Kam s ropou? Cena se propadá, prostory docházejí

Názor
Ropa se toto pondělí obchodovala zase o něco níže a novinové titulky jsou plné náhlého, téměř 20% propadu květnového kontraktu, který již brzy vyprší (CLK0). Aktivní obchodníci se již zaměřují na červnový kontrakt (CLM0), který je nyní nejaktivnější, ať už jde o obchodované objemy nebo o počet otevřených pozic.
Karanténní opatření spojená s pandemií viru Covid-19 v USA přechodně umrtvila poptávku po benzínu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dobíhající kontrakt je nyní z větší části v rukou obchodníků s fyzickou ropou a jeho chování potvrzuje, čeho jsme se obávali nejvíce. Spojeným státům dochází skladovací kapacity v Cushingu v Oklahomě, který je centrem pro dodávky ropy WTI, jichž se týkají futures obchodované v New Yorku.

Týdenní zpráva agentury EIA (Energy Information Administration) ukazuje, jak karanténní opatření spojená s pandemií viru Covid-19 v USA přechodně umrtvila poptávku po benzínu. Zpráva z minulého týdne hovoří o rekordních zásobách benzínu a zároveň došlo k propadu poptávky na nejnižší hodnoty od roku 1992.

S tím, jak stoupá hladina benzínu v nádržích, zároveň klesá poptávka po ropě a tento vývoj zvyšuje poptávku po skladovacích kapacitách. Těch je čím dál méně a cena bezprostředně dodávané nafty jde dolů. Rozpětí mezi květnem a červnem dosahuje téměř devět dolarů, což jasně ukazuje, že obchodníkům s ropou docházejí fyzické kapacity. Protože kdyby nějaké měli, mohli by nakoupit květnovou ropu, uskladnit ji a v červnu ji na trhu znovu prodat s měsíčním výnosem téměř 60 %.

Spekulanti, kteří nakoupili červnové kontrakty, nyní riskují, že se v nadcházejících týdnech jejich cena přiblíží ceně, za kterou se nyní obchoduje květnový kontrakt. Tomu může zabránit pouze zásadní změna vyhlídek do budoucna – buď díky snížení produkce, až někteří výrobci zbankrotují či dočasně přestanou využívat své vrty, nebo díky opětovnému zvýšení poptávky po palivu.

Poznámka k ropným ETF: Největší aktivně spravované ETF zaměřené výhradně na dlouhé pozice v ropě, jako jsou USO:arcx a UCO:arcx, zvýšily za poslední měsíc čistou držbu ropy o více než 400 %. Tyto ETF se z valné většiny nacházejí na počátku křivky futures a budou měsíc co měsíc čelit průběžným ztrátám až do chvíle, kdy se fundamentální tržní ukazatele konečně stabilizují, což ovšem může trvat i několik měsíců. Jak jsme již zmínili, obchoduje se brzy končící květnový kontrakt na WTI (CLK0) více než 50 % pod cenou kontraktu červnového (CLM0).

Pokud se tedy fundamentální vyhlídky v následujících čtyřech týdnech nezmění, riskuje červnový kontrakt, že jej potká stejný osud jako právě končící kontrakt květnový, a tento propad se odrazí i na cenách příslušných ETF. Vzhledem k tomu nelze než znovu zdůraznit, jak obtížná a potenciálně nákladná může být snaha nakoupit co nejlevněji „lacinou“ ropu, když jsou fundamentální ukazatele v tak špatném stavu, jak ukazuje velmi vysoké contango.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh s ropou je v křeči, na které královsky vydělávají majitelé tankerů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB