Už ve svých studentských letech vybudoval Amar G. Bose v domě svých rodičů úspěšnou opravnu rádií. Když jeho otec viděl nadšení a vytrvalost, kterou jeho syn věnoval oblasti elektroniky, rozhodl se poslat ho i za cenu zadlužení na nejlepší dostupná elektrotechnická studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Se zmíněnou školou pak propojil Amar v podstatě svůj celý život – po získání doktorátu zde 45 let přednášel.
Bose miloval živou hudbu. Aby se mohl do poslechu ponořit i doma, utratil za jeden z nejkvalitnějších audio systémů tehdejší doby velké peníze. S reprodukcí ale nebyl spokojen, a tak začal s nadšením vědce zkoumat, proč je zážitek v koncertních sálech tak zásadně jiný. Zjistil, že více než 80 procent zvuku, který vnímá člověk v koncertním sále, nepřichází k uším přímou cestou od hudebních nástrojů, ale až po odrazech od stěn.
Své poznatky aplikoval do vlastního prototypu reproduktoru a postavil svůj první audiosystém Bose 901, který se stal následně legendou. Reproduktor osadil celkem devíti reproduktory, z nichž jen jeden mířil dopředu na posluchače.
Osm dalších vyzařovalo zvuk dozadu a systém byl určen pro instalaci do rohu místnosti, takže využíval odrazy zvukových vln od dvou stěn současně. Díky této konfiguraci dokázaly reproduktory naplnit prostor plným, atraktivním zvukem pocitově blízkým živým hudebním vystoupením v koncertních sálech.
Profesor Amar Bose stál do poslední chvíle v čele své společnosti, jejíž potenciál těžil vždy z investic do vývoje nových produktů a technologií. Jeho odkaz se firma snaží zachovávat i 11 let po jeho odchodu a stále se drží stejných principů, které zde nastavil.
Jedním z dalších fenoménů, kterou značka Bose zpopularizovala, je dnes velmi oblíbená sluchátková technologie pro aktivní potlačení ruchů z okolí (ANC). Dnes ji implementuje již každý významnější výrobce. S ozvučením Bose se setkáváme také v automobilovém průmyslu – řada renomovaných automobilek integruje do svých automobilů právě audiosystémy uvedené firmy.