Proč byty pořád nezlevňují? Ani koronakrize neodradila kupce

Cenový růst nových bytů na pražském trhu nezastavila ani koronavirová krize. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci třetího čtvrtletí vzrostla na 108 474 korun, což představuje meziroční nárůst o 7,02 procenta, vyplývá z údajů developerské společnosti Ekospol.
Bytů se stále staví málo, alespoň v Praze. Na snímku vizualizace jednoho z nových projektů. Foto: Central Group

Krize, v níž se potácíme, je sice primárně koronavirová, tvrdě ale zasáhla celou ekonomiku. I skupina obyvatel, která ještě nedávno představovala navzdory zpřísnění podmínek pro získání hypotéky potenciální kupce nemovitostí, by teď správně měla hledět do nejisté budoucnosti s nedůvěrou a jakýkoli dlouhodobý závazek si dobře rozmyslet.

Opak je však pravdou. Podle Petera Višňovského, ředitele realitní kanceláře Lexxus, se například vracejí klienti, kteří věřili v propad cen.

Spekulace se nepotvrdily

„Někteří v březnu a dubnu spekulovali na pokles cen. Následně zjistili, že se nic dramatického neděje a ceny dále rostou,“ říká Višňovský.

„Pokud klient najde nemovitost, která mu vyhovuje, což se nestává tak často, je cena až na druhém místě. Může se stát, že na podobnou nemovitost dalších pět let nenarazí. A v dlouhodobém horizontu, tedy 10 let a více, bude hodnota jeho nemovitosti velmi pravděpodobně výrazně vyšší oproti době jejího pořízení,“ upozorňuje.

PSALI JSME:
Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně

„Za průměrný 55metrový byt zájemce zaplatí 5,97 milionu korun. To je o 391 tisíc korun více, než před rokem,“ vyčísluje generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Připouští ale, že zdražování nových bytů přeci jen mírně zpomaluje. „V porovnání se druhým čtvrtletím letošního roku ceny nabízených nových bytů na konci třetího pololetí vzrostly o 1,78 procenta, což u vzorového 55metrového bytu představuje zdražení o 105 tisíc korun,“ upřesňuje Korec.

Průměrná cena prodaného bytu je podle něj zároveň o něco nižší než nabízeného, na konci třetího čtvrtletí se dostala na 105 922 korun za metr čtvereční. Metr čtvereční nového bytu se tak prodával o 1617 korun dráže než o tři měsíce dříve.

Na byty vyděláváme nejdéle

Nic na tom nemění skutečnost, že Češi na pořízení nového bytu vydělávají dlouho a klopotně.

PSALI JSME:
Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

„Podle tzv. Property Indexu společnosti Deloitte například Češi vydělávají na pořízení bytu o rozloze 70 m2 nejdéle ze všech 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie,“ připomíná Šárka Kloučková, vedoucí obchodního oddělení společnosti Natland Real Estate.

Naspořit peníze z vlastních zdrojů nám trvá 11,4 roku, což znamená, že na něj vyděláváme téměř 3x déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze čtyřnásobek, resp. 4,1 násobek ročního příjmu.

Stále přitom platí, že bytů se stále staví málo, alespoň v Praze. A vzhledem k délce, náročnosti a nepřehlednosti povolovacích procesů se na tom v horizontu nejbližších let nic nezmění. Poptávka se snížila, ale pořád výrazně přečísluje nabídku.

„Dobře nastavené projekty si tak mohou dovolit s výstavbou postupně zvyšovat ceny a trh se celkově chová, jako by žádná pandemie neproběhla,“ zdůvodňuje to Višňovský.

PSALI JSME:
Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Zavřít reklamu ×
 1. ….protože cizinci! Všechno tu kupují bohatí cizinci jako uložení svých peněz. Pokud by byl zákaz prodeje nemovitostí cizincům tak jsou byty za 1/4 ceny.

  • pokud by byl zákaz prodeje nemovitostí cizincům tak bychom žili v komunismu alá KLDR,
   za 1/4 ceny by žádný developer nestavil….

 2. Byty jsou primárně drahé kvůli tomu že se nestaví – a to je chyba státu který prodlužuje každou stavbu o více jak 6 let….

  • Proč by měl stavět stát? Stát má kde bydlet. Stavět musí ti co potřebují bydlet. Asi sis spletl dobu, je 30 let po převratu 1989. a stát už není k tomu aby se staral o bdlení. Stát je aby zajistril bezpečnost a základní vzdělání – gramotnost. Ještě tady furt přetrvává naštěstí lékařská péče z doby socialismu Ostatní je na každém člověku.

 3. Aby do nich nelezli kdejaké ušmudlané socky,co neplatí nájmy,dělají bordel,nemyjí se a chtěli by-socialismus ! Čili vše zadarmo !!

 4. Bytu je celkem dost. Desítky let znám prázdné byty , domy , stavební parcely . Prostě jsme si daňově nastavili že nemovitost je vzácné zboží a tak do něj lidé ukládají peníze . Nikdo se nemovitostí nezbavuje , protože neví kam lépe uložit peníze . Navíc nemá jistotu , že když ji prodá , že koupí něco podobného na jiném místě . Prostě nabídka je minimální a stavební parcely jsou okamžitě rozebrány. Vytvořili jsme si v tomto segmentu ekonomiky nedostatkový socialismus. Američané třeba vydávají v přepočtu na obyvatele pětkrát více stavebních povolení .

 5. To už nepujde nikdy normálně dolu, přijde pouze totální ekonomický kolaps daleko větší než v roce 2008, do té doby pouze tisknutí peněz,vytváření dalšího a dalšího dluhu, sazby na nule, hlavně aby to na oko vypadalo, že všechno funguje a ceny pořád jenom nahoru….hlavně si všichni berte půjčky a hypotéky,to je nejdůležitější v tomto systemu….nepůjde to ovšem do nekonečna…

 6. No já už koukám do Evropy mimo ČR a taky vidím možnost jiného typu bydlení. Ano musí kleknout ekonomika na výrobě, pak dělníci nebudou schopni platit hypotéky a až potom to půjde dolů.

 7. Už jsem koupil v zahraničí a hledám další. Česko musí spadnout ekonomický. Až bude 15 procent nezaměstnaných budou jiné ceny

  • Nesmysl . Nezlevní . Proto se tisknou peníze , aby nebyli nezaměstnaní . Krize zrodila fašisty a komunisty . Bankéři se poučili a když jsou problémy , tak se rozjedou rotačky . Proto se odstoupilo od zlatého standartu , protože nedostatek peněz v ekonomice zpusobuje kolaps . Prostě v kapitalismu se koncentrují hodnoty k vrcholu pyramidy a to zpusobuje krize.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru