Spotřební daně z alkoholu v Česku nefungují. Stát přichází o miliardy

V době extrémně napnutých veřejných rozpočtů a rekordních schodků se pozornost politiků i veřejnosti stále častěji obrací na příjmovou stranu rozpočtu včetně spotřebních daní. Spotřební daně jsou stabilním pilířem příjmů státního rozpočtu a tvoří přibližně 12 procent jeho celkových příjmů. U alkoholu, jak vyplynulo z nejnovější studie CEVRO Institutu, však spotřební daně nerespektují cíle, které mají plnit.
Autoři studie doporučují revizi stávajícího nastavení, zejména pak zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno. To je totiž v současnosti od spotřební daně osvobozeno. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomové z Katedry ekonomie vysoké školy CEVRO Institut se ve své třetí studii aktuálních postcovidových doporučení rozhodli zaměřit na kategorii alkoholu, tedy spotřební daň z lihu, piva a vína. Problémem nastavení spotřebních daní z alkoholu v Česku je podle nich dlouhodobá rezignace na stanovení jasných cílů.

Autoři studie doporučují revizi stávajícího nastavení, zejména pak zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno.

To je totiž v současnosti od spotřební daně osvobozeno.

Autoři studie proto doporučují zvýšit základní sazbu spotřební daně u tichého vína z nuly korun na úroveň vína šumivého, tedy 2 340 korun za hektolitr. Stát by tak ročně mohl vybrat na spotřební dani z tichého vína o 1,8 miliardy korun více.

„Není možné zjistit, zda jsou daně nastaveny v souladu s cíli. V systému spotřebních daní z alkoholu pak projdou jakékoliv nekoncepční výjimky, protože koncept v legislativě chybí,“ informoval redakci vedoucí Katedry ekonomie VŠ CEVRO Institut a spoluautor studie Dominik Stroukal.

Autoři studie se při jejím zpracování rozhodli vycházet ze čtyř teoretických cílů; konkrétně vytváření příjmů státního rozpočtu, omezení negativních externalit spojených se spotřebou alkoholu typicky v podobě znečištění životního prostředí, snížení společenských nákladů spojených se spotřebou alkoholu (vyšší náklady na zdravotnictví, řešení kriminality a dopravních nehod, pozn. red.).

PSALI JSME:
Alkohol z vína je jako alkohol z kořalky, nebo ne?

A také kompenzace výnosů z veřejně poskytnutých statků (např. zdanění pohonných hmot, které záměrně snižuje poptávané množství uměle zlevněné dopravy po komunikacích). „Překvapilo nás, že spotřební daně z alkoholu neodpovídají cílům, kvůli nimž existují, zejména pak u vína,“ konstatoval Stroukal.

Specifickou kategorií je tiché víno, které má nulovou sazbu daně. „Tiché víno má v Česku speciální postavení. Z definice neplní žádný z obecně platných cílů spotřební daní. Proto doporučujeme zvýšit základní sazbu spotřební daně u tichého vína na úroveň vína šumivého a zavést sníženou sazbu pro menší vinaře a pro víno s nízkým obsahem alkoholu,“ vysvětlil vedoucí Katedry ekonomie VŠ CEVRO Institut.

Cíle Cíl 1 Cíl 2 Cíl 3 Cíl 4 Výše sazby
(Výběr daní) (Externality) (Společenské náklady) (Kompenzace benefitů)
Líh
Pěstitelské pálení do 30 l etanolu Ano Částečně Částečně Snížená sazba
Ostatní Ano Ano Ano Základní sazba
Pivo
do 200 000 hl Ano Částečně Částečně Snížená sazba
nad 200 000 hl Ano Ano Ano Základní sazba
Víno
Tichá vína Ne Ne Ne Nulová sazba
Šumivá vína a meziprodukty Ano Ano Ano Základní sazba

Zdroj: CEVRO Institut

„K podpoře vinařské turistiky a výsadby vinic doporučujeme využít instituce Vinařského fondu,“ doplnil další z autorů studie Jan Šincl: „Úprava by nejenže do státního rozpočtu přinesla přibližně 1,8 miliardy korun, ale vedla by také k plnění druhého i třetího cíle, tedy harm reduction.“

V závěru práce autoři popisují irské zavedení minimální jednotkové ceny za gram alkoholu obsažený v nápoji jako doplňkového nástroje ke spotřební dani a další současné trendy. „Cena není jediným regulačním nástrojem pro dosažení cílů spotřební daně. Trendem je snižovat společenské náklady skrze zvyšování informovanosti o nežádoucích účincích alkoholu, zejména pak mezi mladými,“ uzavřel Dominik Stroukal.

PSALI JSME:
Vláda vytváří nebezpečný dojem, že existuje „měkký alkohol“, který není tak nebezpečný

Zavřít reklamu ×
 1. ZDANTĚ ALKOHOL NAD 1000 KČ 50 % DANI A NAD 2000 KČ 100 % NAD 3000 A VÝŠE 300 % BOHATI SI TO MŮŽOU DOVOLIT !!! AUTA NAD OBSAH 3000 ZDANIT 100% NAD 4000 200% ATD !!!!!! SNIŽTE POČET UŘEDNÍKU PODLE RAKOUSKA A UDĚLEJTE K TOMU DANĚ PODLE RAKOUSKA A MÁME NABITÝ ROZPOČET

  • To lehce vyře(ru)ší Lafferova křivka a černý obchod.

   Mnohokrát odzkoušeno v praxi se stále stejným výsledkem – výběr daní se v lepším případě nezvýšil. Zvýšila se leda kriminalita, dokonce i ta násilná. Navíc se mnohdy lidi trávili různými „rozmrazovači“ vydávanými za „Podkarpatskou borovičku“.

   Ani použitý font písma na tom nic nezmění.

   • Pokud dobře vidím, tak „milanmid“ i „Tomáš Fiala“ použili stejný font. Ono jim nic jiného nezbývá, font určuje server, nikoli pisatel. Jeden použil výhradně verzálky, druhý kombinoval vezrálky a minuskule, což vypadá přirozeněji.

 2. To se ani číst nedá. To furt mocipáni škodní nepochopili, co před stoletím obnášela v USA prohibice? Místo aby lidi pít přestali, přineslo to pravý opak a vyrostl na tom organizovaný zločin. A toto je jen mírnější verze toho samého. K blahobytu se fakt neprodaníme, to opravdu ne. Pak se divte, že různé likérky Drak apod. jely, jedou a čím více daní, tím více pojedou.

  • Ale mocipáni nechtějí aby jste měl blahobyt . Vždyt je to tam napsané viz.
   ,,zdanění pohonných hmot, které záměrně snižuje poptávané množství uměle zlevněné dopravy po komunikacích,,
   Zde vám černé na bílém píší že laciný benzin nesmí býti . Normální cena je podle nich uměle zlevněná . Normální je pro ně dvojnásobná . Zde se muže míti dobře jen Panstvo .

 3. Zvyšování zdanění vede jen k černému obchodu a šedé ekonomice. Blbci co tu vládnou jsou nepoučitelní. Daňová džungle ve které se ztrácí jak správce daně, tak soudy situaci nezlepší. Ten chlív se dá jedině vymést a začít znovu.

 4. CEVRO Institut je, zdá se z jiného světa. Jinak by musel vzít v úvahu argumenty z nedávno vedené značně rozsáhlé debaty o uchování či likvidavi českého a moravského vinařství. Probírala se i „idea“ zdanění a pozdějšího přerozdělování dotací státem. Bohudíky byly tyto nápady shledány blbými a opuštěny. O vlivu vína na zdraví a na sociální problém alkoholismu byla a je též vedena na mnoha profesionálních úrovních dlouhodobá debata. Zatím však dopadá vždy mírně ve prospěch vína. Ono totiž není pouhým alkoholickým nápojem.

 5. njn …. mám obavu aby se přání nesplnilo, lidé přestanou chlastat a začnou více sportovat, kromě snížení výběru spotřební daně za alkohol vzrostou náklady na zdravotní péči z úrazu při sportu.

 6. … kromě zlomenin a jiných drobných poranění ( kdy se např se zraněný člověk po pádu ve skalách plazí 2-3 dny k nejbližší vesnici ), jsou to např. uržené achilovky, předčasná výměna kyčelních kloubů a umělých kolen a tím i zvýšené náklazy na integrovaný záchraný systém.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.