K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

Analýza
Zlato, stříbro i měď si poté, co předseda americké centrální banky, Fedu, Jerome Powell minulý týden na schůzce FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.) uštědřil tržnímu sentimentu takovou ránu, vedly víc než dobře.
Směr pohybu většiny komodit, zejména vzácných a průmyslových kovů, se dál řídí hlavně vývojem amerického dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlato se teď obchoduje skoro 100 dolarů nad svým minimem po schůzce FOMC, kdy se propadlo na 1 615 amerických dolarů (za troyskou unci, pozn. red.), což teď může být potenciální trojité dno, a stříbro se poprvé od dubnového propadu pokouší znovu pokořit 200denní pohyblivý průměr na úrovni 21,50 dolarů.

Problémy s dodávkami z Jižní Ameriky, sotva dostačující nabídka a spekulace o změně přístupu Číny k řešení dalšího výskytu covidu navíc podpořily vzestup mědi až k horní hranici jejího aktuálního rozpětí. To dál podpořilo nárůst hodnoty stříbra oproti zlatu, takže se poměr ceny zlata a stříbra propadl na 80 uncí stříbra za jednu unci zlata, což je nejnižší hladina od letošního dubna.

Směr pohybu většiny komodit, zejména vzácných a průmyslových kovů, se dál řídí hlavně vývojem dolaru a navzdory snahám předsedy Fedu, který v minulém týdnu představil jestřábí výhled podporující americkou měnu, vykazuje dolar i nadále známky obratu, zejména vůči euru, které se vrátilo zpět nad úroveň parity.

Spekulanti s futures jsou už od konce srpna čistými kupci eura a v týdnu končícím 1. listopadu nabraly nákupy ještě na intenzitě. Den před poslední schůzkou FOMC  stouply čisté dlouhé pozice na 19měsíční maximum.

Směr pohybu zlata se normálně odvíjí hlavně od pohybu dolaru a výnosů z amerických dluhopisů, což částečně vysvětluje poměrně chabé výkony, které letos podávalo, protože se muselo potýkat s největším nárůstem dolaru a výnosů za celá desetiletí. V poslední době se však pozornost čím dál víc upírá na dolar, což jasně ukazuje i silná korelace mezi zlatem a indexem Bloomberg Dollar Index ve výše uvedeném grafu.

Celkové zlepšení tržního sentimentu podpořily i Trendy v poptávce po zlatě ve 3. čtvrtletí 2022 zveřejněné Světovou radou pro zlato. Podle této zprávy dosáhla poptávka centrálních bank čtvrtletního rekordu ve výši téměř 400 tun, a vykompenzovala tak odliv 227 tun ze zlatých ETF. Celkově se poptávka od začátku letošního roku oproti stejnému období loňského roku zvýšila o 18 procent, takže se vrátila na úroveň před pandemií.

Fyzická poptávka, zejména ze strany centrálních bank rozvojových trhů, má sice nakročeno k rekordnímu roku, ale trh potřebuje také zvýšení poptávky ze strany investorů ve fondech ETF a spekulantů ve futures.

Aby k tomu došlo, musí dolar a dluhopisové výnosy vyslat jasný signál, že začínají klesat. Vysoká inflace má totiž sklon zlatu škodit, dokud mají investoři důvěru ve schopnost centrálních bank udržet ji pod kontrolou.

Banky zvyšují reálné výnosy a přitom tlumí rovnovážnou sazbu (míru inflace, pozn. aut.). Situace se obvykle začne obracet, jakmile začne trh o schopnostech bank pochybovat, zejména pokud růstový šok srazí americkou ekonomiku do recese dřív, než se Fedu podaří dostat inflaci pod kontrolu.

My v Saxo zastáváme už dlouho názor, že střednědobé inflační výhledy budou asi vyšší, než se čekalo, a v nadcházejícím desetiletí nijak nepřekvapí rozsah čtyř až pěti procent. Kvůli nové geopolitické situaci se svět rozděluje na dvě části a vše se točí kolem deglobalizace, která vychází z potřeby soběstačnosti.

I díky energetické transformaci nás čeká dekáda náročná na komodity a kapitál. Nedostatek surovin a pracovních sil bude znamenat delší a vyšší inflaci, než jsou ta tři procenta, s nimiž v současnosti počítá swapový trh.

Takový scénář, spolu s rizikem hospodářského zpomalení, které si vynutí změnu očekávání ohledně růstu diskontní sazby a srazí dolar i reálné dluhopisové výnosy níž, může podle nás v nadcházejícím roce zlatu i stříbru výrazně pomoci.

Trh teď s napětím očekává, jak bude vypadat říjnový index spotřebitelských cen, který má být v USA zveřejněn ve čtvrtek, a doufá, že podle nových prognóz cenové tlaky poleví. Pokud k tomu skutečně dojde, může oslabení dolaru dál podpořit zlato. Pak by byl totiž FOMC ochotnější zpomalit tempo růstu sazeb.

Na druhou stranu může neočekávaně vysoká hodnota indexu vyvolat instinktivní propad a k zotavení dojde, až když si začnou investoři a obchodníci lámat hlavu, zda dokáže FOMC zbrzdit inflaci dřív, než dojde k výraznému hospodářskému propadu, jak už jsme zmiňovali.

Hladina podpory na 1 615 USD je jasná a po pondělním prolomení úrovně odporu 1 675-1 680 dolarů, která se stala novou hladinou podpory, se teď trh soustředí na klíčovou hladinu 1 735 dolarů. Její prolomení totiž může signalizovat odraz ode dna a začátek zotavení.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř dvouměsíční maximum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.