Každý dospělý Čech vypije v průměru jednu lahev prosecca ročně

Pokud si dnes plánujete dát skleničku něčeho dobrého, rozhodně by to mělo být italské prosecco. Anebo drink s ním spojený. Právě na dnešek totiž připadá Mezinárodní den prosecca, což byl dříve též název bílé odrůdy vinné révy. Je odvozen od vesnice, která je součástí Terstu v severní Itálii.
Kopcovitá krajina s vinicemi okolo měst Conegliano a Valdobbiadene byla v roce 2019 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ilustrační foto: Pixabay.com

Už více než deset let ale smí být název vína „Prosecco“ používán jen k označování původu vína. Samotná odrůda se nyní jmenuje Glera. Italský vinařský zákon pamatuje na ochranu původu, takže prosecco „Denominazione di origine controllata“ se vyrábí pouze v devíti provinciích regionů Benátska a Furlansko-Julského Benátska.

Ta nejkvalitnější prosecca existují ve dvou variantách: Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, které může pocházet pouze z provincie Treviso mezi městy Conegliano a Valdobbiadene, a Asolo Prosecco Superiore DOCG, vyráběné poblíž města Asolo. Prosecco může být levnější náhradou za šampaňské víno a je klíčovou ingrediencí spritzu, koktejlu oblíbeného na severu Itálie.

PSALI JSME:
Obliba šumivého vína mezi Čechy neklesá. Letos zřejmě „padne“ přes 20 milionů lahví

Prosecco se stalo celosvětovým fenoménem a rekordní úspěch slaví i v České republice. V roce 2021 se do ČR podle údajů sdružení výrobců prosecca dovezlo přes 8,7 milionu lahví, tedy o téměř 27 procent více, než v roce 2020. Průměrně tak dnes každý dospělý Čech vypije jednu lahev o objemu 0,75 litru ročně. České republice aktuálně patří 13. příčka v žebříčku zemí dovážejících prosecco.

Celosvětově, vyjma Itálie, se v roce 2021 prodalo více než 546 milionů lahví prosecca. Největší podíl na tom má Velká Británie (18,1 %), USA (17,4 %) a Německo (6,7 %). Následuje je Francie, Belgie a Švýcarsko. Trend zvyšující se poptávky po proseccu pokračoval i v prvních měsících letošního roku. Od ledna do března se z Itálie vyvezlo už 118 milionů lahví, což je meziročně o 22 procent více.

PSALI JSME:
Spotřební daně z alkoholu v Česku nefungují. Stát přichází o miliardy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Za kolik bude letos v restauraci svatomartinská husa?

Naobědvat se a utratit při tom v restauraci do 150 korun? Ještě na začátku letošního roku to bylo možné ve více než polovině krajských měst v České republice. V srpnu se ale pod tuto hranici dostali pouze lidé v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.