Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř dvouměsíční maximum

Názor
Říjnová inflace v USA byla překvapivě nižší, než se očekávalo, což způsobilo divoký výprodej dolaru a pokles ceny amerických státních dluhopisů, a naopak vedlo k výraznému růstu ceny akcií a komodit, jako je třeba zlato.
Nejnovější data o říjnové inflaci v USA přinesla vzpruhu pro drahé kovy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční míra inflace dosáhla v říjnu překvapivě hodnoty pouze 7,7 procenta a byla tak nejnižší od ledna letošního roku. Jádrová inflace potom vzrostla meziročně na 6,3 procenta, nicméně i tak byla nižší, než se předpokládalo.

Nejnovější data o říjnové inflaci v USA přinesla vzpruhu pro drahé kovy. Zatímco zlato se nyní obchoduje za ceny téměř o dvě procenta vyšší, než ve středu, a jeho cena vystoupala na sedmitýdenní maxima, cena stříbra se dostala dokonce na 4,5měsíční maximum.

Co se týče zlata, jde v tomto týdnu již o druhý růstový impuls. První nárůst, a to o zhruba 50 dolarů za unci, zaznamenalo v úterý, kdy se konaly americké volby. Tehdy se jeho cena opět dostala nad hranici 1 700 dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME:
Středeční zasedání Fedu může zlatu pomoci odrazit se od téměř tříletých minim

Trhy jsou v poslední době poměrně volatilní a velmi prudce reagují na jakékoli známky blížící se stabilizace amerických úrokových sazeb. Ačkoli americká centrální banka, Fed, bude pravděpodobně ještě několik měsíců pokračovat v jejich navyšování, aktuální čísla zvyšují šanci, že se úrokové sazby stabilizují už na začátku příštího roku.

Pro tento výklad hovoří i další údaje z americké ekonomiky, jako je pokles cen nájemného, nebo stabilizace mezd zaměstnanců a zlepšující se situace ve většině odběratelsko-dodavatelských řetězců.

Pokud Fed na svém dalším zasedání potvrdí blížící se stabilizaci sazeb, může to vést k dalšímu posilování zlata. Naopak, pokud by Fed i přes aktuální známky toho, že se inflační tlaky v ekonomice začínají zmírňovat, pokračoval ve své jestřábí politice, může to být pro trhy krátkodobě důvod k opětovným výprodejům.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v USA stále není pod kontrolou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB