Jeden bitcoin bude stát tři miliony korun ještě letos, říká analytik, který se zatím nemýlil

Názor
Bitcoin dnes nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun.
Podle prognózy nizozemského kryptoanalytika se do konce roku vyhoupne cena bitcoinu na 135 tisíc dolarů za kus, což podle dnešního kursu odpovídá přibližně třem milionům korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejstarší o nejrozšířenější kryptoměna je tedy rekordně drahá nejen v dolarech, ale také právě v korunách. V dolarech se dnes cena bitcoinu vyhoupla už na více než 68 500.  Růst ceny bitcoinu nyní pohání umocněný obnovený zájem jak institucionálních hráčů typu nejrůznějších zavedených fondů, tak drobných investorů.

Podle prognózy pseudonymního nizozemského analytika, vystupujícího jako PlanB, se do konce listopadu vyhoupne cena bitcoinu na 98 tisíc dolarů za kus a do konce letošního roku pak na zhruba 135 tisíc dolarů. Částka 135 tisíc dolarů odpovídá dle dnešního kursu přibližně třem milionům korun.

Prognózy analytika PlanB přitom stojí za zvýšenou pozornost. Poprvé je publikoval letos v červnu, když bitcoin vyšel na méně než 40 tisíc dolarů.

PSALI JSME:
Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Jeho prognózy pro konec měsíců srpna a září se prakticky „do puntíku“ vyplnily, když odchylka činila méně než třetinu procenta. Odchylka analytikovy prognózy od říjnové uzavírací ceny pak činila zhruba dvě procenta, což se stále poměrně solidní výsledek.

Sám PlanB ovšem upozorňuje, že naplnění jeho prognóz zásadně ohrožuje možná „černá labuť“, což je označení pro zcela nečekanou událost, která má zároveň na daném trhu, v tomto případě trhu s bitcoinem, závažný, ba až transformativní dopad.

PlanB uvádí, že takovou událostí může být závažný regulatorní zásah pro kryptoměnám, opětovně citelně zvýšené šíření covidové nákazy nebo třeba vážný geopolitický otřes typu vážného vyhrocení napětí mezi USA a Čínou.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlády a centrální banky v bitcoinu vidí stále nebezpečnějšího rivala

Zavřít reklamu ×
  1. Kdoví jestli to neviditelné nic nebodu stát jeden trilion…v kapitalismu běžná věc, největší kraviny zbytečné co si kdo vymyslí a dobře zorganizuje marketing jako tady u tohohle šmejdu k ničemu tak je nejdražší, jo, ale furt musíte lejt těm lidem do hlavy všem at si to koupí taky bo soused to má …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.