Katalog nekalých praktik

Česká leasingová a finanční asociace zřejmě ví, jakých prohřešků se dopouštějí finanční společnosti. Dřív, než začnou platit nové předpisy Evropské unie, které mají posílit ochranu spotřebitelů, hlavně nepodnikající fyzické osoby, vydala asociace kodex, kterým by se její členové měli při poskytování spotřebitelských úvěrů řídit.
Ilustrační foto

Daleko záživnější je ovšem její devatero nekalých obchodních praktik, od nichž se jako poskytovatelé spotřebitelských úvěrů distancují. Takže pozor na:

1. požadavek na zajištění nehypotečního úvěru zástavou nemovitosti, která je účelem či hodnotou zástavy ve zjevném nesouladu s výší úvěru;

2. požadavek na podpis exekutorského zápisu k dohodě o uznání dluhu s přímou vykonatelností už při uzavření smlouvy o úvěru;

3. požadavek na podpis bianco směnky při uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru bez smlouvy o způsobu jejího plnění;

4. požadavek na první splátku bezprostředně po poskytnutí úvěru, kdy neuhrazení je trestáno smluvní sankcí, jejíž výše je ve zjevném nesouladu s výší nesplněné povinnosti;

5. bezdůvodné vystavování dlužníka prodlení úmyslným neprovedením inkasního úkonu věřitelem;

6. uzavření smlouvy na vynucenou výši úvěru, která výrazně přesahuje klientem požadovanou částku a je v nesouladu s poskytnutou částkou;

7. nabízení možnosti odpracovat si dluh u věřitele či oddlužovacího poradce;

8. záměrné neinformování či zbytečné odklady v informování klienta o jeho dluzích v prodlení s cílem ho za prodlení výrazně penalizovat;

9. dělení vymáhaných částek po splátkách (nevymáhá se celá dlužná částka najednou, ale každá splátka jednotlivě, a některé poplatky, včetně třeba odměny exekutorů a podobně, se pak účtují několikrát).

Ale jsou tu ještě další praktiky, jež zneužívají situaci spotřebitele. Dopouštějí se jich třetí osoby, které vystupují jako poradci nebo zprostředkovatelé finančních produktů. Záměrně zhoršují situaci spotřebitele například v době, kdy se dostane do prodlení se splácením úvěru.

Vše začíná tím, že samozvaný zprostředkovatel se snaží vyvolat dojem, že jedná jménem společnosti, přičemž ve skutečnosti k tomu nemá oprávnění a nabízí služby společnosti bez jejího souhlasu. Pak může nastoupit oddlužovací poradce, který se zase snaží vzbudit dojem, že jedná po dohodě s věřitelem nebo je jím k jednání dokonce zmocněn.

Existují ale i skuteční oddlužovací poradci, kteří balamutí dlužníky tvrzením, že vlastně nemusí dál svůj dluh původnímu věřiteli splácet, čímž ho ještě víc zamotají do dluhové pasti. Vůbec nekorektní ale je, když v roli oddlužovacího poradce vystupuje poskytovatel úvěru, případně když poskytovatel úvěru vystupuje rovněž jako investor klientových peněz (riziko tzv. letadla).

Jak se těmto intrikám vyhnout? Sama leasingová asociace na prvním místě doporučuje zvážit, jestli je spotřebitelská půjčka natolik nutná, aby se klient pouštěl do tak riskantního prostředí, jakým polosvět spotřebitelských úvěrů je. A je to rada skutečných odborníků.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.