Každý druhý podnikatel zaplatil fakturu po splatnosti

Průzkum
Splatnost dodavatelských faktur po termínu je hříchem tuzemského podnikatelského prostředí. To, že občas zaplatí fakturu po termínu splatnosti, v letošním letním průzkumu Equa bank mezi podnikateli přiznal každý druhý respondent. Banka však neuvedla, na jak velkém vzorku podnikatelů svůj průzkum uskutečnila.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro 16 % dotazovaných je pozdější úhrada faktury běžná věc a již dopředu počítají ve svém finančním řízení s tím, že budou určité faktury od dodavatelů platit po splatnosti.

Důvodem je většinou to, že musí některé platby upřednostnit, a tak zaplacení některých faktur prostě musí počkat. Tento důvod uvádí až 44 % oslovených podnikatelů.

V pětině případů je podle průzkumu jako důvod zmíněna druhotná platební neschopnost, která prodlužuje termín splatnosti faktur. Termíny splatnosti se tak prodlužují a dopady na cash-flow se přenášejí na celý dodavatelsko-odběratelský řetězec.

Zajímavé také je, že každý desátý podnikatel, který platí faktury po splatnosti, uvedl, že je platí záměrně pozdě. Aktivně si tak řídí cash-flow a zpožďování plateb za faktury využívá cíleně jako nástroj řízení hotovosti a de facto levné úvěrování vlastních byznysových aktivit.

Pozdní platby svých zákazníků nebo odběratelů musí – podle jiného průzkumu – aktuálně řešit sedm z deseti českých firem, což je o 19 % nad evropským průměrem. Vyplynulo to z Evropského reportu o platbách provedeného letos společností Intrum ve 29 evropských zemích včetně ČR, jehož se zúčastnilo 11 856 firem.

PSALI JSME:
Pozdní platby musí aktuálně řešit sedm z deseti českých firem

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Tržby obchodníků zpomalily tempo růstu

Rostoucí náklady na nájemné, energie a mzdy nutí obchodníky zdražovat zboží a služby. V ekonomice si můžeme všimnout dynamického růstu cenové hladiny, což má přímý vliv na vývoj tržeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru