Jste finančně gramotní? Pak byste měli znát tyto 4 zásady

Finanční gramotnost je něco, co se předává z rodiny na generaci. Těm z vás, kteří se s tímto pojmem ještě nesetkali, ho můžeme vysvětlit jako schopnost orientovat se v oblasti peněz, a to jak z hlediska znalosti dostupných finančních produktů, tak i správy osobních či rodinných financí.
Ilustrační foto: Shutterstock.com

Je na rodičích, aby do této problematiky alespoň lehce zasvětili své děti. Pokud v tom však sami tápou, může být pro jejich potomky náročné se za několik let postavit na vlastní nohy. Jestliže se sami považujete za finančně gramotného člověka, pak vám určitě nebudou cizí tyto čtyři základní zásady.

1. Budujte finanční rezervu

Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Firma, pro kterou pracujete, náhle zkrachuje, nebo se při sportu zraníte a budete delší dobu v pracovní neschopnosti. Abyste takové situace zvládli, aniž byste se dostali do problémů, je třeba mít v záloze určitou finanční rezervu. Pak se totiž úspěšně vyhnete tomu, že byste se museli spoléhat na nějakou nebankovní půjčku před výplatou, když ani nevíte, zda byste ji dokázali pravidelně splácet.

Pokud jste si finanční rezervu zatím nezačali tvořit a chtěli byste to napravit, měla by se pro vás stát stejně tak velkou prioritou jako všechny běžné účty. Když si totiž každý měsíc odložíte jen pár stovek, co jste zrovna neutratili, tak toho ani za rok příliš nenastřádáte. Jestliže si ale odložíte tisíc nebo dva, postupně se vám rezerva nastřádá a vy pak budete mít v záloze dostatek, abyste měsíc či dva přežili bez výplaty.

2. Půjčku berte, jen když je to opravdu nutné

Kdykoli zapnete televizi nebo otevřete internet, určitě na vás vyskočí reklamy a nabídky na různé typy úvěrů. Je sice pravda, že v určitých životních situacích vám dlouhodobé i krátkodobé půjčky mohou výrazně pomoci, nicméně pokud se zadlužíte kvůli nesmyslům, může to pro vás být cesta do pekel. A co myslíme těmi nesmysly? Prakticky vše, co nutně nepotřebujete, což může být třeba luxusní dovolená u moře nebo nejnovější model mobilního telefonu.

3. Chytře investujte

Leží vám na účtu více peněz, než potřebujete k běžnému chodu domácnosti a zaplacení pravidelných výdajů? To je ale velká chyba! Pokud máte na účtu nadměrný zůstatek a někdo zneužije váš účet či platební kartu, mohli byste o tyto peníze snadno přijít, a to byste určitě nechtěli. Když ale totiž tyto nadbytečné peníze přesunete na spořicí účet nebo je investujete do podílových fondů či komodit, nejenže budou v bezpečí, ale také na nich postupem času něco vyděláte.

4. S kreditkou či kontokorentem buďte opatrní

Jestliže máte bankovní účet, tak už jste pravděpodobně někdy dostali nabídku zařídit si kreditní kartu nebo kontokorent. Banky tyto produkty často prezentují jako alternativu k finanční rezervě, jelikož se vám podaří zaplatit vše potřebné, i když peníze zrovna nemáte. Pravdou však je, že stále jde o specifickou formu úvěru, a pokud si nepohlídáte svůj zůstatek nebo peníze nevrátíte před skončením bezúročného období, čeká vás nemalý úrok. Proto si na tyto produkty dávejte pozor a raději peníze spořte na vlastní pěst.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.