Každý dospělý Čech vypije v průměru jednu lahev prosecca ročně

Pokud si dnes plánujete dát skleničku něčeho dobrého, rozhodně by to mělo být italské prosecco. Anebo drink s ním spojený. Právě na dnešek totiž připadá Mezinárodní den prosecca, což byl dříve též název bílé odrůdy vinné révy. Je odvozen od vesnice, která je součástí Terstu v severní Itálii.
Kopcovitá krajina s vinicemi okolo měst Conegliano a Valdobbiadene byla v roce 2019 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ilustrační foto: Pixabay.com

Už více než deset let ale smí být název vína „Prosecco“ používán jen k označování původu vína. Samotná odrůda se nyní jmenuje Glera. Italský vinařský zákon pamatuje na ochranu původu, takže prosecco „Denominazione di origine controllata“ se vyrábí pouze v devíti provinciích regionů Benátska a Furlansko-Julského Benátska.

Ta nejkvalitnější prosecca existují ve dvou variantách: Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, které může pocházet pouze z provincie Treviso mezi městy Conegliano a Valdobbiadene, a Asolo Prosecco Superiore DOCG, vyráběné poblíž města Asolo. Prosecco může být levnější náhradou za šampaňské víno a je klíčovou ingrediencí spritzu, koktejlu oblíbeného na severu Itálie.

PSALI JSME:
Obliba šumivého vína mezi Čechy neklesá. Letos zřejmě „padne“ přes 20 milionů lahví

Prosecco se stalo celosvětovým fenoménem a rekordní úspěch slaví i v České republice. V roce 2021 se do ČR podle údajů sdružení výrobců prosecca dovezlo přes 8,7 milionu lahví, tedy o téměř 27 procent více, než v roce 2020. Průměrně tak dnes každý dospělý Čech vypije jednu lahev o objemu 0,75 litru ročně. České republice aktuálně patří 13. příčka v žebříčku zemí dovážejících prosecco.

Celosvětově, vyjma Itálie, se v roce 2021 prodalo více než 546 milionů lahví prosecca. Největší podíl na tom má Velká Británie (18,1 %), USA (17,4 %) a Německo (6,7 %). Následuje je Francie, Belgie a Švýcarsko. Trend zvyšující se poptávky po proseccu pokračoval i v prvních měsících letošního roku. Od ledna do března se z Itálie vyvezlo už 118 milionů lahví, což je meziročně o 22 procent více.

PSALI JSME:
Spotřební daně z alkoholu v Česku nefungují. Stát přichází o miliardy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Za kolik bude letos v restauraci svatomartinská husa?

Naobědvat se a utratit při tom v restauraci do 150 korun? Ještě na začátku letošního roku to bylo možné ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostali pouze lidé v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB