří nemají dostatek vlastních prostředků na nákup bytu. Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ komentuje novinku v nabídce banky Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

PSALI JSME:
Naivita mladých: Každý šestý by chtěl v bance 100% hypotéku a každý sedmý si na nemovitost plánuje naspořit

Maximální výše úvěru v rámci Prvobydlení je pět milionů korun. „Průměrná výše hypotéky se u našich klientů pohybuje okolo dvou milionů korun. Předpokládáme, že většina klientů, kteří budou žádat o úvěr v rámci Prvobydlení, tak nejspíš nevyužije maximální výši úvěru pět milionů korun,“ dodává Vachulka. V rámci speciální hypotéky budou mít klienti nárok na standardní úrokové sazby a fixace z hypotečního ceníku banky.

Banka může v souladu s doporučením ČNB nabízet Prvobydlení jen do výše 15 % svého ročního hypotečního portfolia a podle Vachulky předpokládá, že bude schopna uspokojit poptávku pro tisíce klientů ročně. Celková nabídka úvěrů v rámci Prvobydlení se tak bude pohybovat okolo šesti miliard korun ročně.

PSALI JSME:
Pražané vydělávají na byt 17 let, déle než v Berlíně nebo Vídni

„Nedostatek bytů zejména v Praze a velkých městech nás ekonomicky brzdí,“ vysvětluje Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny. Podle něj by Praha – při srovnání hustoty zalidnění s Berlínem či Vídní – klidně pojala další milion obyvatel. „Česká metropole ale patří k místům, odkud se lidé nejvíc stěhují zejména do jiných míst ve Středočeském kraji a do Prahy dojíždějí. Ve městě se od roku 2005 postavilo pouze 80 tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce,“ říká analytik.

„Stále méně a stále dražších bytů, na jejichž financování zejména mladí lidé nedosáhnou, je ale jen jedním z důvodů nízké urbanizace. Tím druhým je nedostatek obecního bydlení, jehož nabídka se v Praze od roku 1995 snížila třikrát z 36 % na pouhých třináct procent bytového fondu,“ uzavírá Skořepa.

PSALI JSME:
Středočeský kraj se rozrůstá a doplácí tak na neschopnost Prahy plánovat a stavět

Z průzkumu:

Nedostatek vlastních financí vnímají mladí lidé do 36 let jako hlavní bariéru pro pořízení hypotéky (41 %).
● Maximální výši měsíčních splátek uvedlo jako hlavní omezení pro získání hypotéky 35,8 % respondentů.
● Výše ročního příjmu je hlavní překážkou pro 23,2 % respondentů.
● Hypoteční úvěr mají necelé dvě pětiny mladých (38,8 %).
● Ve vlastní nemovitosti žije třetina mladých Čechů (33,3 %), v nájemním bydlení takřka polovina (47,5%) a u rodičů pětina (19,3 %).
● Za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5 000 – 10 000 Kč, zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru