Jednatel předlužené EMTC Tomáš Bárta chce nově řešit úpadek konkurzem

Kauza
Jednatel předlužené skupiny EMTC Tomáš Bárta doposud navrhoval řešení svého úpadku formou oddlužení. Nyní však vyzývá soud, aby rozhodl o způsobu řešení jeho úpadku konkurzem, vyplývá z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Informoval o tom server rizikovedluhopisy.cz.
Jednatel předlužené EMTC Tomáš Bárta chce nově řešit úpadek konkurzem. Reprofoto: ochranainvestorupopravde.cz

Skupina EMTC a její jednatel Tomáš Bárta dluží svým věřitelům téměř jednu miliardu, převážně za nesplacené dluhopisy, které jeho skupina emitovala. „Městský soud v Praze se tak nyní zabývá jednou z aktuálně největších dluhopisových kauz v ČR,“ říká Marek Hermann ze serveru, který kauzu dlouhodobě sleduje.

Státní zastupitelství a soud se v poslední době také věnovali návrhu Tomáše Bárty z poloviny července, ve kterém Bárta vyzýval soud ke zproštění současného insolvenčního správce Jaroslava Brože. Svůj návrh Bárta odůvodnil především porušením odborné péče správce při přezkumu přihlášených pohledávek vůči Bártovi.

Jeho domněnka, že správce nepostupoval v souladu s jeho představou o výsledku přezkumu, nemůže podle státního zastupitelství obstát jako důvod pro jeho odvolání. „Ke stejnému názoru dospěl i Městský soud v Praze, který Bártův návrh na Brožovo zproštění funkce zamítl jako nedůvodný,“ připomíná Hermann.

PSALI JSME:
Insolvenční správce je proti oddlužení podnikatele Bárty a „kreativnímu financování“ Natlandem

V rámci svého řízení totiž nezjistil, že by správce nepostupoval při výkonu své funkce s odbornou péčí. Ve svém usnesení přímo uvádí: „Naopak, soudu se dosavadní činnost správce jeví jako vysoce profesionální, pečlivá a svědomitá.“

Státní zastupitelství také na závěr uvedlo, že změna výměna insolvenčního správce v této fázi řízení znamená obecně vždy zdržení a v dané věci to platí dvojnásobně, a to s ohledem na personální propojení Tomáše Bárty jako fyzické osoby a Tomáše Bárty jako vlastníka většího počtu obchodních společností nacházejících se v úpadku.

„Mimo samotného Bárty jsou totiž v úpadku i jeho skupina EMTC-Czech, společnost Lipa Learning, EMTC Business či EMTC Real Estate,“ říká Hermann a dodává, že insolvenční správce Bárty Jaroslav Brož během insolvenčního řízení mimo jiné také upozornil na možnou existenci indikátorů Ponziho schématu, tzv. letadla.

PSALI JSME:
Po Bártovi čelí insolvenci i jeho firma EMTC-Business

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie v oddechovém čase

Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále …

Sněhová vločka rozehřála akciové trhy

Snowflake (v češtině sněhová vločka – pozn. red.) je první samostatná firma specializovaná na cloudovou infrastrukturu. Všichni tři velcí hráči (Google Cloud, AWS a Azure) totiž ve skutečnosti spadají pod větší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Praha zlevnila. Většina Čechů se ale stejně nerozšoupne

Glosa
V centru Prahy je to jak po vymření. Připomíná přímořské letovisko mimo sezónu. Už i Němci prchli, museli, říkají dva stánkaři u rožně na Staromáku. Číšníci v restauracích kolem Orloje nebývale úslužně lákají i Čechy k posezení pod plynovými hořáky na zahrádkách. Úsměv je to ale většinou dosti nucený.
Rolovat nahoru